Andrej Lugovoj. Moskva ho nechce poslat do Británie, a tak se mezi zeměmi rozhořela diplomatická válka.

Andrej Lugovoj. Moskva ho nechce poslat do Británie, a tak se mezi zeměmi rozhořela diplomatická válka. | foto: Reuters

Moskva vrací Londýnu úder, vyhostí diplomaty

  • 379
Rusko vrací Británii diplomatický úder. Podle zásady "oko za oko" vyhostí z Moskvy čtyři britské diplomaty a pozastaví vydávání víz oficiálním představitelům Londýna. Spolupráce s Británií ve válce proti teroru je prý také nemožná. Prezident Putin však doufá v urovnání vztahů.

Odvetná opatření vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničí. Moskva se Britům mstí za to, že se rozhodli vykázat z Londýna čtyři představitele ruské diplomacie. Což je krok, k němuž se Britové uchýlili poté, co Moskva odmítla vydat podnikatele Andreje Lugového, hlavního podezřelého v případu vraždy někdejšího agenta Alexandera Litviněnka. - více zde

Po poledni našeho času si Rusové zavolali do budovy ministerstva zahraničí britského ambasadora Tonyho Brentona. Ten po schůzce s náměstkem Alexandrem Gruškem řekl, že dostal konkrétní zprávu, již má doručit do Londýna. Detaily neuvedl.

O něco později ale začala tisková konference, na níž mluvčí ministerstva Michail Kamynin vyhlásil konkrétní kroky. "Pan velvyslanec obdržel oficiální nótu, v níž se uvádí, že čtyři zaměstnanci velvyslanectví jsou nadále v naší zemi nežádoucí a do deseti dnů musejí odjet," řekl.

Dodal, že Moskva zároveň pozastaví vydávání víz pro oficiální představitele Londýna. A že poslední události znemožňují spolupráci obou zemí ve válce proti teroru.

Putin však ještě ve čtvrtek večer řekl, že doufá v normální vývoj vztahů mezi oběma zeměmi. "Naše minikrize bude překonána," citovala jej agentura Reuters.

Další kolo bitvy
Dnešní ruské výroky jsou jen dalším kolem diplomatické bitvy mezi oběma zeměmi. Jejich vztahy jsou teď skoro na úrovni studené války, přičemž hlavní příčinou je kauza Litviněnko. Tedy případ ruského exagenta, který zemřel loni v listopadu v britské metropoli na otravu radioaktivním poloniem 210.

Litviněnko zemřel už jako britský občan, ale hlavně jako výrazný kritik režimu ruského prezidenta Putina. Ještě než dodýchal, poslal do Kremlu vzkaz: To vy jste mě zabili, vím to. Kreml označil obvinění za absurdní.

Po Litviněnkově smrti rozjel Scotland Yard rozsáhlé vyšetřování, které ho dovedlo až k ruskému podnikateli Andreji Lugovému, rovněž někdejšímu agentovi ruských tajných služeb. Lugovoj se s Litviněnkem setkal v jednom z londýnských hotelů krátce před tím, než musel být Litviněnko převezen do nemocnice.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Lugovoj dal polonium Litviněnkovi do čaje. Podnikatel však zůstává v bezpečí Ruska, které ho s poukazem na vlastní ústavu odmítá Britům vydat. Tato neochota spustila nynější diplomatickou přestřelku, do níž se dnes ústy své ministryně zahraničí vložily i Spojené státy.

Condoleezza Riceová vyzvala Moskvu, aby Lugového vydala. Ale zároveň řekla, že by se Rusko nemělo octnout v izolaci. "Na britské půdě byl spáchán odporný zločin. Británie musí najít jeho zosnovatele a postavit je před soud. Rusko by proto mělo vyhovět její žádosti o vydání," řekla Riceová televizi Sky News jen krátce před tím, než se v Lisabonu zúčastnila schůzky takzvaného blízkovýchodního kvartetu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video