Návrat ruské podmořské expedice do Moskvy.

Návrat ruské podmořské expedice do Moskvy. - Členové expedice. Zleva: Vladimir Gruzděv, Artur Čilingarov, Anatolij Sagalevič. | foto: Reuters

Moskva vítala polárníky, kteří posunuli hranici Ruska

  • 59
Členové ruské expedice, která minulý týden dosáhla dna oceánu pod severním pólem, se dnes triumfálně vrátili do Moskvy. Po přistání na letišti Vnukovo se ohradili proti kritickým hlasům ze zahraničí. "Arktida vždycky byla ruská a ruská zůstane," řekl vedoucí výpravy.

Zahraničí ruské expedici vyčítalo, že jí šlo především o potvrzení ruských nároků na bohaté zásoby surovin, jež zatím leží nedotčené na dně Severního ledového oceánu.

Například kanadský ministr zahraničí Peter Mackay řekl, že se Rusko chová jako dobyvatel z patnáctého století, když si myslí, že na jakékoli území stačí umístit vlajku a prohlásit "tohle je naše".

"Jsme šťastní, že jsme umístili ruskou vlajku na dno oceánu, kde před námi ještě nikdo nikdy nebyl, a je mi úplně jedno, co si o tom myslí lidé ze zahraničí," pronesl vedoucí výpravy, polárník a místopředseda dolní komory ruského parlamentu Artur Čilingarov.

Prezident Vladimir Putin zaslal polárníkům na uvítanou děkovný telegram. Chválí je v něm za "přínos vědě" a, trochu paradoxně, "za posílení mezinárodní spolupráce".

Ruská arktická expedice dosáhla 2. srpna jako první na světě mořského dna na severním pólu a v hloubce 4261 metrů umístila ruskou vlajku vyrobenou z titanu. - více zde

Během výpravy chtěli Rusové určit, kde leží hranice kontinentálního šelfu, a zároveň tak dokázat, že území na pólu je pevně spojeno s teritoriem jejich státu.

Pokud by se jim to podařilo, získali by argument ve sporu o obrovské nerostné bohatství, které se v oblasti patrně nachází a na které si kromě Ruska dělají nároky i další arktické státy, tedy Spojené státy, Kanada, Norsko a Dánsko, jež má pod svou svrchovaností Grónsko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video