Moskva má postavení rovného partnera

Řím - Představitelé devatenácti členských zemí Severoatlantické aliance a ruský prezident Vladimir Putin na vojenské základně Pratica di Mare u Říma slavnostně podepsali deklaraci o vytvoření Rady NATO-Rusko. V tomto novém bezpečnostním fóru bude mít při projednávání vymezeného okruhu témat Moskva stejný hlas jako členové NATO.
Tiskové středisko bruselské centrály Severoatlantické aliance zveřejnilo znění deklarace, kterou představitelé aliance a ruský prezident Putin v Římě podepsali.

Základní body dokumentu:
- Nová rada nahrazuje Stálou společnou radu NATO-Rusko, která vznikla v roce 1997 jako orgán pro společné konzultace mezi aliancí a Ruskem. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že v nové Radě NATO-Rusko nebudou členové aliance vystupovat jako jednotný blok s předem sladěnými stanovisky.

- V nové radě bude podle abecedního pořadí zástupce Ruska usedat mezi zástupci Portugalska a Španělska a každý ze dvaceti členů v ní bude hovořit za sebe.

- Každý ze členů má ale právo se domoci, aby záležitost byla vzata zpět z jednání, nebude-li dosaženo společného konsenzu. Rusku se tímto zabraňuje, aby svým vetem zmařilo jakoukoli nezávislou akci aliance.

- Dosud byly určeny následující oblasti, kde si obě strany přejí zesílenou spolupráci: boj proti terorismu, zvládání krizí, nešíření zbraní hromadného ničení, regulace zbrojení a posilování důvěry, obrana proti raketám krátkého doletu, vyhledávání a záchrana na moři, vojenská spolupráce a naléhavé plánování civilní obrany.

- Každý člen NATO bude mít možnost vetovat projednávání jakéhokoli tématu, usoudí-li, že výměna informací s Ruskem by poškozovala jeho zájmy.

- Rada se bude setkávat nejméně jednou za měsíc na úrovni velvyslanců, přípravné výbory budou nejméně dvakrát za měsíc.

- Ruští diplomaté budou pracovat v bruselském sídle NATO.

- Moskva si přála, aby stálá smíšená rada NATO-Rusko nebyla zrušena; aliance souhlasila, že ponechává otevřenou možnost jejího setkání v tomto roce, avšak že s ním nepočítá.

- Členové Rady NATO-Rusko budou hledat a pracovat na dalších možnostech společné spolupráce.

- Rada bude společně čelit novým hrozbám, které euroatlantické společnosti hrozí. Členové Rady budou spolupracovat při kontrole vzdušného prostoru v civilních a vojenských oblastech. Budou výrazněji spolupracovat v otázkách vědeckého výzkumu.

- Členové Rady budou pečlivě hledat možnosti a mechanismy, jak zabránit v budoucnu civilním nehodám. V první fázi bude spolupráce především o výměně informací o nedávných katastrofách a neštěstích.


Video