Demolice pětipatrové chruščovky v Moskvě (28. února 2017)

Demolice pětipatrové chruščovky v Moskvě (28. února 2017) | foto: Profimedia.cz

Velká moskevská demolice se zadrhla, majitelé bytů se staví na zadní

  • 65
Plán moskevské radnice zbourat tisíce paneláků z dob Nikity Chruščova vyvolal v hlavním městě nebývalou vlnu občanského odporu. Lidé se obávají, že budou přestěhováni do nekvalitních bytů a na grandiózním plánu vydělají jen developeři. Do vypjaté debaty se zapojil i prezident Vladimir Putin.

O zbourání osmi tisíc takzvaných chruščovek rozhodla radnice letos v únoru. Pětipatrové paneláky dlouhá léta přesluhují, jsou v bídném stavu a nikdo nepochybuje o tom, že už nemá smysl je opravovat. Jejich obyvatelé by podle plánu měli zdarma dostat nový byt o stejné výměře.

Plán se týká asi 1,6 milionu lidí. Nová výstavba má stát 3,5 bilionu rublů, ve středu moskevská radnice na přípravu přestavby vyčlenila 100 miliard. Mezi obyvateli chátrajících domů však rostou obavy, kam budou přestěhováni a za jakých podmínek.

„Pokud se vám nebude líbit byt, který vám nabídnou, tak vás na základě soudního příkazu vystěhují. Šedesát dní před tím dostanete výstrahu a nebudete mít na výběr,“ agitovala minulý týden před davem znepokojených penzistů aktivistka Margarita Šeferová. Podobné demonstrace se pořádaly na mnoha místech ruské metropole.

„Nenabídnou vám nemovitost stejné tržní ceny. Nabídnou vám nemovitost o stejné velikosti ve vaší nebo sousední čtvrti,“ vysvětlovala podrobnosti plánu, který před týdnem v prvním čtení posvětila duma. Proti vystěhování se nebude možné bránit u soudu a nepočítá se ani s možností finanční kompenzace pro majitele bytů, kteří s relokací nebudou souhlasit.

List The Moscow Times upozorňuje, že úřady označí celé obytné bloky za „renovační zóny“, na které se nebudou vztahovat stavební standardy a nařízení. Podle urbanisty Pjotra Ivanova bude v těchto zónách možné zbourat či postavit jakoukoliv budovu a občané tomu nebudou mít šanci zabránit. „Chruščovky a zastaralé domy jsou jen záminka,“ míní Ivanov.

Z ambiciozního plánu budou těžit především developeři, kteří se v posledních letech potýkají se stagnací trhu. Mohutná výstavba bytů za peníze z městského rozpočtu jim otevírá dveře ke snovým zakázkám. Některé stavební firmy už podle ruského tisku zmrazily rozdělané projekty, aby uvolnily zdroje na velkou moskevskou přestavbu.

„Musíme spojit síly“

Majitelé bytů v chruščovkách se obávají, že developeři budou šetřit na materiálech a postaví pro ně mizerné věžáky na okraji průmyslových zón. „Nedávno jsem renovovala celý byt. A nyní chtějí, abych začala nanovo, všechno zahodila a začala znovu v prázdném bytě,“ posteskla si třicetiletá Olga, která vlastní byt jihozápadně od centra.

Obyvatelé chruščovek se proto vrhli do boje a představitelé města čelí nebývalé vlně občanské aktivity a nespokojenosti. Sousedé se scházejí na dvorcích, diskutují o budoucnosti, dožadují se dodržování svých vlastnických práv a píší rozezlené dopisy starostovi Sergejovi Sobjaninovi i prezidentovi Putinovi.

Velká demolice

Moskva strhne paneláky, kterými Nikita Chruščov uhasil sovětskou touhu po bytech

„Zjistili jsme, že musíme spojit síly v celém bloku, abychom byli slyšet. Pak představujeme sílu, se kterou se musí počítat,“ přiblížil odbojnou atmosféru mezi obyvateli paneláků aktivista Vladimir. Všichni nyní upírají zraky k desátému květnu, kdy bude zveřejněn seznam domů určených k demolici. Radnice také vybere domy, které vyjme z „renovačního plánu“.

Aktivisté však upozorňují, že referendum bude netransparentní, protože ho bude kontrolovat vedení města a nikoliv jednotlivé domovní rady. „Město se doslova staví na zadní, všechno se dělá v hrozném spěchu - tento přístup k ničemu dobrému nepovede,“ varovala Galina Chovanská z parlamentní komise pro bytovou výstavbu před tlakem radnice, aby se co nejdříve přistoupilo k realizaci plánu.

Dění kolem chruščovek je natolik sledované, že ho řeší i na nejvyšších místech. Putin ve středu prohlásil, že zákon je třeba přepracovat tak, aby zohlednil zájmy občanů. Podle listu Vědomosti si vedení země dobře uvědomuje, že bytová rebelie může ještě eskalovat a snadno by ji mohla využít opozice. A to si rok před volbou prezidenta a moskevského starosty nikdo nepřeje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video