Vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin na propagandistickém plakátu

Vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin na propagandistickém plakátu | foto: Profimedia.cz

Moskevská výstava odhalila důkaz o Leninových židovských kořenech

  • 193
Rusové si mohou poprvé prohlédnout dokumenty dokazující, že vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin měl židovské předky. Státní historické muzeum v Moskvě vystavuje dopis jeho sestry sovětskému diktátoru Stalinovi, který se snažil pravdu o Leninově židovských kořenech utajit.

Anna Uljanovová Stalinovi napsala, že její a Leninův dědeček z matčiny strany byl Žid z Ukrajiny, který se nechal pokřtít, aby se vyhnul přísným carským zákonům o přesídlování Židů a aby měl šanci dosáhnout na lepší vzdělání.

"Pocházel z chudé židovské rodiny, podle křestního listu byl synem Mojžíše Blanka pocházejícího z Žytomyru," napsala podle listu The Washington Post v roce 1932 Uljanovová Stalinovi. "Vladimír Iljič měl o Židech vždy vysoké mínění. Je mi velmi líto, že pravda o našem původu - kterou jsem tušila už dříve - nevyšla najevo za jeho života," stojí v dopise od Leninovy sestry.

Antisemitismus byl v carském Rusku hluboce zakořeněn a i proto figurovalo mezi vůdci bolševické revoluce v roce 1917 mnoho Židů. Jedním z nejvýše postavených byl Lev Trockij, původním jménem Bronstein. Vůdce bolševické revoluce Lenin se ale vždy vydával za Rusa.

Ruští komunisté slaví 140. narozeniny V.I. Lenina na Rudém náměstí v Moskvě (22. dubna 2010)
Návštěvníci si v Kyjevě prohlížejí výstavu o Leninovi
Ruští komunisté čekají ve frontě před Leninovým mauzoleem. (22. dubna 2010)

Stalin po svém nástupu k moci rozpoutal ve straně rozsáhlé čistky zaměřené proti Židům, které hodlal přestěhovat k hranici s Čínou. "Slyšela jsem, že v minulých letech opět zesílil antisemitismus, dokonce i mezi komunisty," psala Uljanovová. Domnívala se, že zveřejnění pravdy o Leninových předcích vlnu antisemitismu utlumí. Stalin její žádost ignoroval a naopak jí přikázal, aby držela jazyk za zuby, vysvětlila kurátorka výstavy Taťána Koloskovová.

Lenin po mrtvici prosil o jed, naznačuje deník mladší sestry

Oficiální biografie revolučního vůdce z pera jeho neteře Olgy Uljanovové zmiňuje pouze ruské, německé a švédské předky. Dopis Anny Uljanovové se ruským historikům dostal do rukou už na počátku 90. let. Jeho pravost zpochybňovali, ale Koloskovová, která je považována za přední odbornici na Leninův život, dopis na výstavu zařadila.

Návštěvníci muzea, které leží na Rudém náměstí jen pár desítek metrů od Leninova mauzolea, mohou vidět i deník revolucionářovy mladší sestry Marie. V roce 1922 si do něj zapsala, že Lenin byl po mrtvici tak zoufalý, že Stalina požádal o jed.

"Stalina si nevybral náhodou. Věděl, že soudruh Stalin je pevný bolševik, silný a bez jakékoliv přecitlivělosti. Kdo jiný by si troufal ukončit Leninův život?" poznamenala si Maria Uljanovová. Budoucí diktátor podle ní nejdříve souhlasil, ostatní členové politbyra mu v tom ale zamezili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video