Snímek zachycuje stín novozélandského letounu P-3 Orion, který pátrá po...

Snímek zachycuje stín novozélandského letounu P-3 Orion, který pátrá po zmizelém Boeingu 777 malajsijských aerolinek (31. března 2014). | foto: AP

Moře v Austrálii vyplavilo neznámý předmět. Je to troska letu MH370?

  • 128
Pátrání po ztraceném letounu linky MH370 možná trochu pokročilo. Moře na západoaustralském pobřeží vyplavilo předmět, který by mohl pocházet z boeingu malajsijských aerolinek. Zda se nejedná o další slepou stopu, se teprve ukáže.

"Zajímavý objekt", tak popsal kus železa Martin Dolan z australské kanceláře pro dopravní bezpečnost. "Čím více se na to díváme, tím méně jsme z toho nadšení," dodal ale skepticky pro CNN.

Podle nejmenovaného zdroje objekt tvarem připomínající obdélník byl nalezen asi tři sta kilometrů jižně od Perthu. Na jedné straně je údajně pokryt laminátem a jsou v něm nýty. Úřady však neuvedly další podrobnosti.

Mezinárodní pátrání po Boeingu s 239 lidmi na palubě ohrožuje tropická bouře Jack, která se blíží k oblasti pátrání.

Momentálně do nasazeno asi deset vojenských letadel a 11 lodí. Hledání případných trosek na mořské hladině má podle úřadů trvat nejméně do úterý.

Do oceánu byla na svou devátou misi spuštěna robotická ponorka amerického vojenského námořnictva Bluefin-21, která již prozkoumala asi dvě třetiny vymezené pátrací oblasti, ale nic nenašla. Australské úřady, které pátrací akce koordinují, v sobotu uvedly, že mise robotické ponorky skončí do sedmi dnů.

Australský ministr obrany David Johnston duvedl, že pokud se ponorce Bluefin 21 nepodaří najít na mořském dně trosky stroje, bude v další etapě hledání nasazen pravděpodobně silnější sonar schopný pracovat ve větších hloubkách.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines se ztratilo 8. března s 239 lidmi na palubě cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odchýlil z trasy a skončil v Indickém oceánu.

Teprve před asi dvěma týdny se podařilo zachytit možné signály z černých skříněk letounu. Od té doby se ale podle úřadů jejich baterie nejspíš vybily a signály již skříňky asi vysílat nebudou.

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že dosavadní pátrání, které zřejmě bude nejdražší v dějinách letectví, skončí bez nalezení jakékoli stopy po letounu.

Především malajsijské úřady jsou pod tlakem, aby určily další strategii operace. Malajsijská vláda připustila, že pátrání se ocitlo "ve velmi kritickém bodě", a vyzvala lidi, aby se modlili za jeho úspěch. Zároveň prý zvažuje nasazení většího počtu robotických ponorek bez posádky.

Jak dál?

Austrálie se nyní radí s Malajsií a Čínou, odkud pocházela většina pasažérů ztraceného letadla, o dalším postupu.  "Pokud do konce stávající fáze pátrání nic neobjevíme, hledání neukončíme. Možná způsob pátracích operací přehodnotíme, ale neodpočineme si, dokud neučiníme vše pro vyřešení této záhady," prohlásil australský premiér Tony Abbott. "Dlužíme to rodinám 239 lidí na palubě a stamilionům lidí, kteří využívají leteckou dopravu," dodal.

Australský ministr obrany Johnston sdělil, že v další fázi hledání by mohlo být použito sonarové zařízení podobné dálkově ovládaným ponorkám, které našly v hloubce 3800 metrů na dně Atlantiku v roce 1985 vrak Titaniku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video