„Ano, bylo dost doplácení na Prahu,“ stojí na oblíbenějším hlasovacím lístku.

„Ano, bylo dost doplácení na Prahu,“ stojí na oblíbenějším hlasovacím lístku. | foto: Profimedia.cz

Moravské obce hlasují, jestli hnát Česko do Štrasburku

  • 410
Dvě moravské vísky se chystají bojovat s českým státem ve Štrasburku. Necelé dva tisíce občanů Suché Loze a Vysokého Pole hlasují, jestli si stěžovat na diskriminaci v přerozdělování daní. Starostové se bouří, že Praha dostává na obyvatele 6,5 krát víc než jejich obce.

Referendum není oficiální. "Je to takové místní hlasování. Stálo to tři papíry, jednu dřevěnou krabici a vytištění lístků," odpověděl starosta Suché Loze Petr Gazdík na otázku, zda náhodou volby neplatí ze státních peněz, o než se soudí.

Podporu obyvatel ale zřejmě získá. Na webu obce jasně vítězí možnost "Ano, bylo dost doplácení na Prahu." Případnou stížnost si prý od státu také platit nenechá: "Zastupovat nás bude bezplatně místostarosta Vysokého Pole, který je právník."

Naše výhra by republiku zničila, uznává starosta
Vesnice už údajnou diskriminaci hnaly k ústavnímu soudu. Ten ale jejich stížnost z formálních důvodů zamítl. Otevřela se jim tak cesta k Evropskému soudnímu dvoru pro lidská práva.

"My jediní máme možnost podat to k evropskému právu. Od dalších jsme k tomu tlačeni," řekl iDNES.cz Gazdík. Prý má podporu tisícovky obcí, které podepsaly Smlouvu proti daňové diskriminaci.

Sám Gazdík kupodivu nečeká, že by mohl ve Štrasburku uspět. "Umím si představit, co by to znamenalo, kdybychom tu stížnost vyhráli a Česká republika by musela reparovat všem obcím. To by skončilo krachem státního rozpočtu. Nám jde o o vytvoření tlaku a dokázání toho, že současný stav je diskriminační."

Šestkrát víc pro Prahu
Kolik peněz dostane obec od státu, závisí na počtu obyvatel a koeficientu od ministerstva zahraničí. Ten je letos 0,42 pro nejmenší vísky a 2,76 pro Prahu. Malé obce tak dostávají asi 6,5 krát méně na hlavu než metropole. Čtyři největší města spolknou přes polovinu rozdělených daní.

"My máme na občana asi pět a půl tisíce, zatímco Praha dostává 24 tisíc," zlobí se starosta Suché Loze, která spadá mezi obce od 301 do 1500 obyvatel. Právě ostré přechody mezi kategoriemi v minulosti donutily například Jihlavu ke kurióznímu kroku - k nákupu občanů z okolních vesnic.

Nemají šanci, říká ministerstvo
"Připravujeme novelu, která ty rozdíly zmenší," informoval iDNES.cz Jakub Haas z tiskového centra ministerstva financí. Praha by podle něj měla dostávat na obyvatele asi 3,3 krát víc než nejmenší vesnice. Rozdíly se tedy zmenší na polovinu. Bližší detaily ministerstvo zatím tají.

Hlasité výkřiky o diskriminaci Haas odmítá. Velká města podle něj dostávají víc, protože na hlavu víc odvedou. Obce jako Suchá Loz se tak prý mají lépe než bez jakéhokoli přerozdělování.

"Nemůžou uspět," odpověděl na otázku, jestli se ministerstvo stížnosti bojí.

"Peníze potřebujeme na všechno. Ležíme v CHKO, potřebujeme novou kanalizaci, čističku a opravu budov, a nemáme na to ani korunu," vrací problém na reálnou rovinu starosta Gazdík.


Které vísky se chystají do Štrasburku

Suchá Loz leží jihovýchodně od Uherského Hradiště a má 1110 obyvatel. Vysoké Pole najdete východně od Zlína. Žije v něm 768 lidí.

V roce 2006 měly obě vesnice od státu dostat 6800 Kč na obyvatele. Pro srovnání, pražský magistrát inkasoval asi 30 tisíc na hlavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video