Tlak podle Moravce souvisí s volbou nového ředitele ČT.

Tlak podle Moravce souvisí s volbou nového ředitele ČT. | foto: David Port, MF DNES

Moravec se bojí zrušení Otázek, zájem by o něj měla konkurence

  • 556
Vedení komerční televize Nova zvažuje vzkříšení diskusního pořadu Sedmička. K tomu by se jí však hodila výrazná osobnost na postu moderátora. Spekuluje se i o přesunu Václava Moravce. Právě on se totiž bojí, že kandidáti na post ředitele České televize slíbí zrušení jeho pořadu výměnou za hlasy poslanců.

Moravec i šéf Novy Jan Andruško odmítají, že už padla jakákoliv nabídka. Spekulace o přesunu jedné z nejznámějších tváří České televize na Novu však podle samého Moravce nemusí být náhodné. "Je zajímavé, že se to objevilo ve chvíli, kdy čelím vůbec největšímu politickému tlaku, který jsem dosud v ČT zažil," naznačil moderátor.

Tlak, o němž hovoří, může podle něho souviset i s volbou nového šéfa České televize. Konkurz na nástupce Jiřího Janečka, který rezignoval, chce Rada ČT vyhlásit už tento měsíc.

"Už jsem zaslechl, že se objevili první uchazeči, kteří obcházejí různé politiky a slibují jim za jejich podporu zrušení Otázek. Také se stupňuje moje kritika ze strany některých politiků. Pokud někomu v ČT vadím, ať mi dá na rovinu výpověď. Budu zvědavý, čím ji zdůvodní," zlobí se Moravec.

Otázky Václava Moravce

Nedělní diskusní pořad České televize se začal vysílat 1. ledna 2004. Prvním hostem byl tehdejší premiér Vladimír Špidla.

Původně se měl jmenovat Poslední slovo a měl běžet v neděli večer. ČT se však nakonec rozhodla pokračovat ve formátu poledních debat a osobnost moderátora dosadila i do názvu.

Pořad se věnuje převážně událostem v české politice a politici jsou také jeho nejčastějšími hosty. V červnu Otázky Václava Moravce sledovalo v průměru 550 tisíc lidí, což je 29 procent všech diváků, kteří mají v tu dobu zapnutý televizor.

Politici s kritikou Moravcova pořadu vystupují i veřejně. Naposledy se k nim připojil prezident Václav Klaus, který Otázky označil za plytké, rozmělněné, šťourající se v detailech a moderátorův styl vedení diskuse přirovnal ke křížovému výslechu.

"Politika se nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve 12 hodin u pana Moravce v České televizi. To je děs, to je nesmysl," prohlásil Klaus v rozhovoru pro deník Blesk.

Politikům nesedí ani 168 hodin

Tlak politiků měl být podle Lidových novin také za snahou o přesunutí publicistického pořadu 168 hodin do méně sledovaného vysílacího času.

Pořad, který si v rubrice Malostranské korekce utahuje z politiků a v němž se mimo jiné poprvé odvysílal slavný šot s "Klausovým perem", se měl vysílat ve stejnou dobu, kdy na Nově běží vůbec nejsledovanější pořad v Česku Televizní noviny.

Plány na změnu programu reagoval management ČT na propad sledovanosti hlavní zpravodajské relace, pořadu Události. Ty už delší čas sleduje méně lidí než První zprávy na Primě. Přesuny pořadů či plánované zkrácení Událostí na pouhých 20 minut však zarazil odstupující generální ředitel ČT Jiří Janeček.

"Situace v České televizi je nyní přinejmenším velmi napjatá. Já sám jsem hlasitým zastáncem ČT, na druhou stranu říkám, že na ní nejsem finančně ani profesně závislý," naznačuje Moravec, jehož pořad v neděli po obědě sleduje v průměru půl milionu diváků na prvním programu a 300 tisíc jich přepne na jejich pokračování na ČT24.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video