Zásah policistů proti technoparty CzechTek

Zásah policistů proti technoparty CzechTek. (31. července 2005) | foto: Dan Materna

Morální vítězství CzechTeku

  • 171
Když loni těžkooděnci předčasně ukončovali CzechTek 2004, nejčastějším, byť sporným argumentem odpůrců akce bylo, jak si ti vyvrhelové mohou dovolit obsadit soukromý pozemek proti vůli jeho vlastníka.

Rok se sešel s rokem a lidé ze soundsystémů se pokusili být slušní.

Vybrali pozemek, kde hudební produkce nemohla nikoho rušit a kde by se nic neponičilo. Dohodli se s jeho majitelem, s nímž uzavřeli naprosto legální a platnou nájemní smlouvu. Jak je vidět, nebylo to vůbec nic platné.

CzechTek je nesmírně populární.

Přesto málokdo byť jen tuší, jak ve skutečnosti vypadá, jaká hudba se tam hraje a kdo se ho ve skutečnosti účastní.

Snaha o laciné politické body

Během let vznikl mediální obraz "největší technoparty", morové rány, kobylek, novodobé hrozby pokojných obyvatel. Přijala ho i policie s populisticky naladěnou vládní garniturou ČSSD a zahájili proti němu válku.

Po loňském CzechTeku rozprášeném Grossem se zdálo, že je to způsob, jak získat laciné politické body.

CzechTek se nechtěně stal symbolem vandalismu, o němž vládnoucí politici a policejní představitelé začali prohlašovat, že se již neuskuteční.

Letos se policie pod zjevným politickým tlakem rozhodla CzechTek zlikvidovat za každou cenu. Bez ohledu na okolnosti a bohužel bez ohledu na právo. Od začátku posledního červencového týdne jsme všichni užaslými diváky bezprecedentního postupu státních úřadů.

Představitelé policie, ministerstva vnitra a premiér neustále šíří snadno prokazatelné lži.

Už dávno nejde jen o techno. U Mlýnce na Tachovsku byl úděsným způsobem opakovaně porušen zákon.

V následných prohlášeních představitelů policie, ministra Bublana a premiéra Paroubka se opakují výslovné lži.

Celá akce byla zjevně předem připravena na politickou objednávku premiéra Paroubka. K zásahu došlo, aniž se stal jediný trestný čin.

Přes veškeré proklamace se však konání CzechTeku zabránit nepodařilo.

CzechTek 2005 se konal, byť krátce a v omezeném rozsahu.

Jak v těchto dnech dokládají další a další zprávy usvědčující policejní představitele, Bublana i Paroubka ze lží a zasahující policisty z bezprecedentní brutality, technaři zvítězili i morálně.

Ministr vnitra Bublan lhal a měl by odstoupit

Bývalý disident Bublan opakovaně veřejně lhal a jako ministr vnitra je přímo odpovědný za vše, co se stalo. Pokud nejsou stovky zmlácených lidí, jež nespáchaly jediný trestný čin a opakované lži médiím důvodem k rezignaci, pak už nežijeme v demokratickém státu.

Kvůli policejnímu zásahu proti CzechTeku, během kterého nebyli někteří policisté označeni identifikačními čísly a jehož druhá část se odehrála v noci, což naprosto neomluvitelně vystavilo četným rizikům obě strany, je již teď pošramocen obraz našeho státu v zahraničí.

Z toho musí premiér Paroubek vyvodit osobní zodpovědnost. Měla by rovněž ustat několik let trvající šikana Pozemkového fondu a některých úřadů, jejichž zástupci vyhrožují majitelům pozemků ochotným pronajmout půdu na podobné akce.

Premiéra bychom rádi upozornili, že legislativa Velké Británie a Francie by CzechTek 2005 bez problémů umožnila, neboť se konal na legálně pronajatém pozemku. Naopak, ve Velké Británii a Francii by za těchto okolností prezident sháněl nového premiéra a bývalého ministra vnitra by vyšetřovaly úřady.

Technaři nejsou žádní skauti, ale pokusili se veřejnosti maximálně vyjít vstříc. Byli za to zmláceni, byly jim zničeny osobní věci, stany, automobily a protiprávně zabaveny aparatury.

Teď je na veřejnosti, zda je v tom nechá samotné.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video