Pitbul (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Montreal zakáže pitbuly. Nové nekupovat, stávající vykastrovat, nařizuje

  • 710
Kanadský Montreal se po Quebécu stane dalším městem, které zakáže pitbuly a další „nebezpečné“ psí rasy. V sobotu to podle agentury AFP oznámil starosta Denis Coderre. Stalo se tak necelé dva týdny poté, co pětapadesátiletá obyvatelka Montrealu zemřela právě po útoku pitbula.

Zesnulá Christiane Vadnais byla na zahradě, když se sousedův pitbul protáhl škvírou v plotě a napadl ji. Jen o šest dní později byla další žena s vážným zraněním nohou odvezena do nemocnice poté, co na ni zaútočil pitbul jejího kamaráda.

„Vzhledem k nedávným událostem jsem se rozhodl zakázat pitbuly a další nebezpečné rasy,“ prohlásil Coderre. Městská rada by se podle webu CTV News novými pravidly mohla začít zabývat v září.

Lidé, kteří už doma pitbula mají, si jej budou moci nechat, na psy se však budou vztahovat nová preventivní opatření. Majitelé je budou muset nechat vykastrovat a na veřejných prostranstvích se zvířata budou moci pohybovat jen s náhubkem. Každý majitel pitbula bude muset také prokázat, že se o zvíře umí postarat a že má řádně oplocený pozemek.

Na pořízení nového pitbula už však obyvatelé Montrealu budou moci zapomenout. Kromě těchto psů by se opatření mělo týkat i dalších ras, které radnice shledá nebezpečnými. Vyhláška také bude sestavena tak, aby se seznam mohl případně prodloužit.

„Musíme si uvědomit, že v 70. letech to byl dobrman, v 80. letech zase německý ovčák. Byl to i rotvajler. Pokud zakážeme jen jednu rasu, jen aby už to bylo, brzy se objeví nová rasa,“ uvedl starosta a dodal, že přirozeným úbytkem třeba pitbulové z města úplně vymizí.

Ve městě je podle radnice 145 tisíc psů všech ras, jen 14 procent je však řádně nahlášených. Zvýšit by se proto měly také pokuty za porušování předpisů, píše server Montreal Gazette.

Díváte se jen na to, jak pitbulové vypadají, míní ochránci zvířat

Se záměrem zakázat ve městě pitbuly nesouhlasí tamní Společnost pro ochranu zvířat před krutostí (SPCA). „Pokud chceme snížit množství případů, kdy pes pokouše člověka, tak, že se budeme dívat na vzhled každého zvířete, vydáváme se špatnou cestou,“ varuje výkonný ředitel SPCA Nicholas Gilman s tím, že se vyhláška nezaměřuje na chování zvířat, ale na dojem, který jejich vzhled vyvolává.

„Je to slepá ulička, která nepovede k efektivním výsledkům. Místo toho se zaměřme na důvody, proč se zvířata vůbec stávají agresivními, a pracujme s tím,“ uvedl Gilman spolu s příklady konkrétních příčin - pes je dlouhou dobu na vodítku či sám na zahradě. „Pokud jsou uvnitř s rodinou, vidíme mizivé množství problémů s agresivitou těchto zvířat.“

Coderre přiznal, že problém není jen na jedné straně vodítka a že chování některých lidí vede k tomu, že jsou jejich psi agresivní. Součástí vyhlášky by tedy měl být i zákaz vlastnit pitbula pro ty, kteří mají záznam v trestním rejstříku.

Montrealská policie v posledních dvou letech zaznamenala 637 případů, kdy pes pokousal člověka. Statistiky, o jaké rasy se jednalo, si však nevede.

Jako první pitbuly zakázalo město Québec, které oznámilo, že opatření začne platit prvního ledna. Současní majitelé se však na rozdíl od Montrealu budou svých psů muset zbavit.

Znalec psí duše ukazuje, jak srovnat agresivního pitbula:

30. září 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video