Monopol Kremlu sílí, v Rusku byl autoritativní režim vystřídán diktaturou

  18:13
Těžkou až temnou budoucnost předpovídá ruské společnosti Alexander Etkind, docent ruské literatury v Cambridgi a člen vědecké rady Princetonské univerzity. Chce-li Putinův režim přežít, bude se muset odhodlat k nové perestrojce.

Putinova popularita se neopírala o jeho energii, humor nebo mystičnost, nýbrž o mzdy a úvěry, z nichž se Rusové nikdy předtím netěšili. | foto: Reuters

Od doby, kdy se Vladimir Putin dostal před deseti lety k moci, se kremelský režim opírá o dva pilíře: o bezpečnostní složky a o vývoz energií. Potlačením vnitřních oponentů a pohlcením jejich aktiv vytvořil režim dvojí monopol.

Přerozdělení části zisku plynoucího z vysokých cen energií umožnilo režimu zlepšit životní úroveň a zajistit si popularitu u obyčejných Rusů. A vyřešení vnitřních problémů režimu pomocí nepřiměřeného použití síly pak přesvědčilo i bývalé agenty KGB, tedy lidi posedlé bezpečností.

Tato kombinace cukru a biče až donedávna účinně fungovala. Faktická absence občanských protestů v Rusku během Putinovy éry se zdá být úžasná.

Nenechme se však mýlit: Putinova popularita se neopírala o jeho energii, humor nebo mystičnost, nýbrž o mzdy a úvěry, z nichž se Rusové nikdy předtím netěšili. A dokud ceny ropy rostly rychleji než ruské mzdy, mohli lidé u moci stále inkasovat značnou část zisků.

Dnes ono šťastné spojenectví Kremlu a obyčejných Rusů končí. Jen málo ruských politiků, tím méně pak ruská veřejnost, očekávalo, že se ceny ropy a plynu zřítí tak hluboko. Nevíme, co se teď stane. Pokud ceny opět vyskočí vzhůru, budou Putin a jeho lidé velebit sami sebe a svou moudrost. Budou-li však ceny stagnovat na současné úrovni, je Putinův systém odsouzen k zániku.

Spojité nádoby

Není náhoda, že katastrofální prezidentská působení George W. Bushe a Vladimira Putina probíhala souběžně. Tím, že vyšrouboval ceny energií, se Bush stal Putinovým největším spojencem, přičemž Putin to Bushovi oplatil přeorientací Ruska z bezpočtu jiných problémů na "terorismus".

Oba se snažili zvrátit dílo svých úspěšných předchůdců, Billa Clintona a Borise Jelcina. Oba zavedli své země do pastí, s nimiž se musí potýkat jejich následovníci. Když Bush prohlásil, že se mu líbilo, co viděl v Putinových očích, myslel to vážně. Jejich nástupci jsou však stejně odlišní jako procedury, které je vynesly k moci.

Už od sovětských dob se má Kreml tradičně na pozoru před demokratickými administrativami ve Spojených státech. John F. Kennedy odmítl tolerovat sovětskou vojenskou přítomnost na Kubě. Jimmy Carter bojkotoval olympijské hry v Moskvě. Clinton vedl úspěšnou operaci proti Srbsku Slobodana Miloševiće, nejlepšího přítele Kremlu v Evropě. A Obamův triumf předznamenal zhroucení cen ropy.

Vzpomínky na rok osmadevadesát

Se zadrhnutím energetických příjmů ztratí Putinův režim popularitu. Stěžejní mýty o Putinovi coby léčiteli národa a zajišťovateli rozhazovačných rozpočtů se hroutí. Putin se navíc nemůže vyhnout zodpovědnosti. Pokud si Kreml v uplynulých šesti letech přisvojoval zásluhy za prosperitu živenou ropou a plynem - prosperitu založenou výlučně na hospodářském blahobytu jinde ve světě -, pak by měl nést zodpovědnost i za současnou devastaci.

Zatímco Američané přirovnávají současnou situaci k velké hospodářské krizi, Rusové ji srovnávají s krizí v roce 1998, která je v jejich kolektivní paměti mnohem čerstvější. V roce 1998 se celý svět, který se tehdy těšil globálnímu boomu, díval na Rusko s účastí. Dnešní poměry ani nemohou být odlišnější.

V roce 1998 ještě Rusové nepokládali automobily z dovozu, zahraniční turistiku a další požitky střední třídy za samozřejmost. Vládnoucí skupina v Kremlu byla tehdy pestrobarevná a zmítala se v konfliktech, avšak její reakce na krizi byla účinná, a dokonce i kreativní. Dnes je vládnoucí garnitura jednolitá, jednomyslná a s největší pravděpodobností i nezpůsobilá k jakékoliv seriózní revizi politiky. Je to nebezpečná situace.

Není vyloučena nová perestrojka

Současná úroveň antiamerikanismu v oficiálních ruských médiích se sice jeví jako bezpříkladná, avšak režim nejvíce znepokojují vnitřní problémy. Během současné finanční krize, která Rusko zasáhla těsně po válce s Gruzií v srpnu loňského roku, vydaly Kreml a duma řadu zákonů a nařízení, které proměnily Putinův autoritativní režim v diktaturu.

Opoziční strany se staly zanedbatelnými. Firmy oligarchů byly do značné míry znárodněny. Funkční období prezidenta se prodloužilo. Do průmyslových center s rostoucí nezaměstnaností se přesunou další vojáci.

Soudy za účasti poroty, které byly už tak vzácné, jsou vidět stále méně. Téměř denně se přetřásá téma velezrady. Budeme svědky další perzekuce vědců, novinářů a podnikatelů, jejichž práce pro mezinárodní dobročinné organizace, sdělovací prostředky nebo korporace bude od nynějška považována za zradu.

Někteří z těchto lidí budou zavražděni, místo aby byli souzeni; jiné budou soudit státem jmenovaní soudci, místo aby byli zavražděni. V Putinově Rusku to však už není nic nového.

Do zpráv se dostanou až podobné masové protesty, jakých jsme byli nedávno svědky na Ukrajině, v Thajsku nebo v Řecku. Dokáže je Putinův dvojí monopol přežít? Možná ano, ale podaří se mu to pouze v případě, že se odváží riskovat hlubokou změnu, novou perestrojku namísto pouhého tání. Pravděpodobnější však je, že tento režim je příliš zkostnatělý a zaslepený, než aby dokázal jednat.

Alexander Etkind

Autor se narodil v Petrohradu. Je docentem ruské literatury v Cambridgi. V současné době působí jako člen vědecké rady Princetonské univerzity.

Copyright: Project Syndicate, z angličtiny přeložil Jiří Kobělka; titulek a mezititulek jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...