Havárie ruského antonovu v Čáslavi. Loni při akci v rámci dohody o otevřeném nebi havarovalo při přistání ruské letadlo. V nemocnici kvůli tomu skončilo šest lidí. | foto: Martin Kohout, iDNES.cz

Rusko bude v říjnu letecky monitorovat ČR, podle mezinárodní smlouvy

  • 78
Rusové v neděli zahájí monitorovací lety nad Českou republikou a Slovenskem. Jde o pozorovací misi v rámci Smlouvy o otevřeném nebi. Její signatáři si pozorovacími lety ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovali.

"Skupina ruských inspektorů má v plánu provádět pozorovací lety nad Slovenskem a Českou republikou na palubě letounu An-30B od 20. do 26. října. Jde o naplnění mezinárodní Smlouvy o otevřeném nebi," informoval Sergej Ryžkov z ruského ministerstva obrany.

Zahájení monitorovacích letů oznámila agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.  Půjde již o 35. a 36. monitorovací lety, které bude Rusko provádět nad územím států Severoatlantické aliance (NATO).

Ryžkov upřesnil, mise budou probíhat na Slovensku z letecké základny v Malackách od 20. do 23. října a v České republice ze základny v Pardubicích od 23. do 26. října. Samotný let by se nad naším územím mohl konat ve čtvrtek či v pátek.

Smlouva o otevřeném nebi

Smlouva o otevřeném nebi vstoupila v platnost 1. ledna 2002 a umožňuje provádět pozorovací lety nad územím jiných států. Je povoleno pozorování a fotografování území celého státu, včetně takzvaných rizikových a zakázaných prostorů, všech strategicky významných objektů, vojenských i civilních bez výjimky. Tím smlouva významně přispívá k posílení mezinárodní důvěry na principu otevřenosti a předvídatelnosti, žádný stát nemůže zatajit provádění aktivit a opatření vojenského a strategického rázu na svém území.

Smlouva zavazuje 34 převážně evropských států, dále Spojené státy americké a Kanadu. Doplňuje režim mezinárodních smluv a dokumentů v oblasti kontroly zbrojení a odzbrojení, zejména Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a takzvaný Vídeňský dokument 1999 o opatřeních pro posílení mezinárodní důvěry a bezpečnosti.

Česká republika má právo provést každý kalendářní rok až čtyři pozorovací lety nad územím jiných států a naopak má za povinnost přijmout na svém území až čtyři lety.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Monitoring pod dohledem

"Na základě Smlouvy o otevřeném nebi každý stát, který ji podepsal, udává s roční periodicitou, kde jsou kasárna a kde sídlí jaká vojska. Jeho povinností je až čtyřikrát ročně přijmout kontrolu jiného státu. Sám pak může provádět také tuto kontrolu v jiné zemi, kterou si vybere," popsal princip Smlouvy o otevřeném nebi mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek.

Pro země takové kontroly podle Pejška nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. "Kontrola je věc naprosto běžná, která probíhá řadu let. Země tím deklarují otevřenost," podotkl mluvčí.

A jak monitorování českého území probíhá? "První den mise přiletí do Pardubic, druhý den hostitelská země může prohlédnout celé jejich letadlo, aby bylo vidět, že letadlo je vybaveno tím, čím podle smlouvy má být. Zároveň Rusové nahlásí, kterou část území chtějí ze vzduchu monitorovat. Třetí den se koná samotný let. Na palubě jsou pak i Češi. Čtvrtý den se fotky, které pořídili, vyvolají. A než si je odvezou, ukážou je nám a podepíšeme protokol," řekl iDNES.cz Pejšek.

Rusové do Česka přilétají v rámci monitorovacích misí zhruba po jedenácté. "Monitorovací misi u u nás vykonávají jednou za rok. Pouze v roce 2009 u nás byli dvakrát," podotkl mluvčí.

Kromě Ruska za stejným účelem v Česku už byli třeba Španělé. A monitoring provádí i Česko. "Češi létají na monitorovací mise nejčastěji do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu," uvedl Pejšek. Lety Česko většinou dělá ve spolupráci se Španěly nebo Američany. "Máme sice letadlo, ze kterého bychom mohli dělat monitoring, ale nemáme zase tolik techniky, proto ta společná spolupráce," dodal Pejšek.

Loni misi poznamenala nehoda v Čáslavi

Při loňské misi došlo na čáslavském letišti k havárii ruského letounu Antonov. Při přistávacím manévru se zřejmě zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici. Mezi nimi pět ruských a jeden český voják, většinou utrpěli popáleniny (více čtěte zde).

Smlouva o otevřeném nebi, která vstoupila v platnost 1. ledna 2002, má prohlubovat vzájemnou důvěru mezi jednotlivými státy. Podepsalo ji 34 zemí. Dohoda umožňuje pozorovací lety nad územím jednotlivých členských států a přispívá tak k otevřenosti a transparentnosti. Členské státy si pozorovacími lety ověřují údaje, které si vzájemně předem deklarovaly.

Podívejte se na video pořízené loni v květnu po nehodě na letišti v Čáslavi:

23. května 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video