Otec napadeného rapera před novináři ukazuje tradiční symboly své země, mezi...

Otec napadeného rapera před novináři ukazuje tradiční symboly své země, mezi nimiž je i svastika (2. prosince 2016). | foto: Profimedia.cz

Mongol rapoval v róbě se svastikou, ruský diplomat ho zbil do bezvědomí

  • 449
Ruský diplomat zbil do bezvědomí mongolského rapera, který přišel na pódium v hábitu vyšívaném symboly svastiky. Amarmandak Sukbátar po útoku skončil na deset dní v kómatu. Svastika se v Mongolsku objevuje už po staletí, značí zde symbol věčnosti.

Raper během hudebního vystoupení v hlavním městě Ulánbátar přišel na pódium oblečen v rudém mongolském hábitu zdobeném svastikami. Ruský diplomat tradiční mongolské symboly interpretoval po svém. Sukbátara podle ruských médií udeřil do hlavy lahví a opakovaně ho kopl do obličeje, píše BBC.

Japonsko z map odstraní svastiky označující kláštery, mátly turisty

Svastika na váze v buddhistickém chrámu v Tokiu

Raperův otec Svjidiin Sukbátar na tiskové konferenci uvedl, že jeho syn strávil deset dní v kómatu. „Můj syn byl opakovaně udeřen do obličeje železným předmětem. Utrpěl vážné poškození mozku,“ řekl. Před novináři také ukázal knihu tradičních symbolů země, mezi nimiž je rovněž svastika. Zdůraznil, že v Mongolsku se nejedná o znak nenávisti.

Ruský diplomat podle všeho dosud nebyl z ničeho obviněn. Ruská ambasáda uvedla, že prošetřuje zprávy o útoku, které se objevily v tisku a na sociálních sítích.

„Podle našich předběžných informací byly tyto zprávy zkreslené, co se týče data, počtu přítomných a okolností této události,“ uvedla ambasáda v prohlášení.

Mluvčí mongolské policie agentuře AFP řekl, že případ v současnosti vyšetřuje. „Podezřelý je ruský diplomat a důvod, proč nebyl vzat do vazby je, že nedošlo k vážným zraněním,“ uvedl. „Není pravda, že by podezřelý nebyl zatčen kvůli diplomatické imunitě,“ dodal.

Spor o svastiku

Svastika je již po tisíce let hojně používána v náboženstvích pocházejících z Indie - buddhismu, hinduismu či džinismu. V Mongolsku svastika už po staletí značí věčnost. Sukbátar nosil symbol opakovaně během svých vystoupení. Jeho písně rovněž odkazovaly k mongolské historii, kultuře a identitě.

Ani v zemi nekonečných stepí se však nevyhnula negativní konotaci, která se se symbolem pojí od dob třetí říše. Skupina mongolských nacionalistů hákový kříž nekriticky přijala za svůj v boji za etnickou čistotu třímilionového národa, informoval před šesti lety deník The Guardian.

Zdraví se Sieg Heil, mají násilnickou minulost, odsuzují místní ženy, které...
To jsou dnes již praktiky minulosti, tvrdí teď vůdce Tsagaan Khass Altankhuum,...

Jeden z vůdců skupiny nazývající se Bílá svastika Tsagán Kas před lety pronesl i několik pochvalných výroků na adresu nacistického vůdce. „Adolf Hitler byl někdo, koho respektujeme. Učil nás, jak zachovat národní identitu. Avšak nesouhlasíme s jeho extremismem, který odstartoval druhou světovou válku. Podporujeme nacionalismus, ne fašismus,“ uvedl (více o prazvláštním spolku mongolských neonacistů zde).

Raperův právník i jeho rodina však odmítli, že by on nebo další členové hudbení skupiny křičeli „Heil Hitler“, jak se objevilo na některých sociálních sítích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video