Pro mnoho mongolských dětí není ve školkách místo. Ilustrační foto. (15....

Pro mnoho mongolských dětí není ve školkách místo. Ilustrační foto. (15. prosince 2000) | foto: Profimedia.cz

Děti nejsou loterie, zuří mongolští rodiče. O školkách rozhoduje los

  • 14
Se začínajícím školním rokem řeší tisíce rodičů v Ulánbátaru stejný palčivý problém - kam s malými dětmi? Kapacity mongolských mateřských škol ani zdaleka nestačí a rodiče narážejí i na chaos v přidělování míst předškolákům. Proti systému, který přirovnávají k loterii, proto hlasitě protestují. Nejde přitom o jedinou změnu. Mongolsko má s budoucími generacemi velké plány.

„V některých mateřských školách zkoušíme nový systém, kdy rodičům při registraci vydáme kartičku, abychom zamezili zmatku a dohadům ohledně pořadí,“ uvedl pro server UB Post ředitel školského úřadu pro mongolskou metropoli Ts.Otgonbagana. V Ulánbátaru podle dostupných údajů žije až polovina třímilionové mongolské populace.

Předchozí systém údajně vždy na konci srpna kolaboval a před školkami se tvořily dlouhé fronty. Ty navíc ne všichni respektovali. Mateřské školy zoufalé rodiče proto nově neodmítnou. V novém režimu nezáleží na tom, kdo přišel dřív. O vítězi rozhodne los a do školky se dostane ten, čí tiket vylosují. Vítězná čísla se také mají vyhlašovat před zraky rodičů.

Do mongolských školek se letos přihlásilo přes dvě stě tisíc dětí. Každý školní rok se raduje o něco více rodičů, přesto je stále asi třicet tisíc těch, kteří odejdou s prázdnou. Tedy s dětmi zpět domů. Pomoc rodičům proto letos nabídla také Federace soukromého předškolního vzdělávání. Tři tisíce dětí vysokoškolských profesorů získají v Ulánbátaru podle webu News.mn místo ve školce zdarma.

Populační křivka ovšem strmě stoupá, ve srovnání s loňskem se do školek zapsalo o jedenáct tisíc dětí víc. Nárok na místo ve školce přitom v Mongolsku mají už dvouleté děti. A ačkoli v zemi nové školy a školky rychle přibývají, a to i za pomoci čínských a japonských investorů, stále to nestačí.

Třetina nepřijatých předškoláků bydlí v největší čtvrti Ulánbátaru Bayanzurkhu. Ředitel tamního odboru školství Kh.Batbayar si pochvaluje, že loterie zabrání diskriminaci. Toho, že se tikety začnou prodávat na černém trhu, se údajně nebojí.

Rodiče však z nového systému tak nadšení nejsou. V polovině srpna proto do ulic vyšlo až tři sta lidí. Na demonstraci v centru Ulánbátaru si přinesli transparenty s hesly jako „Děti nejsou výhry v loterii“, „Tříletí a čtyřletí jsou utlačováni“ a „Děti nejsou experiment, nejsou tikety“.

Kam naše peníze jdou? ptají se studenti

Loterijní systém v mateřských školách není jedinou novinkou. Mongolové totiž mají se svým školstvím velké plány. Nový národní projekt pro předškolní vzdělávání slibuje, že se každé dítě naučí přesně to, co bude chtít a na co má vlastnosti. „Bude umět svobodněji vyjádřit svůj názor a stane se nezávislou a kreativní osobností,“ věří mongolský ministr školství L.Gantumur.

Na základních školách dostanou děti učebnice zadarmo a v dalších stupních studia budou za přesně stanovenou cenu 2 600 mongolských tugriků (asi 26 korun). Školní uniformy šijí národní firmy a ceny zůstanou stabilní, slíbil také ministr.

Jestli dětem lepší školství pomůže také k lepšímu životu, se teprve ukáže. V současnosti však 67 procent ze 150 tisíc nezaměstnaných tvoří právě mladí lidé. Ti si také hojně stěžují na příliš drahé studium. Poplatky na univerzitách v poslední době narostly o deset až čtyřicet procent s odůvodněním, že provoz škol stojí stále víc peněz.

Podle samotných studentů se univerzity chovají netransparentně a mladí lidé nemají šanci dozvědět se, kam jejich peníze jdou. I oni proto stejně jako rodiče předškoláků vyšli do ulic a sbírají podpisy pod petici za zveřejnění hospodaření univerzit.

„I když tvrdí, že se za poplatky vybavila knihovna nebo posilovna, všichni víme, že je to lež,“ řekl E.Batjargal ze Studentské unie na demonstraci v centru Ulánbátaru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video