Adolf Eichmann v nacistické uniformě a po svém únosu do Izraele

Adolf Eichmann v nacistické uniformě a po svém únosu do Izraele | foto: Profimedia.cz

Momentíček, pane Eichmanne. Agenti vzpomínají na únos nacisty do Izraele

  • 389
Před padesáti lety vyrazila světu dech akce izraelských agentů. Z Argentiny unesli do Izraele strůjce nacistického holokaustu Adolfa Eichmanna. V izraelském deníku Haaretz na svůj drzý kousek vzpomínali přímí účastníci únosu.

Před padesáti lety se Ricardo Klement vracel večer domů. Bydlel se ženou na předměstí argentinské metropole Buenos Aires. V tu chvíli se začal odvíjet příběh, který zpečetil život jednoho z největších nacistických pohlavárů – autora "konečného řešení židovské otázky" Adolfa Eichmanna.

Klement byl ve skutečnosti Eichmann, jemuž se patnáct let po skončení války dařilo nenápadně žít v této části světa, daleko od míst, kudy kdysi jezdily železniční transporty smrti směrem do Osvětimi nebo jiných koncentráků.

Jizvy po tetování SS

Ve dvou autech na něj ten večer v Buenos Aires čekalo sedm izraelských tajných agentů. Eichmann obvykle přijížděl autobusem v 19:40. Jenže ten den se opozdil. Z autobusu nevystoupil nikdo. Agenti znervózněli. Jedna skupina se kamuflovala tak, že naoko spravovala svoje jakoby porouchané auto. Kdyby ho spravovali dlouho, mohli by být nápadní.

Ale pak po půl hodině přijel další autobus. Vystoupil muž, na nějž čekali. Když šel kolem, oslovili jej se slovy "momentíček, pane". Vrhli se na něj a bez potíží ho vpravili do auta. Jeden z agentů jej prohmatal pod oděvem na těle. A hned našel, co hledal. V podpaží jizvu po odstraněném esesmanském tetování. A na břichu jizvu po operaci slepého střeva.

"Těžko si představit, co se nám tehdy podařilo jedenáct tisíc kilometrů odsud," vzpomínal ve včerejším vydání izraelského deníku Haaretz Jakov Gat, jeden ze sedmi agentů. "Neměli jsme komunikační zařízení, nebyli jsme ve spojení s Izraelem. Bylo to odvážné. Teď na stará kolena mi to celé připadá ještě drzejší než dříve."

Osvětimské děti zachráněné na konci války z tábora smrti.

Osvětimské děti zachráněné na konci války z tábora smrti.

Krotký strůjce genocidy

Haaretz oslovil ještě další účastníky akce. Shodují se, že na ně Eichmann zapůsobil především tím, jak krotce se choval. "Nepřipadal mi jako někdo skrznaskrz zlý, ale prostě jako slepě poslušný a přičinlivý," řekl expert na výslechy Zvi Aharoni.

Adolf Eichmann

Jeden z hlavních nacistických organizátorů vyhlazení Židů se po válce ukrýval v Buenos Aires. Izraelští agenti jej unesli a v uniformě stevarda izraelské letecké společnosti El Al a pod vlivem sedativ propašovali na palubu letounu a odvezli do Izraele.

Eichmann se únoscům, kteří ho pak tajně odvezli do Izraele, nebránil. Hned ten večer přiznal, co je zač. "Ich bin Adolf Eichmann," řekl jim německy. Překladu asi netřeba. Velitel operace Rafi Eitan, dnes lídr jedné menší izraelské politické strany, byl tím též zaražen.

"Byl to takový průměrný důstojník, který se hned vzdal se vším všudy. Byl loajální už jen nám, jeho novým pánům. Napadlo mě: To tenhle technokrat vedl vyhlazení židovského národa," uvedl Eitan pro Haaretz.

Eichmann byl nejvýše postaveným nacistou odsouzeným v Izraeli na smrt. Oběsili jej v květnu 1962. Třeba osvětimského "doktora smrti" Josefa Mengeleho se nikdy nepodařilo vypátrat – zemřel asi na zástavu srdce v roce 1979, když se v Brazílii koupal v moři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video