Turisté ve čtvrti Molenbeek během komentované procházky (13. srpna 2016)

Turisté ve čtvrti Molenbeek během komentované procházky (13. srpna 2016) | foto: Reuters

„Líheň džihádistů“ láká zvědavce. Molenbeek se stal atrakcí turistů

  • 29
Dříve obávaná čtvrť, nyní turistická atrakce. To je ve zkratce vývoj bruselské čtvrti Molenbeek v posledních měsících. Láká čím dál více návštěvníků belgické metropole. Jak uvádí místní průvodci, počty zvědavců začaly růst po teroristických útocích v Paříži a Bruselu, které čtvrť považovanou za líheň džihádistů dostaly do titulků novin po celém světě.

Ještě před pár měsíci - po teroristických útocích v Paříži a poté Bruselu - se o Molenbeeku mluvilo jako o no-go zóně, které je lepší se obloukem vyhnout. Tato belgická čtvrť totiž rychle proslula tím, že z ní pochází řada teroristů.

Jenže právě teroristické pozadí a špatná pověst toto bruselské předměstí s odstupem času v očích některých turistů zatraktivnily. I když celkově počet návštěvníků Belgie po útocích v Paříži a Bruselu klesl, ti, kteří na Brusel nezanevřeli, se stále častěji o místa spjatá s terorismem zajímají.

Nárůst zaznamenali hlavně průvodci. „Všímáme si rostoucí zvědavosti spojené s Molenbeekem od belgických i zahraničních turistů od útoků (v Paříži a Bruselu),“ uvedl Corentin Sescamps z místní turistické agentury.

Čtvrť s 95 000 obyvateli, z čehož je přes 40 procent muslimů, odděluje od historického centra Bruselu s bary, obchůdky s čokoládou a galeriemi jen úzký kanál. I to zájemcům usnadňuje do míst s nevalnou pověstí zavítat. Problémem však není ani ubytovat se ve čtvrti - hotelový pokoj vyjde levněji než v centru metropole, přitom na slavné náměstí Grand Place je to jen asi 15 minut chůze.

Někteří z nových návštěvníků chtějí vidět přímo místa spojená s útoky islamistů, říká jeden z průvodců Alan Debaecke. „Někdy jsou tu lidé, kteří hledají místa, kde ti lidé žili, nebo kde byli zatčeni a kde se skrývali,“ dodává.

Ne tak atraktivní realita

Na nepočetný seznam atrakcí se tak k elegantní radnici nebo rušnému náměstí Grand Place, na kterém dvakrát týdně rozloží své stánky trhovci, dostal například i dům, ve kterém vyrůstal Salah Abdeslam se svým starším bratrem, který patřil mezi atentátníky z Paříže.

Realita však podle Debaecka turisty často zaskočí. „Turisté bývají překvapení, že skutečnost z místa je úplně odlišná od té, kterou viděli v médiích,“ říká. Den po teroristickém útoku na bruselské metro a letiště čtvrť navštívily i reportérky iDNES.cz, jejich reportáž čtěte zde.

Muslimové v belgických no-go zónách: S těmi zvířaty nemáme nic společného

Větší zájem turistů v souvislosti s islamismem však nevítají někteří místní, kteří by nedávnou minulost z paměti chtěli vymazat a turisty by raději viděli kochat se industriální minulostí Molenbeeku, kterému se díky ní kdysi říkalo malý Manchester.

„Pořád to pokračuje. Nikdy to neskončí,“ stěžuje si obyvatel Rašíd na nechtěnou pozornost. „Lidé by na to měli zapomenout. Už je po všem,“ dodává při pohledu na dům, v němž policie dopadla Abdeslama.

Z Molenbeeku pocházelo hned několik útočníků z Paříže, včetně jediného přeživšího Salaha Abdeslama (více o džihádistech v Molenbeeku zde). Ten se za pomoci rodiny několik měsíců v domovské části města schovával, než ho v březnu dopadla policie (psali jsme zde). Čtyři dny po jeho zadržení Brusel ochromila série teroristických útoků na letišti a v metru (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video