Valentin Grossu při zásahu policie.

Valentin Grossu při zásahu policie. | foto: AP

Pašeráci nabízeli uran islamistům. Použijete ho proti Západu, nabádali

  • 23
Pašeráci z Moldavska se v posledních pěti letech opakovaně pokoušeli prodat radioaktivní materiál extremistům ze Středního východu. Vyplývá to z vyšetřování a zátahů moldavských tajných služeb a FBI. Pašeráci údajně měli vazby na Rusko.

Za posledních pět let se podle agentury AP tajným službám podařilo překazit čtyři pokusy o černý byznys s radioaktivním materiálem. Není však vyloučeno, že mnoho dalších obchodů se povedlo úspěšně uzavřít.

Nejaktuálnější případ se odehrál v únoru letošního roku v Moldavsku. Pašerák Valentin Grossu se při něm pokoušel zástupci Islámského státu prodat cesium v hodnotě 2,5 milionu eur (asi 68 milionů korun). Netušil však, že jedná z informátorem policie.

Špinavá bomba

Špinavá bomba je označení pro zbraň, způsobující radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou.

Skládá se z nálože klasické trhaviny a radioaktivního materiálu – například vyhořelého paliva z jaderné elektrárny nebo radioaktivního materiálu z průmyslových a medicínských zářičů.

Zdroj: Wikipedia

„Můžete z něj udělat špinavou bombu, což by myslím bylo pro Islámský stát perfektní,“ snažil se vychválit své zboží na jedné ze schůzek v nočním klubu v Kišiněvu. Podobných setkání proběhlo nejméně dvacet. Cílem bylo vzbudit pašerákovu důvěru. To se po několika týdnech podařilo a při předání peněz pašeráka zadržela policie.

Vyšetřování odhalilo i pokus o prodej uranu na Blízký východ. Z přepisů výslechů a výpovědí vyšetřovatelů vyplývá, že překupníci a pašeráci zastávali extrémně protiamerické názory a cílili speciálně na zákazníky, kteří jsou na seznamech nepřátel Západu.

Uran pro Araby

„Mám zájem hlavně o arabské kupce, protože bombu použijí proti Američanům,“ prozradil informátorovi překupník Teodor Chetrus. Tento bývalý spolupracovník KGB na mnoha schůzkách Spojené státy obviňoval, že nasazením vojsk v Iráku a Afghánistánu nadělaly v regionu problémy.

Ampule s cesiem, kterou u Grossua zadržela policie.

Police u Valentina Grossua zajistila i vysoký obnos peněz.

Na podobný scénář, kdy pašeráci začnou oslovovat přímo radikály ze Středního východu, v minulosti upozorňovali bezpečnostní experti. Přímé napojení pašeráků však až donedávna zůstávalo v šedé zóně zájmu tajných služeb, píše server The Independent.

V posledních pěti letech však speciální tým moldavských detektivů ve spolupráci s FBI začal pronikat do pašeráckých a mafiánských sítí. Část z nich vystupovala v roli falešných kupců.

Z bezpečnostních důvodu policie pašeráky zadržovala už v momentě, kdy informátorům poskytli vzorek radioaktivního materiálu. Nikdy se tak nedostali až ke zdroji. Z dosavadního vyšetřování však vyplývá, že moldavští pašeráci mají zřejmě vazby na kriminální živly v Rusku.

Rozvoj černého trhu s radioaktivním materiálem

Moldavská policie poskytla materiály z vyšetřování agentuře AP. Netradiční krok odůvodnila tím, že chce upozornit na to, jak nebezpečným se v posledních letech stává černý trh se zbraněmi. Rozvoji trhu podle vyšetřovatelů přispívají také vyhrocené vztahy mezi Ruskem a Západem, které ztěžují spolupráci tajných služeb a policie.

Noční klub Cocos Privé v Kišiněvu, kde se Grossu scházel s potenciálními kupci.

„Můžeme očekávat, že se v budoucnu bude objevovat více takových případů. Dokud si budou překupníci myslet, že si vydělají velké peníze bez toho, aby je chytili, tak v tom budou pokračovat,“ myslí si jeden z moldavských vyšetřovatelů Constantin Malic. FBI a Bílý dům odmítají spolupráci s moldavskou policií komentovat.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Eric Lund však moldavskou stranu chválí. „Moldavsko podniklo celou řadu kroků v posílení opatření proti pašerákům radioaktivního materiálu. Dobrý příkladem je například zatýkání pašeráků v roce 2011,“ uvedl v reakci na zveřejněné vyšetřovací materiály.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video