Protikomunistické demonstrace v moldavské metropoli (8. 4. 2009)

Protikomunistické demonstrace v moldavské metropoli (8. 4. 2009) | foto: Reuters

Moldavské úřady ustoupily opozici, povolily přepočítání hlasů z voleb

  • 1
Ústřední volební komise v Moldavsku vyhověla požadavku opozičních stran na přepočítání hlasů odevzdaných v nedělních parlamentních volbách. Opozice považuje volby, v nichž jasně vyhráli komunisté, za zfalšované. Do ulic metropole Kišiněva kvůli tomu v úterý vyšly tisíce studentů.

"Tři opoziční strany dostaly souhlas od ústřední volební komise s přezkoumáním volebních listin," uvedl mluvčí strany Naše Moldavsko. Přepočítání hlasů přitom patřilo k jednomu z hlavních opozičních požadavků během úterních protestů.

Ústřední volební komise ve středu po sečtení všech hlasů oznámila, že komunisté získali ve 101členném parlamentu 60 křesel. Opozice ale tvrdí, že se při volbách, na které dohlížely tisíce zahraničních pozorovatelů, podvádělo.

Vláda chce vyhostit tři rumunské novináře

Někteří voliči prý do uren házeli více než jeden hlas a opoziční strany neměly před volbami přístup do médií. Komunistický prezident Vladimir Voronin nařčení odmítá. Organizátorům úterních protestů pohrozil tvrdými tresty a obvinili sousední Rumunsko z podílu na nepokojích.

Jeho kroky podpořila i Moskva. Ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že USA a Rusko nesmějí nutit postsovětské země, aby musely volit mezi spojenectvím s Moskvou nebo s Washingtonem.

Sergej LAVROV K MOLDAVSKU

Nenuťme postsovětské země vybírat mezi USA a Ruskem

Voronin své včerejší hrozby vůči Rumunsku okamžitě převedl do praxe. Velvyslance Bukurešti označil za nežádoucí osobu a se sousední zemí zavedl vízový režim. Moldavské úřady navíc odmítly povolit vstup do země osmnácti rumunským novinářům, kteří chtěli informoval o nepokojích v Kišiněvě.

Podle agentury Ria Novosti se moldavské úřady chystají vyhostit tři rumunské novináře, které obviňují z "činností neslučitelných se zákony země". Rozhodnutí okamžitě kritizovali Reportéři bez hranic a Výbor na ochranu novinářů. České předsednictví EU vyzvalo Moldavsko, aby respektovalo svobodu médií.

MOLDAVSKO PO VOLBÁCH

V Moldavsku utichly protesty, prezident viní z účasti na nepokojích Rumunsko

Komunistický prezident také pohrozil, že nebude váhat s použitím síly pro případ, že protesty proti vítězství komunistů v nedělních parlamentních volbách budou pokračovat.

Protestující se svolali díky SMS i Facebooku

Společenské internetové sítě, blogy a SMS sehrály klíčovou roli v rozpoutání protikomunistických demonstrací, na nichž se v moldavské metropoli shromáždily v minulých dnech tisíce mladých lidí. Demonstrace vypukly v centru Kišiněva zřejmě spontánně po kampani SMS, které začala do éteru vysílat opozice. Dvaadvacetiletý demonstrant Sergej Muntian řekl, že mobilizace začala poté, co několik lidí dostalo na mobil zprávu: "Přijďte bojovat proti komunistům na vládní náměstí. Předejte tuto zprávu dál." Demonstranti použili k vysílání zpráv také internetové blogy a komunikační sítě jako Twitter a Facebook. Obešli tak obvyklé kanály, které podle opozice kontroluje vláda. Na Facebooku byla založena skupina pod názvem Pryč s komunisty.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video