Mirek Topolánek po jednání s moldavskou opozicí (22. dubna 2009) | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Moldavská opozice chce mezinárodní přepočítání voleb, slyšel Topolánek

  • 76
Kišiněv (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Mirek Topolánek je na jedné z posledních zahraničních cest v roli premiéra a šéfa EU. Před polednem přijel do Moldavska, kde se snažil zmírnit konflikt vládnoucích komunistů s opozicí, jež neuznala jejich volební vítězství. Premiér se setkal i s oponenty režimu. Žádají, aby volby přepočítala mezinárodní komise. Odpoledne odletěl do Izraele.

Moldavská metropole Kišiněv byla první zastávkou Topolánkovy třídenní cesty. Premiér v demisi tam přijel coby předseda Evropské rady, a to ve chvíli, kdy zemí zmítá politická krize a hlavním městem se nedávno prohnaly nejhorší nepokoje za mnoho let.

Opozice neuznala výsledek voleb z 5. dubna, které podle úřadů vyhráli vládnoucí komunisté. Tisíce oponentů režimu pak vyrazily do ulic na masové demonstrace. Komunistický prezident Voronin nařídil přepočítání hlasů, i to ale oponenti bojkotovali - s tvrzením, že by účastí na novém sčítání legitimizovali výsledek voleb.

Výsledky přepočítání hlasů - jen málo odlišné od původních čísel vzešlých z voleb - zveřejnila Ústřední volební komise v úterý a dnes je podpořil i moldavský Ústavní soud.  

Vládne tu strach, zadržené mučí

Rozhovor iDNES.cz s moldavskou studentkou

Voronin z organizování demonstrací obvinil sousední Rumunsko. Následně požádala o rumunské doklady téměř čtvrtina obyvatel čtyřmilionové země. Jeden z nejmladších členů sedmadvacítky jim vyšel vstříc a chystá zmírnění podmínek pro udělování občanství. Brusel je znepokojený. A bylo na Topolánkovi, aby s Voroninem problém probral.

Moldavský prezident Vladimir Voronin

Moldavský prezident Voronin

"Doporučil jsem ustavení vyšetřovací komise s účastí opozice a mezinárodní účastí," řekl Topolánek po setkání s Voroninem s tím, že nechce, aby se komplikovala cesta Moldavska do Evropské unie.

Moldavský prezident si po setkání s Topolánkem pochvaloval přístup EU. Topolánkova návštěva byla dohodnuta teprve minulý týden a Voronin ocenil rychlost, s níž EU jednala. "Jsem rád, že EU není jedno, co se v Moldavsku děje," řekl. "Moldavská republika by se neměla integrovat do EU prostřednictvím Rumunska," podotkl na tiskové konferenci.

Ještě před Voroninem se Topolánek setkal s představiteli moldavské opozice. Ti žádají, aby na přepočítávání hlasů dohlédla mezinárodní komise.

Corina Fusu z Liberální strany Moldavska s důkazy o tom, co se v zemi dělo po volbách. (22. dubna 2009)
Corina Fusu z Liberální strany Moldavska s údajnými důkazy o tom, co se v zemi dělo po volbách

"Volební komise doposud přepočítala čtvrtinu hlasů. Dvacet tisíc z nich se ukázalo neplatných. Při jejich započítání by naše strana mohla získat o dva mandáty více," řekl šéf Liberální strany Moldavska Mihail Ghimpu po jednání s českým premiérem. Dodal, že bude požadovat mezinárodní dohled nad přepočítáváním.

"Je podezřelé, že od minulých voleb na seznamech voličů přibylo 200 tisíc jmen. Podvody byly připravovány dávno před volbami, a to přímo na ministerstvu pro informace," doplnila místopředsedkyně strany Corina Fusu. "Evropská unie nás tlačí k dialogu s vládou. Za těchto podmínek se ale s vládou bavit nebudeme." Corina Fusu také ukázala novinářům fotografie lidí zbitých při povolebních protestech.

Mirek Topolánek řekl, že dostal od zástupců všech tří stran celou řadu dokumentů a dokladů o událostech po volbách i důkazy o potenciální manipulaci s volebními lístky. "To jsou všechno materiály, které předám na zasedání ministrů zahraničních věcí v příštím týdnu," prohlásil.

Topolánek se seznámí s izraelskou vládou

Z Moldavska vyrazil Topolánek na Blízký východ: ve čtvrtek má na programu jednání v Izraeli a na Západním břehu Jordánu. Poprvé se setká s představiteli nové vlády židovského státu, kterou vede šéf pravicového Likudu Benjamin Netanjahu. V jeruzalémském hotelu David bude Topolánek mluvit i s kontroverzním ministrem zahraničí, populistickým Avigdorem Liebermanem.

Ten šéfuje ultrapravicové straně ruských přistěhovalců Izrael je náš domov a proslul nevybíravými výroky o Palestincích. Už první dny ve funkci potvrdil, že hodlá mírový proces s Palestinci "přehodnotit". S Netanjahuem bude český premiér obědvat.

Po rozhovorech s Izraelci se Topolánek vypraví do Ramalláhu na Západním břehu Jordánu, kde by se měl setkat s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem a premiérem Salámem Fajádem. S lídry Hamasu, který ovládá pásmo Gazy, mluvit nebude. Evropská unie považuje Hamas za teroristickou organizaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video