Moldavané volí své zástupce v parlamentu (29. července 2009)

Moldavané volí své zástupce v parlamentu (29. července 2009) | foto: Profimedia.cz

Moldavané volili parlament, podle průzkumů vedou komunisté

  • 15
Dva a půl milionu moldavských voličů vykročilo k předčasným parlamentním volbám, které mají zemi vyvést z dlouhodobé politické krize. Moldavané si mohli vybrat mezi komunisty, kteří propagují spojenectví s Ruskem, a liberální opozicí, která slibuje těsnější vazby se Západem. Podle předběžných výsledků zvítězili komunisté.

Podle neoficiálních průzkumů při odchodu voličů z volebních místností získali komunisté 41,7 procenta hlasů. Ve 101členném parlamentu by tak podle agentury Reuters obsadili 45 křesel, což nebude stačit k tomu, aby bez pomoci koalice zvolili nového prezidenta. K tomu potřebuje 61 poslanců.

Podle ruských agentur byla volební účast v sedm hodin večer, tedy hodinu před uzavřením volebních místností, 50 procent. Hlasování, na jehož průběh dohlíželo mimo jiné asi 200 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, se podle dosavadních zpráv obešlo bez násilností.

Moldavští voliči si mohli vybrat z osmi politických stran. Průzkumy favorizovaly komunisty, kterým připisovaly 30 procent hlasů.

Překonat pětiprocentní práh pro vstup do parlamentu mají šanci i čtyři opoziční strany. Dohromady by mohly podle průzkumů získat 33 procent hlasů a vytvořit koalici, která by dokázala zvolit příštího prezidenta a posunout zemi směrem k Západu.

Země je hluboce rozdělená

Drtivé vítězství komunistů v dubnových volbách vyvolalo velké protestní akce zejména mládeže, která považovala jejich výsledek za zmanipulovaný. Protesty vyústily až v nepokoje a násilnosti, kdy demonstranti vtrhli do parlamentu a prezidentského úřadu. - o protestech si přečtěte zde

Moldavský prezident Vladimir Voronin při volbách (29. července 2009)

Moldavský prezident Vladimir Voronin při volbách (29. července 2009)

Když bouřlivé protesty nestačily k požadovanému opakování voleb, zablokovala opozice dva pokusy parlamentu zvolit novou hlavu státu a vynutila si tak ústavní cestou rozpuštění zákonodárného sboru a vypsání nových voleb. Země je tak stále hluboce rozdělená. - o vypsání nových voleb si přečtěte zde

ZFALŠOVANÉ VOLBY

Moldavská opozice: Mrtvé duše vyráběli na ministerstvu informací

Některé opoziční strany obvinily vládnoucí komunisty, že zneužili své moci ke kontrole státních médií a administrativních zdrojů, aby ovlivnili výsledek voleb a očernili ty, kdo je kritizují.

Moldavané ve volební místnosti (29. července 2009)

Moldavané ve volební místnosti (29. července 2009)

"Je třeba se zbavit komunistů, už to stačilo. To oni zorganizovali pád parlamentu, protože se jim to hodilo," soudí šestadvacetiletý mechanik Pavel, který váhal mezi dvěma opozičními formacemi, liberálními demokraty a sdružením Naše Moldavsko.

Komunisté obviňují opozici z nepokojů

Komunistická strana zase obviňuje opozici ze zrady a činí ji odpovědnou za násilnosti po dubnových volbách. Tvrdí, že opozice se snažila za podpory Rumunska vyvolat státní převrat.

Demonstrace příznivců aliance Naše Moldavsko (27. července 2009)

Demonstrace příznivců aliance Naše Moldavsko (27. července 2009)

"Jsem pro komunisty, představují jistou stabilitu. Už to takhle dál nejde, pořád samé demonstrace, pogromy a opakování voleb," řekl devatenáctiletý student Saša, který volil v centru moldavské metropole Kišiněv.

Komunisté sice nevyloučili možnost utvoření koalice s jednou nebo několika opozičními stranami, ale tři z nich tento návrh už předem odmítly. Volební místnosti se v Moldavsku uzavřou v osm hodin našeho času.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video