Lidé na snímku v britském Brightonu sledují, jak mohutné vlny narážející do...

Lidé na snímku v britském Brightonu sledují, jak mohutné vlny narážející do místní mariny (28. října 2013). | foto: AP

Silná bouře dál postupuje Evropou, o život už připravila 16 lidí

  • 7
Mohutná bouře, která se v posledních 48 hodinách přehnala přes západní Evropu, se stočila na severovýchod a udeřila také na Skandinávii a Pobaltí. V posledních hodinách zasáhla rovněž Rusko. Napříč kontinentem si vyžádala 16 životů. Na vině byly nejčastěji padající stromy.

Silný vítr a mohutné srážky sužují posledních 48 hodin hned několik evropských zemí. S poryvy větru o síle hurikánu se potýkala Velká Británie, Francie, Nizozemí, Belgie, Dánsko nebo severní Německo. Bouře se ale v posledních hodinách stočila a postupuje směrem na severovýchod. Její projevy již pocítili obyvatelé Skandinávie a Pobaltí. Ve Švédsku vítr strhal z domů střechy a převrátil několik kamionů, které blokují silnice. V posledních hodinách zasáhla také čtyři oblasti na severozápadě Ruska.

Napříč západní Evropou připravila bouře o život 16 lidí, z toho sedm v Německu. Na vině byly nejčastěji padající stromy. Šestnáctou obětí je dánský řidič, který narazil do poraženého stromu. Padající stromy usmrtily několik lidí taktéž v Nizozemí a Francii.

Jeden z vyvrácených stromů na západě Londýna rovněž poškodil plynovod. Následná exploze zabila jednoho muže a ženu a pobořila okolní domy. Silný vítr v centru britské metropole strhl také jeřáb.

Až šestimetrové vlny smetly jednu ženu, když se procházela po útesu ostrova Belle Ile u západního pobřeží Francie. V Dánsku i Británii zavalily lidi také zdi, které nevydržely nápor větru.

Meteorologové na britském ostrově Isle of Wight v pondělí ráno naměřili vichr o síle 159 kilometrů v hodině. V Severním moři o den později pak dokonce rekordních 191 kilometrů v hodině.

Kvůli bouři zůstalo v Británii skoro půl milionu domácností bez proudu a na letištích a nádražích uvízly tisíce lidí. Ve Francii podle úřadů postihl výpadek proudu na 75 tisíc domácností. Statisíce lidí jsou bez elektřiny také v Pobaltí a Skandinávii.

Silný vichr v Bruselu odfoukával lidi z chodníků:

Bouře dorazila i do Ruska

V posledních hodinách bouře dorazila i do Ruska. Zasáhla čtyři oblasti na severozápadě země - Novgorodskou, Pskovskou, Leningradskou a také Karelskou republiku. Podle serveru newsru.com tam zůstaly bez elektřiny stovky obcí. V některých regionech byl vyhlášen výjimečný stav. V Novgorodské oblasti meteorologové očekávají narůst poryvů větru až na 70 kilometrů za hodinu.

Vlivem silného deště prudce stoupla hladina řeky Něvy. Petrohradu se však díky včasnému uzavření hrází podařilo možné povodni předejít.

Živel ovšem částečně narušil štafetu s olympijským ohněm v ruské enklávě u Kaliningradu, když kvůli němu nemohla vyplout z přístavu Baltijsk loď vezoucí olympijskou pochodeň. Před nadcházející zimní olympiádou v Soči oheň putuje po Rusku a další zastávkou mělo být kdysi populární reakční středisko sovětských pohlavárů Svetlogorsk při pobřeží Baltu.

Podle očekávání byl měly dozvuky bouře cítit až hluboko v ruském vnitrozemí v Moskvě.

Zastavil se provoz na železnicích i letištích

Kvůli bouři se zastavil provoz na řadě letišť a železnic. Jen londýnské Heathrow muselo v pondělí zrušit na 130 letů. Amsterdamské letiště Schiphol zrušilo na 50 letů a s problémy se potýká také nejvytíženější evropský přístav Rotterdam.

S omezenou dopravou zápasí rovněž Německo, Dánsko a Švédsko, a to jak u regionálních spojů, tak u těch dálkových. Uzavřena zůstává například trať mezi Hamburkem a Kielem i další linky. Německé dráhy oznámily, že na trasách nasadí náhradní autobusy. V Hamburku nevyjelo také několik vlaků městské dráhy.

V Dolním Sasku, Brémách a Severním Porýní-Vestfálsku zůstává regionální železniční doprava ještě značně omezená. I tam nadále zůstávají některé tratě neprůjezdné. V některých případech není možné nasadit ani náhradní autobusovou dopravu, protože sjízdné nebyly ani silnice. Stromy totiž ležely také přes cesty a poničily mnoho automobilů.

Ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko navíc zůstala zavřená řada škol. Vyučování odpadlo například na všech státních školách ve Flensburgu, včetně tamní univerzity.

Celkově se ale situace v oblasti podle agentury DPA už uklidnila.Nejdůležitější železniční koridory se uvolnily už v pondělí večer, což platí také o Öresundském mostu mezi Dánskem a Švédskem

Živel mnoha jmen

Ničivá bouře zasáhla v pondělí nejdřív Británii, severní Francii, Nizozemsko a Belgii. Posléze se stočila a pozvolně postupuje přes další země severovýchodním směrem. Ujalo se pro ni hned několik názvů. Na rozdíl od tropických cyklon ve Spojených státech a Karibiku totiž evropské země nepoužívají pro jejich označení standardizovaný systém.

Ve Spojeném království se tak nynější bouři dostalo označení "St. Jude" podle světce, jehož svátek připadl na pondělí. Ve Švédsku ji příslušné místní úřady pojmenovaly "Simone", Evropská unie "Cristian" a centrální evropské středisko sdružující národní meteorologická pracoviště pro změnu "Carmen".

Bouře strhávala v Dánsku lešení z domů:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video