Mohou politici nestranně učit?

Olomouc - Může být politik dobrým a nestranným učitelem? Poslanec Ivan Langer už dva měsíce vede cvičení s budoucími právníky na olomoucké Univerzitě Palackého. Studenti druhého a čtvrtého ročníků od něj poslouchají, jak se vyvíjí legislativní proces a mediální právo. Podobně jako on vyučují v zemi také další známá jména z parlamentu. Většina však jen příležitostně přednáší.

POLITIKÚM SE KOLEGA NA UP NELÍBÍ
"Je to povinně volitelný předmět a zájem o něj poměrně je. Pan místopředseda i přes své vytížení jezdí naprosto pravidelně," říká Jiří Blažek, děkan Právnické fakulty UP.

Poslankyně a Langerova kolegyně z ODS Kateřina Dostálová o pedagogických aktivitách svého kolegy nemá tušení. "Překvapuje mě to. Je to věc vedení univerzity, zda nechají politika prezentovat mediální politiku na půdě právnické fakulty. Oni musí posoudit, jestli je to střet zájmů a jestli pan Langer je takový odborník, aby mediální právo přednášel," uvedla poslankyně.

POLITICI, JEŽ PŘEDNÁŠELI
NA UNIVERZITĚ PALACKÉHO

Egon Lánský
- kurz Česká politika (1992 až 1996, poradce Miloše Zemana)
- kurz Konstitucionalismus, přednášky Evropská unie (jako člen ČSSD ve vysoké politice)
Petr Pithart
- kurz Konstitucionalismus (v době, kdy byl v Senátu)

Miloš Zeman
- role opozice v politickém systému ČR (jako předseda parlamentu)

Cyril Svoboda, Daniel Kroupa
- besedy se studenty, na jejich pozvání

Podle ní by politici měli v první řadě veškeré aktivity a čas upnout k práci v Poslanecké sněmovně. "Mají zastupovat zájmy občanů, pracovat ve sněmovně a ne sedět v dozorčích radách, ne podnikat. Jestli pan Langer jako člen ODS chce se vyjadřovat k této problematice, tak mu v žádném případě nic nebrání, aby organizoval semináře a zval na ně občany. To je ta správná parketa pro politika," míní Dostálová.

Langer věnuje vysokoškolákům každé druhé pondělí, kdy pobývá v Olomouci. Peníze za to nechce, honorář vrací škole, kde kdysi vystudoval.

Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil, který také tráví poslanecké pondělky s voliči v Olomouci, soudí, že akademická půda je nepolitická a politik si to musí uvědomovat. "Doufám, že pan Langer se jako akademik chová jak se sluší a patří a není to prezentace jeho politických názorů," řekl Kvapil.

LANGER: VÍM, CO ŘÍKÁM
"Jsem vysokoškolský pedagog, který přednáší obor, kterému se dlouhodobě věnuje nejen na akademické půdě, ale i jako zákonodárce," brání se člen mediální komise sněmovny Langer.

Poslanec ostře odmítl, že by semináře mohl někdo spojovat s jeho postoji v kauze Česká televize. "Jestli si někdo myslí, že nemohu říkat nahlas své názory k ČT a současně přednášet na právnické fakultě, tak to se vracíme někam do padesátých let," říká Langer. "Není na tom vůbec nic špatného. Doporučoval bych každému, kdo má pochybnosti, ať přijde na můj seminář a zjistí, že na akademické půdě jsem pedagog, zatímco na parlamentní půdě jsem politik," tvrdí Langer.

"Naopak by bylo velmi prospěšné, kdyby v parlamentu sedělo více lidí, kteří mají takovéto odborné zázemí a předpoklady, aby mohli vystupovat k určité problematice a mohli říkat své názory například k médiím. Odborníkem se nestává ten, kdo se dívá na televizi, poslouchá rádio a čte noviny. Vím, co říkám, a vím, proč říkám to, co říkám."

STUDENTI A POLITOLOGOVÉ: ANO I NE
Studenti samotného politika i jeho semináře hájí. "Nemám pocit, že by do semináře dával své politické názory. Většinou ještě zdůrazní, že toto je jen jeho osobní názor," řekla Olga Slívová z Karviné. "Politická agitka to není. Myslím, že to by si nemohl dovolit," potvrzuje její spolužák Martin Major.

"Vždycky záleží na fakultě, koho si pozve. Když si myslí, že jí to pomůže k prestiži, je to jen její věc. Studenti určitě počítají s tím, že učitel podává předmět subjektivně. Pro seminář a polemiku to může být i pozitivní," míní politolog Pavel Šaradín z Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Naopak jeho kolega z katedry politologie Jakub Dürr v tom vidí konflikt zájmů. "Nemám nic proti setkání politika se studenty v hospodě, ale kurz? Už z jeho funkce vyplývá, že bude prezentovat svůj názor. Vždyť předkládá návrhy zákonů, o kterých mluví na přednášce. Je to konflikt zájmů v akademickém slova smyslu," míní politolog.

Podle jeho zkušeností mají politici, kteří měli přednášky na filozofické fakultě, tendence plést si vystoupení s agitací. "Sociální vědy mají potíže vymanit se z neobjektivnosti a napojení na politiku," dodal Dürr.

"Požádali jsme ho o to, protože si myslíme, že mezi studenty je o tato témata zájem. Kdo jiný než člen parlamentu ví víc jak vypadá legislativní proces a jak to chodí v legislativní kuchyni?" vysvětluje děkan fakulty. Podle něj má právě poslanec přesnou kvalifikaci. Navíc je členem správní rady univerzity. "Samozřejmě tady hrají i tyto role. Je Olomoučan. Důležitější je, že je legislativec," řekl děkan fakulty Blažek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video