Kanadský premiér Stephen Harper během návštěvy Prahy s odstupujícím českým

Kanadský premiér Stephen Harper během návštěvy Prahy s odstupujícím českým kolegou Mirkem Topolánkem (6. května 2009) | foto: David W. Černý, Reuters

Mohli bychom zavést víza, naznačil Čechům kanadský premiér

Kanadský premiér Stephen Harper nepřímo naznačil, že pokud se nepodaří vyřešit problém českých žadatelů o azyl, bude jeho země muset přikročit ke znovuzavedení víz. V posledních týdnech odcházejí za oceán zejména Romové, kteří se cítí v Česku diskriminováni.

Harper přímo vízovou povinnost nezmínil. Na dotaz, zda zavedení víz hrozí, ale řekl, že pokud nenastane zlepšení, bude muset Kanada nějak reagovat. Česko a Kanada zatím budou hledat cesty, jak migraci zabránit.

Podle informací kanadské ambasády by ale Kanada ráda zachovala bezvízový styk s Českou republikou. "Vzrůstající počet žadatelů o azyl pozorně monitoruje," sdělil iDNES.cz tiskový mluvčí ambasády Michael Vlček.

O českých žadatelích, mezi nimiž převažují Romové, dnes v Praze jednal Harper se svým českým kolegou Mirkem Topolánkem (ODS).

Odstupující český premiér připustil, že Česko začíná počtem žadatelů porušovat jednu z podmínek, která je nezbytná pro bezvízový styk. "Příliv žadatelů o azyl z České republiky nás trápí," prohlásil Harper. "My to pozorně sledujeme, nás to nijak netěší," dodal Topolánek.

Odchod některých Čechů za oceán je podle Topolánka motivován spíše ekonomickými důvody. Žadatelé mají podle něj díky "měkkému" kanadskému systému šanci azyl dostat.

V Kanadě posuzuje žádosti rada pro přistěhovalectví a uprchlíky, což je na kanadské vládě nezávislý administrativní tribunál. Každou žádost hodnotí individuálně.

Topolánek řekl, že se české úřady budou snažit o to, aby ti, co mohou mít úmysl odejít, měli šanci v Česku nalézt práci. "Naše řešení souvisí s nalezením pracovních příležitostí," zmínil.

Praha také podle premiéra v demisi žádá, aby Ottawa zařadila Česko mezi takzvané země bezpečného původu, což by znemožňovalo Čechům vůbec o azyl žádat. Lidové noviny nedávno napsaly, že migrace do Kanady je organizovaná a vydělávají na ní zprostředkovatelé.

Romové, kteří odjíždějí do Kanady, často jako důvod svého odchodu z Česka uvádějí rostoucí rasismus a porušování lidských práv. Výzvy k odchodu do Kanady se v romské komunitě objevily i po nedávném žhářském útoku na domek romské rodiny na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé. Dvouletá holčička stále bojuje v nemocnici o život. - čtěte Popálená holčička bojuje o život, rodina z Vítkova o důstojné bydlení

Od začátku roku žádalo o azyl 653 Čechů

Za první letošní čtvrtletí požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů. Je to více než dvě třetiny počtu žadatelů za celý loňský rok, kdy jich bylo 861. Během prvních tří měsíců letošního roku uspělo s žádostí 34 Čechů.

Celkem Kanada za letošek a minulý rok udělila azyl 118 českým občanům, uvedlo již dříve kanadské velvyslanectví v Praze.

Právě příliv žadatelů o azyl před lety vedl k tomu, že Kanada víza v říjnu roku 1997 pro Čechy zavedla. Zrušila je pak v říjnu 2007. Kanadská diplomacie se letos dosud o hrozbě opětovného zavedení vízové povinnosti nezmiňovala.

Země, které mají s Kanadou bezvízový režim, si podle Vlčka musí být vědomy, že pokud nesplní podmínky výjimky bezvízového režimu, tak jim může být vízová povinnost znovu zavedena. "Pokud však není splněna jedna z podmínek bezvízového režimu, neznamená to automatické znovuzavedení vízové povinnosti," dodal Vlček.

Kanada má bezvízový styk s většinou členských států EU. Výjimku tvoří dva nováčci Bulharsko a Rumunsko, jejichž občané musí pro cesty žádat o vízum.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video