Mogilevič a Michajlov jsou nejsledovanější bossové

Semjon Mogilevič a Sergej Michajlov. Dva muži, po kterých pase policie a tajné služby několika států, a kterým nikdy neprokázaly nejtěžší zločiny, z nichž je podezíraly: vraždy na objednávku a praní špinavých peněz.

Mogileviče úřady včetně americké FBI označují za kmotra solomonské mafie, Michajlov zakládal obdobný solncevský gang. Obě organizace ve světě platí za nejvlivnější ruské zločinecké organizace, které před pár lety výrazným způsobem formovaly i české podsvětí.

Kariéru mafiánských bossů zahájili před více než dvaceti lety v Moskvě a oba začínali z nuly. Mogilevič, přezdívaný Seva, vydělal první větší peníze jako provozovatel záchodků na nádraží. Odseděl si sedm let za podvody a finanční machinace a doopravdy zbohatnul koncem osmdesátých let, když zprostředkovával transfer peněz židovských emigrantů z Ruska do Izraele.

Michajlov alias Michas začínal jako číšník, který kolem sebe časem zformoval vyděračskou skupinu nazývanou podle sídlištního panelákového města Solncevo. Převzal kontrolu nad několika místními výrobními družstvy.

Českým kriminalistům byl známější Mogilevič, jenž počátkem devadesátých let už coby izrael- ský občan v Praze vybudoval síť fiktivních firem se sídlem v proslulém podniku U Holubů. Jeho hlavním stanem je však Budapešť, v Česku ho zastupoval Anatolij Katrič a on sám jen občas přijel zkontrolovat, jak se daří jeho obchodům. "Působí v oblasti nelegálního obchodu se zbraněmi, prostituce, směny peněz a obchodu s drogami, zlatem, starožitnostmi a dalšími komoditami. Zisky z trestné činnosti jsou vyčištěny prostřednictvím společností, jež zakládá přes nastrčené osoby v Evropě, USA a Kanadě," uvádějí v jednom ze svých interních dokumentů kriminalisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem.

Mogilevič pral špinavé peníze i pro spřátelené gangy - mimo jiné i pro solncevskou organizaci, která má dnes přes patnáct set členů. Spolupráce obou bossů však začala drhnout počátkem roku 1995, kdy podle FBI Mogilevič pro Michajlova v New Yorku vypral přes 80 milionů dolarů. Michajlov byl přesvědčen, že Mogilevič si z transakce "ulil" pět milionů dolarů, a začal se jich tvrdě domáhat. Ve stejné době zasáhlo policejní komando v podniku U Holubů a všichni, kteří s ním měli cokoli společného, včetně Michajlova a Mogileviče dostali desetiletý zákaz vstupu do země.

Michajlovovi se přitom v Praze zjevně líbilo, dokonce do hlavního města převedl část svých obchodů, ale nikdy tu na něj nebylo tolik vidět jako na Mogileviče. Zato FBI jeho čilé obchodování intenzivně monitorovala. V roce 1992 založil desítky společností v západní Evropě a Severní Americe a začal obchodovat s naftou, zlatem, plynem, drahokamy, zbraněmi. FBI byla přesvědčena, že za Michajlovovým rozmachem stála dohoda s kolumbijskými kartely, pro které začal pašovat do USA a později i do Ruska kokain. Navíc Michajlov podle ruské policie ovládl zhruba desítku moskevských bank.

Zatímco proti Mogilevičovi jsou úřady všech zemí, které jej z nezákonností podezírají, bezmocné, Michajlova před soud dostali Švýcaři. Před dvěma lety se v Ženevě zodpovídal mimo jiné z praní špinavých peněz, pašování zbraní a drog. Ani za jeden z těchto deliktů však nakonec odsouzen nebyl. Chyběly důkazy, a tak vyvázl jen s vyhoštěním za nelegální nákup vily.

Mogilevič dnes žije v Budapešti, dál vlastní několik firem a ze zájmu policejních složek řady států si evidentně moc nedělá. "Jestliže došlo ke zločinu a oni by mě z něj obvinili, mohu říci jen jedno: Prosím, dokažte to. Kdybych byl skutečně zapleten do nějaké zločinu a oni na to měli důkazy, mohli mě přece obvinit. To však neudělali," řekl v nedávném rozhovoru s reportérem BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video