Obyvatelé Mogadiša si konečně uleví od extremistického jha hnutí Šabáb. Ilustrační

Obyvatelé Mogadiša si konečně uleví od extremistického jha hnutí Šabáb. Ilustrační | foto: UNICEF / Kate Holt

Mogadišo si po letech krve a granátů vydechlo, lidé se vracejí na pláže

  • 5
Pobřeží somálské metropole Mogadiša nabízí nečekaný obrázek. Ve městě, které na sebe dlouhou dobu upozorňovalo výhradně granáty, sebevražednými atentáty, právem šaría a exemplárními vraždami, se stovky lidí vypravily opalovat na pláž.

"Poprvé po letech se lidé cítí skvěle," řekl Mohamoud Abdi, který vyrazil na mogadišskou pláž Lido se svými dvěma syny.

Po dlouhých bojích je návrat na pláže symbolem míru, který zajistily vládní jednotky a vojáci Africké unie, jimž se v posledních měsících podařilo vytlačit z města islamistické povstalce.

Zákaz podprsenek

Mogadišo je muzeem války. Jeho budovy vypadají jako starodávné zříceniny, až na to, že město se nerozpadalo postupně v průběhu tisíce let, ale jen během dvaceti kulkami nabitých roků. Posledních pět let mnozí obyvatelé strávili pod zvlášť silným útlakem ze strany militantního hnutí Šabáb, které se představilo jako lidové nacionalistické hnutí, jehož cílem bylo vyhnat ze země etiopské oddíly.

Ale Šabáb se brzy obrátil proti vlastním lidem a ukázalo se, že jeho pojetí islámu se neslučuje se somálskou kulturou. Hnutí zakázalo hudbu, fotbal, a dokonce i podprsenky, a přihlásilo se ke spojenectví s al-Káidou. Vyjít si na mogadišské idylické pláže pohrát v písku či dovádět ve vodě - tváří v tvář nepřetržitým bojům a radikálním islámským zákonům (ženám bylo plavání na pláži zakázáno v roce 2006) - se rovnalo pokusu o sebevraždu.

Od začátku srpna, kdy se Šabáb do značné míry stáhl z Mogadiša, se město pomalu, opatrně znovu probouzí k životu. Prodavači zase obsazují centrální tržiště. Lidé obědvají na zahrádkách kaváren. A také navštěvují pláž - jak muži, tak ženy.

"Nikdy by mne nenapadlo, že sem budu zase chodit," poznamenal Said Yare, když se o víkendu povaloval v písku.

Z perly přízrak

Páteční návštěvy pláže Lido bývaly oblíbeným povyražením mladých i starších Somálců, rodin a přátel. Před pádem prezidenta Mohammeda Siada Barreho v roce 1991 pláž Lido překypovala kluby a kavárnami. Somálsko má nejdelší pobřeží na africkém kontinentu a Mogadišo bylo známé jako "perla Indického oceánu".

Ale občanská válka veškerou zábavu ukončila a v roce 2005 byla pláž jen přízrakem své dřívější slávy. Potom nastoupila vláda islamistů, etiopští vojáci, Šabáb a bitvy s mírotvorci Africké unie. Teprve minulý měsíc se Somálci začali na Lido vracet.

Mírová mise Africké unie v zemi využila příležitosti k propagaci obnovy pláže Lido jako důkazu triumfu mírových vojáků nad hnutím Šabáb. "Silnice se opravují, znovu se staví domy a otvírají se trhy," uvedla ve svém prohlášení.

Šabáb hrozí gerilou

Ale v zemi zvyklé na válku není jasné, jak dlouho situace vydrží. "Šabáb byl sražen na kolena, ale nebyl vyhnán," upozornil E. J. Hogendoorn, analytik Mezinárodní krizové skupiny (ICG) pro oblast Afrického rohu. Podle něj se Šabáb nyní uchýlil ke gerilové válce.

To znamená, že Mogadišo stále není v bezpečí. Dva sebevražední útočníci se tu minulý měsíc odpálili na vojenské základně Africké unie a zabili několik lidí. Počátkem října usmrtil sebevražedný atentátník asi stovku osob, hlavně studentů, u ministerstva školství. Proto mnozí ohledně návštěv pláže vyzývají k opatrnosti.

"Jsme konečně ve svých domovech a testujeme citlivý mír," prohlásila mladá Shankaron Mohamoudová. "Jen si vezměte tuto pláž. Žasnu, když tady po tolika letech opět vidím lidi," dodala.

Hlavní město nyní spíše neexistujícího somálského státu leží na pobřeží Indického oceánu.

Hlavní město nyní spíše neexistujícího somálského státu leží na pobřeží Indického oceánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video