Jana Juřenčáková

Jana Juřenčáková

Modrého soupeře vyšachovala o 25 hlasů

  • 22
Jana Juřenčáková se dostala do druhého kola senátních voleb velmi těsně. Matka dvou dětí o 25 hlasů porazila kandidáta ODS. Zlínský kraj je tak "díky ní" jediným z 27 obvodů, kde ODS už ztratila šanci na senátorské křeslo.

Volební speciál

Juřenčáková nešla do boje o Senát za žádnou velkou stranu. Nebyla rozhodně považována za favoritku. Ve Zlínském kraji měla proti sobě silné kandidáty z ODS i ČSSD. Její jméno mnohým příliš moc neříkalo.

Přesto starostka malé vesnice Rokytnice na moravsko-slovenském pomezí slavila v sobotu v noci svůj životní triumf.

"Nepřestávala jsem věřit, že zvítězím, cítila jsem, že mám šanci, jsem šťastná," svěřovala se iDNES.cz v sobotu hodinu před půlnocí, když už bylo jasné, že za týden bude útočit z druhého místa na senátní křeslo.

Za sebou měla několik hodin napjatého čekání na výsledky. Na začátku sčítání hlasů vedla, postupně se propadala na druhé, třetí a až čtvrté místo. Před oznámením výsledků z poslední vesnice byla druhá o čtyřicet hlasů. Když naskočily definitivní výsledky, její náskok se zúžil na dvacet pět hlasů.

Celkově jí dalo hlas 7 548 lidí. Zástupce ODS získal 7 523 hlasů. Volili ji především na jihu Valaška, například v Brumově-Bylnici naprosto dominovala. 

"Kdybych si nevěřila, nikdy bych do toho nešla," říká čtyřiačtyřicetiletá starostka, jejíž jméno ale tak úplně neznámé není.

Úspěšná bojovnice proti vládě
Před dvěma lety se postavila proti tehdejší vládě a ministru vnitra Stanislavu Grossovi, který chtěl prosadit novou mezistátní smlouvu o česko-slovenských hranicích. Starostka velmi hlasitě protestovala, poukazovala na to, že smlouva zabrání místním lidem - spojeným navzájem mnohými nitkami - ve volném přechodu hranic. Smlouva nakonec podepsána nebyla.

Teď ji čeká rozhodující souboj, proti ní bude stát zkušený senátor Jiří Stodůlka, člen lidovců, kteří mají už historicky v této části země velmi silné postavení. Stodůlka získal 9 055 hlasů, porazil ji o necelé čtyři procenta. Ona si ale věří, dokonce je z jejího hlasu cítit, že si věří hodně.

"Ano, je to silný kandidát, ale nyní jsem se přesvědčila, že jsem ho porazila v městech a obcích, kde tradičně vítězil. Pokud půjdou lidé do druhého kola a opět mi dají hlas, tak šance tam je," pronáší optimisticky žena, která má pověst bojovnice za obnovu venkova.

V minulosti totiž dosáhla peticemi například osamostatnění Rokytnice od většího Slavičína. Nyní zase hlasitě protestuje proti tomu, jak jsou při rozdělování daní okrádány malé vesnice.

"Je to jeden z řady hříchů, které napáchaly minulé vlády," stěžuje si a věří, že i její volání bude opět vyslyšeno.

Absolventka Vysoké školy ekonomické kandidovala za hnutí Nezávislí starostové pro kraj, v zádech má ale také podporu Strany zelených a SNK ED. Podle ČTK však byla v letech 1988 až 1990 členkou komunistické strany.

"Je to tak. Pracoval jsem na radnici ve Slavičíně a naivně jsem si myslela, že vstupem do KSČ můžu různé věci změnit k lepšímu," vysvětlila iDNES.cz. "V posledních letech se cítím lehce napravo," komentuje svou politickou orientaci.

Leckdo by čekal, že v sobotu prožila bouřlivé oslavy. Jenže ona si pouze symbolicky přiťukla se spolupracovníky, s nimiž sledovala ve Zlíně výsledky voleb. A před půlnocí ji čekala cesta za rodinou domů. Do "její" Rokytnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video