Příslušník modrých přileb na hranici Izraele a Libanonu

Příslušník modrých přileb na hranici Izraele a Libanonu | foto: Profimedia.cz

Modré přilby v Libanonu povede nejspíš Francie

  • 175
OSN chce co nejrychleji rozmístit mezinárodní jednotky v Libanonu. První část patnáctitisícového kontingentu by měla být na místě už do čtrnácti dnů. Záleží na rozhodnutí Francie, která má celé misi velet.

Izraelsko - Libanonský konflikt

První jednotky modrých přileb by měly začít dohlížet na křehký mír mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh do dvou týdnů. "Doufáme, že do deseti až čtrnácti dnů bude v Libanonu rozmístěno 3000 až 3500 vojáků," řekl Hedi Annabi, zástupce generálního tajemníka OSN pro mírové operace.

Co nejrychlejší rozmístění jednotek OSN v oblasti je i v zájmu Izraele. Ministryně zahraničí Cipi Livniová vyjádřila obavu, aby vakuum po stahujících se izraelských jednotkách opět nevyplnili bojovníci Hizballáhu.

Armádní generál Dan Halutz uvedl, že odchod Izraele z Libanonu závisí na tom, jak rychle přijdou mezinárodní síly. "Izraelská armáda zůstane v Libanonu dokud nedorazí mezinárodní jednotky, i kdyby to mělo trvat měsíce," řekl Halutz.

O tom, jak rychle doplní současné dva tisíce členů mise UNIFIL dalších třináct tisíc vojáků, rozhodne Francie. Ta by měla celou misi vést a její vojáci by měli tvořit páteř mise.

Francie, která se v arabském světě těší relativní důvěře, zatím vedení mise nepotvrdila. Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy prohlásil, že Francie vyšle do Libanonu své vojáky hned poté, co tam libanonské jednotky rozmístí sama místní vláda.

Není zatím jasné, kolik vojáků by mělo do Libanonu odjet. Paříž chce odvodit jejich počet od dalších zemí, ty naopak čekají, s jak početným vojskem přijdou Francouzi.

O účast na misi už projevily zájem evropské země, Turecko, Indonésie a Malajsie. Česká republika o případném vyslání svých sil ještě nerozhodla. - více zde

Otázkou je i mandát modrých přileb. Ve čtvrtek se sejdou experti OSN a zemí, které se zřejmě budou podílet na mezinárodních silách v Libanonu, aby šíři mandátu projednali. To má klíčový význam pro přispěvatelské země, které chtějí mimo jiné vědět, zda se vojáci budou moci v případě útoku bránit a jakou roli by mohli hrát při odzbrojení Hizballáhu.

Odzbrojení Hizballáhu není pravděpodobné
Zatímco pokračuje stahování izraelských jednotek z jižního Libanonu, odzbrojení bojovníků Hizballáhu se jeví jako nepravděpodobné. Libanonský ministr obrany Elias al-Murr prohlásil, že armáda šíitské hnutí odzbrojovat nebude.

Podle americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové odzbrojení Hizballáhu úkolem modrých přileb nebude. "Nemyslím si, že by se čekalo, že tyto síly OSN budou fyzicky odzbrojovat Hizballáh," uvedla Riceová pro USA Today. "Nejdřív musíte mít plán na odzbrojení milic a pak doufat, že někteří lidé odloží své zbraně dobrovolně," dodala.

V pásmu Gazy se dál bojuje
Vratké příměří v jižním Libanonu se na pásmo Gazy nevztahuje. Letadla v noci zaútočila na palestinský Chán Júnis. Raketa zničila poschoďový dům a zabila dva lidi. Zraněno bylo dalších deset.

Izraelská armáda uvedla, že cílem střely byl sklad zbraní a že předem všechny varovala, aby místo opustili. Podle místních obyvatel zahynul člen radikálního palestinského hnutí Brigády mučedníků od Al-Aksá a jeho otec, který prý ale k brigádám nepatřil.

Vítězství slaví Perez i Ahmadinežád
Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád Hizballáhu poblahopřál k vítězství nad Izraelem a také k tomu, že zmařil plány Spojených států a jeho spojenců na Blízkém východě. "Izrael byl poražen.... a Hizballáh zvedl prapor vítězství," řekl Ahmadínežád.

V samotném Izraeli převažuje nad výsledkem války nespokojenost. Podle průzkumu deníku Maariv 70 % Izraelců nesouhlasí s tím, že stát přistoupil na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, aniž by došlo k propuštění unesených vojáků.

Většina izraelské populace si také přeje rezignaci ministra obrany Amira Perece a zřízení vyšetřovací komise, která prozkoumá vládní postup. Popularita premiéra Ehuda Olmerta spadla za poslední měsíc o polovinu - z 80 na 40 %.

Vláda se nařčením brání. Premiér Olmert přečkal emotivní jednání parlamentu a prohlásil, že i přes jisté nedostatky jsou výsledky pozitivní.

Za úspěšné považuje izraelské manévry v jižním Libanonu i místopředseda vlády Šimon Perez. Na schůzce s americkou ministryní zahraničí Riceovou uvedl, že se Izraeli podařilo zabít polovinu bojovníků hnutí Hizballáh. "Odhadujeme, že Hizballáh tak ztratil tisíc až dvanáct set ze svých dvou a půl tisíce bojovníků," řekl.

Kritiku považuje Perez za samozřejmou. Doufá ale, že neotřese pozicí vlády. "Izrael je demokratická země a kritika je součástí demokracie. Takže kritice se nedivím, ale věřím, že vláda vydrží," dodal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video