Vojáci OSN a modré přilby v Pobřeží slonoviny (3. ledna 2011)

Vojáci OSN a modré přilby v Pobřeží slonoviny (3. ledna 2011) | foto: AP

Modré přilby prověří údajné masové hroby v Pobřeží slonoviny. Třeba i silou

  • 3
Mírové sbory OSN v Pobřeží slonoviny dostaly příkaz prověřit údajné masové hroby, v nichž mají ležet odpůrci Laurenta Gbagba. Ten v podzimních volbách prezidenta neobhájil svůj post, ale odmítá předat moc svému nástupci. Do západoafrické země, která je na pokraji občanské války, míří další delegace afrických prezidentů.

Generální tajemník Pan Ki-mun v neděli oznámil, že modré přilby v Pobřeží slonoviny budou moci při prošetřování údajných masových hrobů použít sílu. To se běžně nesmí, ale jednotky OSN na místě čelí útokům vojáků, kteří zůstávají loajální Laurentu Gbagbovi.

Gbagbo ani pět týdnů po prohraných prezidentských volbách nehodlá předat moc Alassanemu Ouattarovi. Novopečený prezident se musí skrývat v hotelu Golf v metropoli Abidžanu, kde ho hlídá přes osm set vojáků OSN. Gbagbovi muži hotel obklíčili, snaží se kupříkladu přerušovat dodávky potravin, aby vyhladověli Ouattaru, kterého coby čerstvého prezidenta uznala většina světa (Gbagbo rekrutuje i žoldáky z ciziny).

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Alassane Ouattara.

Alassane Ouattara.

O masových hrobech v někdejší francouzské kolonii informovaly organizace pro lidská práva. Mírové sbory OSN se minulý týden dostaly k domu v jedné z nejchudších částí Abidžanu, kde je prý pohřbeno osmdesát těl Gbagbových oponentů. Vojáci se ale dovnitř nedostali, vyhnala je policie s milicemi. Dva vojáci OSN při incidentu utrpěli zranění.

Další masový hrob údajně leží na severozápadě metropole v Gagnoa. V západoafrické zemi, která je největším světovým producentem kakaa, už zemřelo přes 170 příznivců Ouattary a desítky dalších zmizely beze stopy.

V zemi roste strach a násilí, podle velvyslance Pobřeží slonoviny při OSN Youssoufa Bamby hrozí genocida. I proto už prchlo přes dvacet tisíc lidí. Cílem utečenců je hlavně sousední Libérie (více zde).

Nepokoje chtěli v Abidžanu řešit i zástupci Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Nedávná návštěva prezidentů Kapverdských ostrovů, Beninu a Sierry Leone ale nijak nepomohla. ECOWAS tedy vyslal novou delegaci, v níž bude i nigerijský prezident Goodluck Jonathan. Už dříve společenství Gbagbovi pohrozilo vojenskou intervencí, pokud se v klidu a míru nevzdá prezidentského úřadu.

Prezidentské volby a uprchlíci

Listopadové volby měly být krokem ke sjednocení země rozdělené občanskou válkou na přelomu let 2002 a 2003, místo toho však napětí v zemi prohloubily. Původně byl prohlášen vítězem voleb Alassan Ouattara, Ústavní rada, jíž šéfuje spojenec Laurenta Gbagba, však prohlásila, že část hlasů je neplatná.

Spor mezi oběma tábory doprovázejí násilnosti, které si podle OSN vyžádaly od konce listopadu nejméně 170 mrtvých.

Odpůrci současného prezidenta vyšli po neuznání volebních výsledků do ulic.Po dnech relativního klidu byla minulé úterý v Abidžanu - v části obývané Ouattarovými stoupenci - znovu slyšet střelba, při které byli zraněni dva vojáci mírové mise OSN. Dalšího příslušníka mírových sil zranili příznivci současného prezidenta mačetou při útoku na konvoj mírových sil, při kterém bylo také zapáleno jedno z vozidel.

Kvůli obavám z dalších násilností roste počet uprchlíků, kteří hledají útočiště v sousedních státech, například v Libérii. Uprchlíci podle OSN patří k oběma politickým táborům a převládají mezi nimi ženy, děti a mladiství.

zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video