Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Modernizovat zemi

  19:53aktualizováno  19:53
ČSSD je programovou stranou. Vychází z toho, že politika je práce, kde se hledají společné hodnoty a činy, které vedou ke zlepšení světa, v němž žijeme. Politiku manipulace principiálně odmítáme a pohrdáme jí. Jsme přesvědčeni, že rozumná politika a politické úsilí nám dává volbu budoucnosti. Ne absolutní volbu. Nevěříme tomu, že se dá poručit větru, dešti, ale jsme přesvědčeni, že budoucnost lze ovlivňovat.

Restrukturalizovat!
Nemůžeme se zastavit v úsilí o modernizaci společnosti, založené na znalostech, dovednostech a kulturní vyspělosti našich občanů. Je to zdroj, který je v podstatě nekonečný. Jsme země, která bude mít ve světě takovou pozici, jak bude vyspělá.

Musíme proto dále modernizovat ekonomiku, posilovat naši konkurenční schopnost. Před námi ještě zůstává úkol restrukturalizace značné části ekonomiky. Naši pomoc potřebuje severní Morava a severozápadní Čechy. Máme připravené koncepce, které jsou schopny posoudit, který region vyžaduje veřejnou pomoc, a jsme odhodláni ji poskytnout.

Česká společnost se poprvé ve své historii stává společností čtyř generací. Pradědeček a prababička jsou součástí života našich dětí, dětí našich dcer a synů. To také vytváří nové nároky na modernizaci. Znamená to modernizovat naše města, jejich dopravní infrastrukturu, sociální a jiné veřejné služby. Znamená to modernizovat důchodový systém.

Přitom se hlásíme k evropskému sociálnímu modelu. Pod tímto pojmem rozumíme respektování demokracie a lidských práv, svobodné odbory a rozsáhlý sociální dialog, zaměstnaneckou účast na řízení podniků, sociální ochranu opřenou o princip solidarity, rovnost příležitostí a důstojné životní podmínky pro všechny. Ochranu životního prostředí považujeme za podmínku ekonomické prosperity a za podmínku kvality života.

Mafie a moc
Odmítáme se smiřovat s velkou i malou kriminalitou, s růstem vlivu ekonomických mafií. Mafie má totiž základní protidemokratickou charakteristiku. Podaří-li se jí být silnou, má moc v čisté podobě. Proto je povinností demokratického státu, aby moc byla v rukou demokratických institucí.

Aby nebylo možné, že se přesune někam jinam než tam, kde ji ústavní pořádek předpokládá. Sociální demokracie proto považuje boj proti kriminalitě za součást svého politického úsilí. V tomto úsilí nesmíme prohrát. Znehodnotili bychom demokracii jako takovou.

ČSSD přijímá - a to považuji za podstatné - odpovědnost státu za zajišťování vzdělávacích, zdravotních, sociálních služeb, za podporu soukromým podnikům formou průmyslové, zemědělské a proexportní politiky.

Postarat se o lidi
Jsem přesvědčen, že naše země potřebuje vládu, která stmelí lidi dohromady, nikoliv vládu, jejímž cílem je udělat z naší společnosti bojiště, kde každý bojuje proti každému. Jsem přesvědčen, že naše země potřebuje vládu, která bude dále podporovat ekonomiku a starat se o lidi v nejširším slova smyslu.

Potřebujeme, aby skončilo pokleslé politikaření, jehož smyslem je pouze to, kdo kde bude, nikoliv to, co se stane se zemí. Našimi prioritami jsou: práce, solidarita, bezpečnost a spravedlnost. Chceme zdraví bez poplatků, novomanželské půjčky, levné půjčky na byt, přídavky na děti a jisté důchody.

Hospodářský růst je i podmínkou nových pracovních míst. Jistota a bezpečí jsou součástí kvality života. Internet a dálnice jsou ukazatelem modernizace společnosti.
Členství v Evropské unii nás zařadí mezi vyspělé demokratické země.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Politolog a historik žijící v USA Igor Lukeš hostem diskusního pořadu Rozstřel.
Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Prezident Donald Trump záměrně polarizuje společnost, jak ukázal během svých dvou vystoupení k násilnostem ve virginském Charlottesville. Hlava USA zároveň...  celý článek

Karel Srp
Senát vyslyšel stanovisko komise, Srp se do Rady ÚSTR nedostane

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Senát ve středu vzal na vědomí...  celý článek

Ilustrační snímek
Inspektoři našli víc než třicet škol, kde většina žáků neodmaturuje

Inspektoři sledovali téměř půl roku tři desítky středních škol, na nichž mají žáci často problém se skládáním maturity – neúspěšných je většina. Ačkoli vedení...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.