Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byznys s krevetami páchne krví, na thajských lodích dřou otroci

  12:48
Nekonečné šichty v pražícím slunci i lijáku, bití, popravy. Tak vypadá život nešťastníků, kteří upadli do otroctví na thajských rybářských lodích. Z jejich dřiny nevědomky žijeme i my, když si v supermarketu koupíme krevety.

Moderní otroci v Thajsku trpí za luxus Západu | foto: Profimedia.cz

Krevety patří k nejžádanějším plodům moře a na chuť jim přichází čím dál více Čechů. Jedním z jejich největších producentů je Thajsko, kde je chov chutného korýše často spojený s moderním otroctvím.

Na rozsáhlou síť rybářských lodí, kde bez nároku na odměnu a v otřesných podmínkách pracují moderní otroci, zkorumpovaných úřadů a globálních řetězců upozornil po šestiměsíčním pátrání server guardian.co.uk.

Moderní otroctví

Organizace Walk Free za oběti moderního otroctví považuje oběti nucených sňatků, obchodu s lidmi a ty, kteří do otroctví spadli kvůli dluhům (více o problematice moderního otroctví se dočtete zde).

Nitky se sbíhají u thajské společnosti Charoen Pokphand Foods. Tato firma se zabývá zejména produkcí krevet a její roční obrat se pohybuje okolo 33 miliard dolarů (bezmála 700 miliard korun).

Firma sama sebe hrdě tituluje jako "kuchyni světa". Pod nablýskaným zevnějškem se však skrývá nepěkné tajemství. Firma nakupuje tak zvané odpadní ryby, jejichž drť používá jako krmivo na svých krevetích farmách. A právě na lodích lovících "odpadní" druhy ryb pracují moderní otroci.

Muž, kterému se z takové lodi podařilo po několika měsících uprchnout, reportérům popsal otřesné podmínky, v nichž po mnoho měsíců žil. Běžné podle něj byly i 20hodinové pracovní směny, bití, mučení a popravy rebelujících dělníků. Někteří prý na moři dřeli nepřetržitě i několik let. Kapitáni jim nabízeli metamfetamin, aby vydrželi pracovat co nejdéle.

Měsíce na moři a vykoupení za pár tisíc

Jedním z takových otroků byl i Vuthy, bývalý mnich z Kambodži, který chtěl v Thajsku začít nový život. Zprostředkovateli proto zaplatil, aby ho převedl přes hranice. Spolu s ním takto cestovalo několik dalších lidí. Už při cestě zažili týrání. Někteří dlouhý pochod nezvládli a zemřeli. Když dorazili do Thajska, bylo jim jasné, že sen o novém životě se konat nebude.

Na moři od té doby strávil v kuse neuvěřitelných 18 měsíců. "Nestarali se o to, jestli mám co jíst. Nechávali mě na palubě na slunci i v dešti. Chovali se k nám jako ke zvířatům," popsal otrockou práci Vuthy. Odměny za nekonečnou práci se pochopitelně nikdy nedočkal. Útěk byl podle něj nemožný.

"Myšlenky na útěk se rovnaly sebevraždě. Na vlastní oči jsem viděl, jak se po skoku do vody několik kamarádů utopilo," vzpomíná Vuthy. Nemyslitelná je i revolta vůči kapitánovi. Jeden ze zoufalých otroků se ho pokusil napadnout. Neuspěl, což ho stálo život. Kapitán přivolal tři další lodě a vzpurnému dělníkovi připravil krutou smrt. Nechal ho natáhnout mezi jednotlivými plavidly a roztrhat na kusy, popsal Vuthy.

Vuthy je jedním z mála šťastlivců, kterým se podařilo vymanit z otroctví. Ze služby ho za v přepočtu 15 tisíc korun vykoupila lokální charitativní organizace. Zprvu tomu nemohl uvěřit a svých zachránců se dokola ptal, na kterou loď půjde pracovat teď. Nakonec se mohl vrátit domů.

Za otroctví může zkorumpovaný systém

Otroctví podle ochránců lidských práv umožňuje rozsáhlá korupce v Thajsku. Jeden ze zprostředkovatelů se reportérům serveru guardian.co.uk svěřil, že má kontakty doslova na všech frontách: od úřadů až po policii. Všechny články řetězu z obchodu s lidmi profitují. Většina rybářských lodí s otroky navíc pluje pod falešnými licencemi. Thajské úřady to i přes předložené důkazy popírají.

Z uprchlíků z okolních států se v Thajsku mnohdy stávají moderní otroci. Často končí na rybářských lodích, kde pracují i 20 hodin denně.

V thajském rybářském průmyslu pracuje podle posledních statistik na 300 tisíc lidí. Jen zlomek z nich má platnou licenci či smlouvu. Počet regulérních otrockých dělníků tak může jít až do desítek tisíc. I díky nim se Thajsko může pochlubit titulem největšího vývozce krevet – do světa jich ročně expeduje na 500 tisíc tun.

Společnost Charoen Pokphand Foods se otázce otroků na lodích svých dodavatelů vyhýbá. "Samozřejmě tu nejsem proto, abych hájil, co se děje. Tušíme, že jsou zde problémy v souvislosti se surovým materiálem, který přiváží do přístavů. Za hranici tohoto však nevidíme," sdělil ředitel britské pobočky Charoen Pokphand Foods Bob Miller.

Bez otroků by se thajské rybářství zhroutilo, míní aktivisté

Na otroctví v Thajsku upozorňují nevládní organizace mnoho let. Nedávno se k nim přidala i OSN a Spojené státy. Ty Bangkok varují už čtyři roky a požadují, aby zintenzivnilo svůj boj s otroctvím. USA pohrozily, že Thajsko posunou v žebříčku států podle boje proti otroctví až na úroveň KLDR či Íránu.

Odhadovaný počet otroků

1. Indie - 13 956 010
2. Čína - 2 949 243
3. Pákistán - 2 127 132
4. Nigérie - 701 032
5. Etiopie - 651 110
6. Rusko - 516 217
7. Thajsko - 472,811
8. DR Kongo - 462 327
9. Barma - 384 037
10. Bangladéš - 343 192

Zdroj: globalslaveryindex.org

Thajsko se však útokům ze strany západního světa brání. "Víme, že je potřeba udělat ještě mnoho práce, už jsme však v této problematice udělali velké pokroky," uvedl thajský velvyslanec v USA Vijavat Isarabhakdi. Podle odborníků by však thajská vláda měla dělat více.

"Thajské úřady by se mohly zbavit zprostředkovatelů a zajistit legální zaměstnávání. Vláda to však jednoduše nechce udělat, nechce se rozhoupat k akci. Dokud budou majitelé lodí závislí na překupnících, kteří jim dodávají pracovníky, problém se nikdy nevyřeší," myslí si pracovník thajské vyšetřovací skupiny, která se zabývá problematikou moderního otroctví.

Ochránci lidských práv připomínají, že současný systém vládě vyhovuje i z jiného hlediska. Pokud by totiž rybáři přišli o otrocké pracovníky, export thajských mořských produktů by zřejmě zkolaboval, což by vedlo k obří díře ve státním rozpočtu.

Řetězce dodavatele kontrolují, ale všechno má své meze

Aktivisté proto navrhují, aby svého vlivu využily velké světové řetězce, které krevety nabízejí po celém světě. "Světové značky a prodejci mohou v tomto ohledu udělat mnoho dobrého bez většího riskování. Stačí zatlačit na dodavatele, aby dodržovali standardy, které běžně zakazují otroctví a dětskou práci," myslí si Lisa Rende Taylorová z organizace Anti-Slavery International.

Největší světový prodejce Walmart v oficiálním prohlášení uvedl, že se snaží být v této problematice aktivní a akcionáře pomáhá vzdělávat v oblasti obchodu s lidmi. Řetězec Carrefour dlouhodobě kontroluje své dodavatele, včetně Charoen Pokphand Foods. Kontrolní procesy navíc prošly zpřísněním v roce 2012, kdy na problematiku otroctví opakovaně upozornily neziskové organizace. Carrefour však uznává, že není v jeho silách kontrolovat všechny menší filmy pracující pro dodavatele.

Mluvčí řetězce Tesco uvedl, že otroctví je pro firmu absolutně neakceptovatelné. "Pracujeme s Charoen Pokphand Foods na tom, aby byl celý řetěz dodavatelů nezávislý na otrocké práci," uvedl mluvčí. Někteří menší prodejci se spojili v rámci projektu Issara, který má spolu s hlavními producenty mořských produktů z Thajska problematiku otroctví řešit (více o projektu Issara se dočtete v angličtině zde).

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44

Je jako dítě, vojáci ho brutálně týrali. Rusko žene do boje i mentálně postižené

Ruští úředníci uprostřed narůstajících ztrát na frontě nutí do podpisu smluv s armádou také mentálně postižené. Svědčí o tom případ dvaadvacetiletého muže ze západního Ruska, který skončil na...

4. dubna 2025  21:20

Zelenskyj: Jednat přímo s Ruskem, aniž by dodržovalo příměří, nemá smysl

Ukrajinský prezident Zelenskyj soudí, že dokud nezačne Rusko dodržovat bezpodmínečné příměří, nemá cenu s ním vyjednávat v rámci jakýchkoliv rozhovorů. Prezident to novinářům sdělil v pátek na...

4. dubna 2025  20:02,  aktualizováno  21:10

Slovensko má už šesté ohnisko slintavky a kulhavky, uzavře přechody s Maďarskem

Slovensko má nový případ slintavky a kulhavky. Celkově již šesté ohnisko nákazy odhalili veterináři na jihu země v sesterské farmě jiného chovu, kde bylo toto vysoce infekční onemocnění potvrzeno už...

4. dubna 2025  20:58

Francouzská policie zadržela na moři pašeráky s 800 kilogramy kokainu

Francouzská policie rozbila síť pašeráků, kteří do země na lodích dováželi kokain. Na palubě jedné z nich objevili 800 kilogramů tohoto bílého prášku. Pašeráci chtěli balíky s drogou shodit do moře....

4. dubna 2025  20:24