Mocný podnikatel prchá před policií

  • 62
Vlivný podnikatel, mocný člen havířovské ODS a majitel pozemků pod pražskou Sazka Arenou Petr Kellovský prchá před policií. Podle ní je členem gangu podvodníků, kteří se snažili obchodovat s padělanými šeky neexistující americké banky za osm set padesát milionů korun.

"Soudce na něj vydal mezinárodní zatykač, protože opustil republiku. Byl jedním z organizátorů činnosti skupiny," řekl Jan Strmeň z odboru hospodářské kriminality severomoravské policie.

Před třemi týdny policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatkli jeho sedm kompliců. Našli u nich přes patnáct tisíc padělaných šeků. Kellovský byl právě hrát v Americe v rámci zájezdu Amfory s hvězdami českého showbyznysu fotbal. Přiletěl sice do Prahy, ale někdo ho informoval, že mu hrozí vězení, a stihl zemi opustit.

Afér má především v Havířově za sebou mnoho. Donedávna mu procházely. "Celý Havířov ví, že si pro své lidi kupoval hlasy voličů za sto padesát korun," líčil havířovský politik, který chtěl zůstat v anonymitě.

Bývalý havířovský zastupitel za nezávislé kandidáty Václav Žalud k tomu dodává: "O tom, že Kellovský zvrátil volby, nepochybuji. Mám informace od lidí z jeho blízkosti, že to byla jeho akce. Prý na to dal dva miliony korun."

Policie věc šetřila, ale nezjistila, že by se stal trestný čin. Primátorka Milada Halíková však řekla, že do zastupitelstva se dostala řada lidí neoprávněně a že zmanipulováno bylo asi osm set hlasů.

Loni pražský soud Kellovského podmínečně odsoudil za to, že poté, co v opilosti usnul za volantem na křižovatce, najížděl na policistu, který ho budil. Nedávno ho ostravský soud poslal na šest let do vězení za daňové úniky, ale rozsudek není pravomocný. 

Kellovský a ostatní měli podle policie rozjednané obchody s padělanými šeky ve Švýcarsku. Pokoušeli se o to i v Česku. "Právě v těchto dnech měli obvinění za šeky inkasovat dvě stě milionů korun," uvedl Strmeň.

Kellovského skupina nebyla jediná, která se s padělanými šeky pokoušela obchodovat, a to pod záminkou, že jde o charitativní pomoc americké vlády na obnovu Srbska a Černé Hory.

"Jsou i další skupiny organizovaného zločinu z jiných států, které šeky získaly a šířily je po Evropě. V Německu je kvůli tomu obviněno asi čtyřicet lidí. Nevíme zatím, zda skupiny byly nějak propojené," řekl kriminalista.

"Nabízeli šeky do zástavy bankám a chtěli je používat mnoha dalšími způsoby - nakupovat za ně akcie podniků, při navyšování základních jmění, na krytí různých dalších operací," uvedl Strmeň.

Šeků neexistující americké banky Security Pacific National Bank, Los Angelos, California v nominální hodnotě dva tisíce amerických dolarů bude zřejmě v Česku mnohem více. Skupina však chtěla proniknout i do Francie, Španělska, Německa a Lichtenštejnska.

Policisté prověřují i další obchody
"Teď probíhají výslechy, zjišťujeme další činnost obviněných, například při obchodování s pohledávkami českých podniků," řekl Strmeň. Kriminalista potvrdil, že v této souvislosti jeho kolegové prověřují také obchody s pohledávkami vlivné česko-slovenské společnosti Penta, která například usilovala o koupi státního podílu v OKD.

Vedle připravovaných podvodů s falešnými šeky gang obchodoval s padělky slavných obrazů. "Na obrazy si nechávali dělat posudky na amerických univerzitách. Ale ve vyšetřování této záležitosti jsme teprve na začátku," uvedl Strmeň.

Ze sedmi obviněných, které se policistům podařilo zadržet, je jich šest ve vazbě - tedy všichni kromě Kellovského. Ve vazbě skončil i cizinec, který šeky přivezl. Všichni jsou obviněni z pokusu o padělání a pozměňování peněz a přípravy k podvodu. Hrozí jim deset až patnáct let vězení.


Video