Protesty proti setkání G8 v ruském Petrohradě.

Protesty proti setkání G8 v ruském Petrohradě. | foto: Profimedia.cz

Mocní z G8 řešili Izrael, pod okny se zatýkalo

  • 17
V Petrohradě pokračoval summit nejmocnějších zemí G8. Ruská policie přitom pozatýkala další desítky odpůrců schůzky. Několik desítek mladých lidí se pokusilo přerušit dopravu na centrální Něvské třídě. Němečtí novináři, obvinění z močení na veřejnosti, byli vyhoštěni.

Těžkooděnci při incidentu Něvské třítě zakročili už po několika minutách. Podle petrohradského serveru Fontanka.ru šlo o aktivisty organizace Front Aids, která sdružuje anarchisty, ekology a ultralevicové aktivisty a upozorňuje na nebezpečí šíření AIDS v nejchudších zemích světa.

Chtěli údajně znemožnit cestu několika delegací summitu z hotelu Radisson SAS přímo na Něvském prospektu k paláci, kde se konají jednání na nejvyšší úrovni.

Protestující se pokusili přímo na ulici rozvinout plakáty s hesly jako "Vás je osm, nás šest miliard. Rozhodovat budeme my" či "Život je důležitější než patenty".

Podle úřadů bylo zadrženo 22 lidí, samotné sdružení udává 37 zatčených. Mezi nimi jsou podle Echa Moskvy kromě Rusů také občané Polska, Běloruska, Ukrajiny, Bulharska, Německa a Velké Británie.

Odpoledne se další skupině aktivistů stejné organizace podařilo na Vasiljevském ostrově několik minut pochodovat po ulicích v maskách klaunů a skandovat "Pryč s G8" a "Mír národům, válku mocným!". Policie na tento protest nebyla připravená a většině aktivistů se podařilo vyhnout zatčení.

Do Estonska byli vyhoštěni němečtí studenti Henning Wallerius a Eike Korfhage, které ruská policie zatkla nejprve za účast na nepovolených demonstracích. Pak obvinění změnila na močení na veřejnosti a deset dní je zadržovala.

Mocní řešili Blízký východ
Nedělní jednání šéfů G8 ovládla eskalace konfliktu na Blízkém východě. Státníci vyzvali Izrael k jisté zdrženlivosti.

Výzva G8 židovskému státu zazněla po čtyřech dnech vytrvalého izraelského bombardování sousedního Libanonu a stupňujících se útoků militantního šíitského hnutí Hizballáh na izraelské území. - více zde

V názoru na situaci na Blízkém východě se liší především Francie a USA. Zatímco francouzský prezident Jacques Chirac se ptá, zda reakce Izraele na únos dvou jeho vojáků nezašla příliš daleko, jeho americký protějšek George Bush jednoznačně připsal vinu Hizballáhu a státům, které ho podporují. Odmítl též vyzvat k příměří.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video