Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mobily pomůžou snáz najít zraněné, do pátrání po dětech se ale zatím nezapojí

  • 4
Čtyři roky starý případ ztraceného muže, který kvůli zranění mohl do telefonu jenom sípat, přiměl mobilní operátory zlepšit systém vyhledávání lidí volajících na linku 112. V současné době tak záchranáři dostávají o lidech v nouzi více údajů. Naopak na problémy narazil systém pro hledání ztracených dětí.

Byl podzim 2005, když operátorka na liberecké záchrance přijala tísňové volání od neznámého muže. Ten se těžce zranil a nemohl do telefonu mluvit, jen těžce sípal.

Hasiči sice zaměřili mužův mobil, ale oblast, kde se mohl nacházet, určili jen přibližně. Zjistili, že muž leží v chatové oblasti Jeřmanice.

Duchapřítomná operátorka se se zraněným dohodla na způsobu komunikace. Jedno zachroptění, případně pípnutí, do telefonu znamená ano, dvě ne. Když pak na místo vyrazili záchranáři, muž je takto navigoval, podle vzdalujících se nebo naopak blížících se hlasů. Přesto lékaři muže nenašli. Po marném hledání se obrátili na mobilního operátora s prosbou o pomoc.

Operátor proto zavolal na nejčastěji volané číslo z mužovy SIM karty a u příbuzného, kterému číslo patřilo, už snadno zjistil přesné číslo chatky, kde by muž mohl být. Po získání této informace byli záchranáři na místě za dvě minuty a zraněného odvezli do nemocnice.

Mobil řekne záchranářům nejen adresu

Právě tento případ popsal na konferenci věnované bezpečnosti pracovník společnosti T-Mobile Miloš Kamarýt jako jeden z impulzů pro zlepšení služeb záchranářům.

V minulosti totiž záchranáři dostali od operátora jen přibližnou polohu, odkud jim člověk v nouzi volá. Přesnost navíc závisela na členitosti terénu. To byl problém například v horách, kde o pomoc volali nejčastěji ztracení turisté na běžkách.

V současné době tak v akutních případech dostanou záchranáři celý soubor údajů, který jim může pomoci. Dozvědí se fakturační i kontaktní adresu držitele čísla, oblast, kde by se měl nacházet, i s mapou a souřadnicemi pro snazší hledání. Operátor jim sdělí také to, kde se člověk nacházel před voláním.

Hledá se dítě. Popis...

Na problémy naopak narazil nový systém, který měl do pátrání po ztracených dětech zapojit veřejnost a který měl začít fungovat už od 25. května. 

Podle něj se měl popis dítěte objevit nejen na policejním webu, ale informaci by zároveň dostala média a mobilní operátoři. Ti by pak textovou zprávu s údaji o dítěti poslali do všech mobilních telefonů v okruhu zhruba pěti kilometrů od místa, kde se dítě ztratilo.

Úřadu pro ochranu osobních údajů se ale nelíbí, že není jasné, jaké konkrétní osobní údaje budou předávány, kdo je bude předávat a komu a jak budou zabezpečené. "To není tak zanedbatelná věc, když si představíte, že každý policista bude moci poslat, cokoli ho napadne," řekla dnes mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Podle ministerstva se tak nový způsob hledání odkládá a bude spouštěn postupně. V plném rozsahu, tedy včetně SMS zpráv, by mohl fungovat zhruba za rok.

Od 25. května se informace dostane na internetovou stránku policie. Odtud se zpráva přepošle do médií. V dalších etapách projektu chce vnitro připravit memorandum o spolupráci s šéfredaktory médií.

Podle ministerstva by se mechanismus týkal zhruba deseti, maximálně 20 případů z celkového množství sedmi až devíti tisíc dětí, po kterých se v Česku každoročně vyhlašuje pátrání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video