Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Množství práce ovlivňují velké podniky

  5:59aktualizováno  5:59
Vysočina - Jak vysoká je nezaměstnanost na Vysočině? Region nepatří k oblastem, které by zápolily s neúnosným množstvím lidí bez práce. Výjimkou je Třebíčsko, kde je nezaměstnanost více než deseti procentní a které na celostátním žebříčku dlouhodobě patří do čtvrtině okresů s největším počtem nezaměstnaných.

Do loňského roku zde byla míra nezaměstnanosti na úrovni 11,7 procenta, letos už je o více než procento nižší. Podle odborníků je příčinou pád obuvnické firmy Bopo Třebíč v roce 1999, kdy do evidence úřadů práce postupně přibyly dva tisíce lidí.

Dlouhodobější nepřímou příčinou je také někdejší výstavba jaderné elektrárny Dukovany, při které přišly do města v minulých dekádách tisíce lidí. "Mladé rodiny zde dostávaly byty, ženy stavbařů získaly v Třebíči a okolí práci - často jen dočasnou. Děti z těchto rodin nyní dosahují dospělosti, ale odpovídající množství pracovních míst se pro ně vytvořit dosud nepodařilo," řekl Jiří Černý z třebíčského Úřadu práce.

Nezaměstnanost se zde vyznačuje velkým pohybem lidí bez práce. Během měsíce úřady práce přijmou až tisícovku uchazečů a stejný počet jich zase vyřadí.
Nejproblematičtějšími oblastmi regionu jsou Jaroměřicko, Moravskobudějovicko a v poslední době i Jemnicko, kde je až šestnáctiprocentní nezaměstnanost. "Mezi lidi bez práce, kteří obtížně nachází na okrese práci, jsou bohužel velmi často zdravotně postižení a čerství absolventi škol," řekl Černý.

Žďársko
Ze sedmasedmdesáti úřadů práce v republice je na čtyřicátém místě a tím na druhé nejhorší pozici v kraji Žďársko. Míra nezaměstnanosti zde byla k poslednímu zářijovému dni přesně sedmiprocentní. "Největším problém okresu jsou matky s malými dětmi a lidé se změněnou pracovní schopností, které mají podnikatelé velmi malou chuť zaměstnávat," řekl ředitel žďárského úřadu práce Václav Pavlosek.

Míra nezaměstnanosti je podle Pavloska dána také tím, že se na okrese podařilo udržet výrobu v řadě klíčových strojírenských podniků. Pavlosek jako jednu z rezerv regionu pro další zlepšení úrovně nezaměstnanosti vidí infrastrukturu lidí, kteří žijí tradičním stylem života. "Struktura tohoto okresu je už po staletí taková, že jsou zde lidé v pozitivním slova smyslu připoutáni k místu, kde žili jejich předkové. Proto jsme spíš nakloněni vytváření struktury malých a středních podniků. Ta by byla dosažitelná i pro lidi, žijící v nejmenších obcích, kteří by mohli zůstávat ve svých sídlech," řekl Pavlosek.

Jednou z příčin nezaměstnanosti na Žďársku je nicméně špatná kvalita silničního spojení mezi Žďárem a krajským městem Jihlavou. V okrese také narůstá počet dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kterých je z jejich celkového počtu lidí bez práce už čtvrtina. "Vytváří se tím bohužel struktura lidí, kteří si zvykají být nezaměstnaní a těží z toho, že se o ně stát postará," řekl Pavlosek.

Havlíčkobrodsko, Jihlavsko
Přibližně na stejné úrovni v míře nezaměstnanosti je havlíčkobrodský a jihlavský okres. K poslednímu září byl první z nich v republikovém žebříčku na třiapadesátém a druhý z nich na sedmapadesátém místě.

Pro okres Havlíčkův Brod je charakteristická stabilní míra nezaměstnanosti, která je už řadu let stále přibližně stejná bez extrémních výkyvů. Proč? "Nejsou zde velcí zaměstnavatelé a na okrese je velmi různorodá skladba průmyslu. Je zde strojírenství, sklárny, dřevozpracující průmysl i textilní výroba. Když je některé odvětví v útlumu, snadno se přesunou jeho zaměstnanci do jiných odvětví a na nezaměstnanosti se to neprojeví," řekl Martin Kouřil z havlíčkobrodského Úřadu práce.

Mezi negativa okresu však patří rozptýlené osídlení a s tím související nároky na dopravu. "Řada firem požaduje směnný provoz, ale my nejsme schopni uspokojit jejich poptávku, byť máme nezaměstnaných v evidenci dost. Nedostali by se na směny," řekl Kouřil.

Největší nezaměstnanost na okrese je v mikroregionu Golčův Jeníkov, kde chybí velký zaměstnavatel. Dlouhodobě je zde deset procent lidí bez práce. "Špatným primátem je pro okres nezaměstnanost žen, kterých je z celkového počtu lidí bez zaměstnání šedesát procent. V tomto ukazateli jsme na jednom z posledních míst v republice," řekl Kouřil.

Jihlavsko je s mírou nezaměstnanosti 5,6 procenta na slušné pozici. Největším zaměstnavatelem je zde se čtyřmi tisíci zaměstnanci strojírenská firma Bosch Diesel.

Odborníci vedou spor o to, zda takový velký zaměstnavatel není pro region časovanou bombou. Řada lidí bez práce by se prudce a nekontrolovatelně prodloužila v případě, že by se firma rozhodla region opustit a své aktivity přesunout kupříkladu do východní Evropy.

V současnosti nicméně firma dává práci i stovkám lidí z okolních okresů. "Zatím nic nasvědčuje tomu, že by Bosch chtěl kraj opustit. Jeho vedení je zde s kvalitou práce spokojeno a já jsem přesvědčen, že s výhledem na pět let její odchod nehrozí," míní ředitel jihlavského Úřadu práce Jiří Hrdlička.

Vyšší nezaměstnanost, než je průměr okresu, má například oblast Telčska a také lokality v okruhu obcí Vílanec, či Nová Říše.

Nejlépe je na tom Pelhřimovsko
Suverénně nejnižší - tří procentní - míru nezaměstnanosti v regionu má pelhřimovský okres. Příčiny jsou podle ředitelky pelhřimovského úřadu práce Věry Kovářové dvě: "U nás jsou velmi pracovití lidé, kteří se zároveň chovají neekonomicky: jsou ochotni pracovat za tak nízké mzdy, za jaké by lidé v jiných okresech byli raději nezaměstnaní," řekla Kovářová.

Skupina dlouhodobě nezaměstnaných lidí se zde rekrutuje z těch, kteří by museli za prací dojíždět tak daleko, že by se jim už zaměstnání ekonomicky vůbec nevyplatilo. "Kdyby si od výdělku odečetli náklady na dopravu, mnohdy by jim nezbylo ani životní minimum," řekla Kovářová.

Na pelhřimovském okrese vznikly tři podnikatelské zóny, které přinesly přibližně tisíc pracovních míst. "Okres je možná pro podnikatele přitažlivý nejen nízkou kriminalitou, ale i tím, že jsou zde lidé zvyklí dlouho pracovat na jednom místě," soudí Kovářová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.