Mnoho Američanů se bojí o práci

Ač se to může zdát paradoxní, v době, kdy americká ekonomika prochází desetiletím nepřetržitého růstu a kdy nezaměstnanost poklesla na historické minimum za posledních 40 let, miliony Američanů se bojí o práci. Zejména lidé středního věku žijí v neustálém strachu, že o práci nečekaně přijdou - nejsou zvyklí se stěhovat, měnit svoje zvyky a navíc mají často obavy, že nezvládnou novou technologii.

Střední generace má strach, že je mladí lidé vytlačí z místa
Pro mladé lidi je nová ekonomika spojená s vývojem a zaváděním informačních technologií rájem. Pracovní trh je pro ně obrovským bazarem příležitostí, jedné lepší než druhé, za velmi pěkné platy. Pro starší pracovníky (ale pozor: počínaje už třicítkou) s rodinami je to výzva, které nemusejí vždy dostát. Heslo: co jsi dělal včera, už dnes nemusí stačit, je znepokojuje.

"Tahle doba je všeobecně vzato děsivá. Zdá se, že bez ohledu na to, co a jak dlouho jste dělal, vycházejí ze škol děcka, která vás vypudí," říká Marcia Craigová, která loni musela změnit práci poté, co se její společnost Ore-Ida Foods z Idaha přesunula do pennsylvánského Pittsburghu.

Mladým lidem častá změna práce a přesčasy nevadí
Třicetiletý Jill Feeler je příkladem mladíků, pro které je zcela za hranicí představivosti, že by mohl strávit dvacet let na jednom místě u jednoho zaměstnavatele. Od roku 1996 pracoval už u tří společností, pro banku, nemocnici a nyní se činí v marketingovém oddělení Hewlett-Packardu. "Moje babička je nervózní pokaždé, když měním práci, stále mi připomíná, abych
myslel na penzi," dodal.

Feeler je přizpůsobivý, pružný, učenlivý, nevadí mu stěhování a přesčasová práce. Díky tomu, že už vystřídal tolik zaměstnavatelů, je velmi zkušený. Ví proto, že práci najde bez potíží. Stejně jako stovky lidí, které musely nedávno po propadu akcií odejít z americké společnosti MicroStrategy. Po těchto lidech, kteří by dříve byli považováni za poznamenané nešťastníky, se vrhly zaměstnanecké agentury a dnes jich většina sedí na nových pozicích. Zkušenost se totiž cení, protože je vzácným zbožím na internetovém trhu, kde společnost působí.

Největší sháňka je po lidech se zkušenostmi - i špatnými
"Lidé se zkušeností, i když z jejich hlediska to může být špatná zkušenost, se hledají obtížně, ale je po nich největší sháňka. A když projdou takovým pádem, většinou se stávají moudřejšími," uvedla Debbie Manciniová z jedné washingtonské agentury shánějící pro internetové společnosti svěží pracovní krev. Podle texaské univerzity internetový průmysl vytvořil loni 650 tisíc nových pracovních příležitostí, které si vyžádaly nové síly.

Střední generace vnímá stálý koloběh vzniku a zániku pracovních míst citlivěji. Nové pracovní příležitosti jsou, ale zdaleka nenabízejí takový výnos, aby lákaly ke změně bydliště a zvyků. Gary Taylor z Boise (Idaho) vzdal hledání nové práce po šesti týdnech, protože zaměstnavatelé nabízeli nízké platy, s nimiž by neuživil čtyřčlennou rodinu, jiní odmítali poskytnout jemu i rodině zdravotní pojištění, bez něhož je život ve Spojených státech velkým rizikem.

Pro ženy jsou zase stěží přijatelné přesčasové hodiny, protože jdou na úkor rodin. Kdo je však odmítá, často dostane vyhazov.

Stále častější je fúzování společností a tudíž i propouštění
Propouští se také pokaždé, když společnosti fúzují, a počet fúzí v posledním desetiletí stoupl čtyřnásobně, nebo když se společnosti stěhují do jiné lokality. Strach ze ztráty práce je velký, protože změna většinou nevede k lepšímu platu ani pracovním podmínkám.

Nejistota, zda nezaostávám v kvalifikaci za ostatními, je sice mučivá, ale podle odborníků se postarala o umírněnost v platových požadavcích. Platy sice rostou, nikoli ale tak rychle jako v předchozích obdobích růstu. A přibrzděný platový růst znamená nižší inflaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video