Mniši vyzvali veřejnost, aby se k demonstracím připojila

Mniši vyzvali veřejnost, aby se k demonstracím připojila | foto: Democratic Voice of Burma, Reuters

Mniši rozdmychávají v Barmě šafránovou revoluci

  • 28
V Barmě pokračují už pátým dnem protesty proti vládě vojenské junty. Tisíce buddhistických mnichů i obyčejných lidí pochodovaly městy Mandalay a Rangún. Policie je nechala projít i okolo domu vůdkyně opozice Do Aun Schan Su Ťij. Mniši vyzvali veřejnost, aby se k demonstracím připojila.

BarmaBarmské dny ve fotografii
všední život v asijské zemi

Současné protesty jsou největší od potlačení prodemokratické revoluce v roce 1988. V Rangúnu se mniši vydali stejně jako v minulých dnech nejprve ke zlaté pagodě Šwedagon, která patří k nejposvátnějším v zemi.

Později zamířili k domu Su Ťij. Obydlí nositelky Nobelovy ceny za mír je od okolí odříznuto silničními zátarasy, policie však zástup mnichů v šafránových hávech nechala projít až k jejímu domu.

Podle očitého svědka citovaného agenturou AFP přišla vězněná disidentka se slzami v očích v doprovodu dvou žen skupinu duchovních pozdravit. Mniši se před jejím domem pomodlili a poté pokračovali v pochodu. Policie následně ulici znovu neprodyšně uzavřela.

Jeden z mnichů později AP řekl, že Su Ťij vypadala zdravá a v pořádku. Představitelka opoziční Národní ligy pro demokracii strávila z posledních 18 let jedenáct v káznici nebo domácím vězení.

Protesty buddhistických mnichů se až dosud omezovaly jen na pokojné pochody, modlitby a odmítání přijímat almužny od příslušníků vlády a jejich rodin, což je v buddhistické zemi vnímáno jako ponižující gesto.

Počet účastníků těchto pochodů ale postupně narůstá, připojují se další barmská města a dnes zástupci mnichů poprvé oslovili i veřejnost.

"Abychom navždy vypudili společného nepřítele z barmské půdy, musí se spojené masy lidí přidat k síle duchovenstva," uvedlo v prohlášení Sdružení barmských mnichů, podle něhož je tímto nepřítelem vojenská vláda.

Tato organizace je podle AP v Barmě málo známá, její poselství se však dnes šířilo slovně mezi lidmi i v exilových barmských médiích.

Nepokoje vypukly před měsícem, kdy stoupenci opozice demonstrovali proti zvyšování cen pohonných hmot. Proti těmto aktivistům vláda zasáhla a několik desítek z nich skončilo ve vazbě. Pochody mnichů zatím toleruje a prohlašuje, že v zemi nehodlá vyhlásit výjimečný stav.

Buddhističtí mniši jsou přesto v Barmě vnímáni jako potenciální zdroj protivládních protestů. Mají totiž klíčové postavení v životě společnosti a odmítnou-li od někoho přijímat almužny a milodary, odpírají mu tím podle buddhistického učení možnost dosáhnout nirvány.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video