Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla.

Dosud neznámá malba od francouzského malíře Marca Chagalla. | foto: Reuters

Mnichovský penzista skrýval i neznámé obrazy Chagalla a Matisse

  • 9
Mezi stovkami obrazů, které němečtí policisté našli v bytě osmdesátiletého Corneliuse Gurlitta, byla i dosud neznámá díla umělců jako byl Henri Matisse nebo Marc Chagall. Podle expertů nejsou díla poškozená. Cena uměleckých děl podle vyšetřovatelů činí více než 25,8 miliardy korun.

Některé obrazy od Marca Chagalla, Otto Dixe, Maxe Liebermanne, Henriho de Toulouse-Lautreca, Gustave Couberta nebo Henriho Matisse představili němečtí vyšetřovatelé v úterý na tiskové konferenci v Mnichově.

Augsburgský státní zástupce Reinhard Nemetz uvedl, že 121 prací bylo zarámovaných, 1 285 bez rámu. Policisté je zabavili je v bytě osmdesátiletého penzisty Corneliuse Gurlitta v Mnichově v březnu minulého roku.

Prohlédněte si nalezená díla

Němečtí vyšetřovatelé nepředpokládají, že by Gurlitt někde ukrýval ještě další obrazy, které za druhé světové války zkonfiskovali nacisté. Celková hodnota děl byla vyčíslena na něco kolem 1 miliardy eur (asi 25,8 miliardy korun).

Minimálně některé obrazy patřily židovským sběratelům, některé nacisté zabavovali jako tzv. "zvrhlé umění". Tímto termínem Hitlerova propaganda označovala především tvorbu avantgardních umělců, kterou považovala za "neněmeckou" či "degenerovanou".

Vyšetřovatelé i kunsthistorici si nyní kladou otázku, komu obrazy vlastně patří. "Je to nesmírně složitá právní otázka," řekl Nemetze podle serveru BBC.

Kunsthistorička Meike Hoffmanová uvedla, že některá díla byla velmi špinavá, ale nejsou poničená. "Když stojíte před těmi obrazy a vidíte dlouho hledané práce, o kterých si všichni mysleli, že jsou zničené, je to skutečně výjimečný pocit," uvedla Hoffmannová. "Pro znalce umění mají obrovskou hodnotu. O spoustě z nich jsme dosud ani nevěděli," dodala.

Kde je Gurlitt teď, vyšetřovatelé nevědí

Policie začala Gurlitta vyšetřovat v roce 2011 pro podezření z daňového podvodu. Loni na začátku března provedla s celníky domovní prohlídku, při níž Gurlitta našla obklopeného obrazy. Podle reportáže německého magazínu Focus Gurlit občas některá díla prodával, když potřeboval peníze.

Kde se malby u Gurlitta vzaly

Podle německého magazínu Focus obrazy patřily židovským sběratelům nebo byly majitelům zabaveny jako "zvrhlé umění". Nacisté takto zabavili na 21 000 uměleckých děl. Část z nich později prodali kvůli financování války. Některá tato díla zřejmě skoupil ve 30. a 40. letech Gurlittův otec Hildebrand. Po válce tvrdil, že sbírka shořela při bombardování Drážďan, jeho rodina však zřejmě obrazy ukryla v tmavém bytě.

Kde jsou obrazy ukryté nyní, vyšetřovatelé z pochopitelných důvodů nechtějí prozradit. Kvůli obavě o bezpečnost o případu také informovali s více než ročním zpožděním. Vyšetřovatelé se zatím nechystají zveřejnit seznam všech obrazů ani jejich fotografie.

Policisté zatím Gurlitta v souvislosti s držením obrazů neobvinili. Nemetz v úterý řekl, že stále probíhá vyšetřování, zda se nedopustil daňového podvodu při některém prodeji. To je však více než pravděpodobné.

Penzista byl podezřelý už v září 2010, když ho při namátkové kontrole chytili celníci při cestě z Curychu s velkým množstvím peněz. Neplatil přitom žádné daně a navíc nikdy nepracoval, uvedl server telegraph.co.uk.

Kde se Gurlitz nyní nalézá, není známé. Sousedé prošedivělého osmdesátníka neviděli už od léta. Podle deníku Wiene Zeitung vlastní Gurlitt už čtyřicet let zchátralý dům v salzburgské čtvrti Aigen. Podle Marcuse Nehera, mluvčího salzburgského státního zástupitelství, však v Salzburgu žádné operace neprobíhají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video