Smlouvu podepsali představitelé Německa, Itálie, Francie a Velké Británie.

Smlouvu podepsali představitelé Německa, Itálie, Francie a Velké Británie. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Mnichovská smlouva z Prahy odjíždí, výstava Republika pokračuje

  • 2
Jsou pěkně vedle sebe - rozmáchlý rukopis britského premiéra Chamberlaina, ostrý a špičatý Mussoliniho podpis i nečitelně naškrábaná parafa Adolfa Hitlera. Smlouvu s jejich podpisy, kterou na konci 30. let oplakala generace našich rodičů a prarodičů, si mohou naposledy o víkendu prohlédnout návštěvníci Národního muzea.

"Po 15. březnu musíme vrátit originály mnichovské smlouvy do Říma a Berlína," vysvětluje komisař výstavy Marek Junek. Originály, jež jsou v Česku vystaveny poprvé, pak ve vitrínách nahradí kopie.

Výstava Republika, hlavní výstavní projekt Národního muzea, však vrácením originálů smluv nekončí.

"Pro velký zájem návštěvníků je výstava prodloužena až do 6. července," upozornil Junek, jehož slova potvrzuje i to, že výstavu Republika od loňského 28. října zhlédlo přes sto padesát tisíc návštěvníků.

Návštěvníci se tak další čtyři měsíce mohou vrátit do doby první republiky a seznámit se se vznikem a zánikem Československa i s tehdejším životem lidí.

I nadále na výstavě zůstávají všechny unikátní předměty - šaty Žofie Chotkové a vyznamenání Františka Ferdinanda d'Este potřísněné krví po atentátu v Sarajevu, letecká bunda Milana Rastislava Štefánika, kterou měl oblečenou v den smrti, či vlajka, jíž bylo při pohřbu přikryto tělo prezidenta Masaryka. Vystaveny jsou i šaty ze slavného módního salonu Hany Podolské a mnoho dalších unikátních exponátů.

Přibude parlamentní zvonek

Autoři výstavy doplní expozici také o nové exponáty. Třeba o zvonek, na který se zvonilo ve 20. letech v Poslanecké sněmovně a který vyzýval poslance ke klidu. "Na výstavu ho zapůjčil vnuk prvorepublikového předsedy vlády Malypetra," vysvětlil Junek.

Zapůjčený zvonek není prvním rozšířením výstavy. Její autoři totiž už před časem otevřeli pro nejmenší návštěvníky doprovodnou výstavu o hračkách z doby meziválečného Československa s názvem Hračky naší Kačky, již mohou návštěvníci vidět do 17. května 2009.

Naopak 22. března skončí jiná doprovodná výstava, která v Hollareu Národního muzea představuje osobnosti a kulturu první republiky. Tam patří mezi nejzajímavější předměty šaty Adiny Mandlové, legionářská uniforma Zdeňka Štěpánka či obrazy Toyen či Jindřicha Štyrského.

Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin, každou středu dokonce až do 20 hodin. Dveře hlavní budovy se však uzavřou 16. a 17. března kvůli preventivní akci na ochranu sbírek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video