Podle mluvčího veterinární správy Josefa Dubna je farma v Tisové už dost potrestaná ztrátou zvířat.

Podle mluvčího veterinární správy Josefa Dubna je farma v Tisové už dost potrestaná ztrátou zvířat. | foto: Martin Pinkas, MF DNES

Mluvčí veterinářů: Zvířata se hlídají „od vidlí po vidličku“

  • 31
Farma v Tisové udělala chybu, že podestýlala krůtám slámou z nekrytého stohu, říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Lidé se ale podle něj nemusí nákazy bát, už kvůli jiným stravovacím návykům než v Asii. U nás nehrozí, že by někdo drůbež jedl za syrova.

Je možné, aby se dostalo maso z nakažených ptáků do obchodů?
To je prakticky vyloučeno. Veškeré maso včetně drůbežího musí projít veterinární kontrolou. Zároveň je třeba říct, že z konzumace drůbežího masa nákaza nehrozí.

Ale jen pokud je dostatečně tepelně upravené, nebo ne?
Ano, ale to je skoro zbytečné říkat, protože aby někdo onemocněl požíváním syrového masa nemocné drůbeže, to v Evropě nepřipadá v úvahu. Stravovací návyky jsou tu zcela odlišné od jihovýchodní Asie, kde lidé na ptačí chřipku umírali. Tam se dělají polosyrové výrobky z drůbeží krve a podobně.

Zpět k veterinárním kontrolám. Jak vlastně probíhají?
Veterinární dozor funguje "od vidlí po vidličku". Jakmile se vylíhne kuře nebo narodí tele, tak je evidováno a kontrolováno. Na trh může drůbež jen ze zdravých chovů. Dále, na každých jatkách je stálý veterinární dozor. U linky stojí veterinář a vše ještě jednou kontroluje - nařezává maso, odebírá vzorky, vyřazuje vyhublé kusy. Téměř na každém kusu drůbeže spočine oko veterináře. Pokud se expedují živí ptáci, musí být před zásilkou vyšetřeni a na dokladu o přepravě musí být potvrzení, že jsou zdraví. Nedodržovat to v podstatě nelze, inspektoři to kontrolují každou chvíli.

Kolik nemocných ptáků veterináři při kontrolách zachytí?
Nevím o tom, že bychom vedli takovou souhrnnou statistiku. Ale abych pravdu řekl, ani o takových případech neslýcháme.

Mohla vypuknutí epidemie v Tisové zabránit důslednější kontrola?
Tomu se nedalo zabránit, to se prostě nedá předpokládat. Díky poctivosti majitele jsme se aspoň okamžitě dozvěděli, kde problém vznikl - že tam použili na podestýlku slámu z volně stojícího stohu. Stohy využívají k úkrytu nebo k odpočinku
všichni možní ptáci. Tento byl asi kontaminován trusem.

Porušila farma nějaké předpisy?
Správné by samozřejmě bylo, kdyby měli stoh někde pod střechou. Ale nevím, jestli jim hrozí nějaký postih. Jsou už dost potrestáni tím, že přišli o chov. Tento zdroj podestýlky byl dosud považován za normální. U nás se věnuje pozornost hlavně krmení, přitom víme, že v minulosti už byly v Evropě zavlečeny do chovů různé nemoci z podestýlky. A krůty jsou nejnáchylnější drůbež na nákazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video