Mléčnou dráhou bleskla černá díra

  • 13
Američtí astronomové získali další důkazy, které potvrzují možnost existence obrovité černé díry ve středu Mléčné dráhy. Při pozorování středu galaxie z rentgenové observatoře Chandra umístěné na oběžné dráze kolem Země vědci spatřili v místě předpokládané černé díry vzplanutí rentgenového záření.

Rentgenové záření velké intenzity je podle vědců jevem, který doprovází pohlcování hmoty a světla černou dírou.

Vzplanutí trvalo asi tři hodiny a po dosažení vrcholu po deseti minutách zaniklo. Z toho astronomové spočítali, že černá díra musí mít průměr asi deseti světelných minut. To je zhruba vzdálenost mezi Zemí a Sluncem (zhruba 150 milionů kilometrů).

Vzplanutí se odehrálo v oblasti, kterou vědci nazývají horizontem události. To je pomyslná hranice, po jejímž překročení černá díra pohltí vše včetně světla.

Na existenci černé díry v centru Mléčné dráhy poukazovaly již některé dřívější výzkukmy. Podle rychlosti, kterou se hvězdy otáčejí kolem galaktického středu, odhadli vědci její hmotnost na 2,6 milionu Sluncí.

Černá díra vzniká mimo jiné zhroucením supernovy. Dosavadní fyzikální teorie dokáží jen velmi přibližně popsat, jak toto supermasivní těleso vypadá a z čeho je složeno.

Skupina vedená Frederickem Baganoffem pozorovala střed naší galaxie dvakrát. První pozorování v roce 1999 nepřineslo žádné výsledky. Ale i po nových úspěších vedoucí výzkumné skupiny Frederick Baganoff prohlásil, že by na tvrzení o existenci černé díry život nevsadil. Svoji vědeckou kariéru ale ano, dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video