Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Mlčte, připomněla ČT zaměstnancům den po Dvořákově vystoupení

  • 256
Napětí v redakci zpravodajství ČT zažehnáno není. Zaměstnanci dostali připomenutí, že televize striktně trvá na pravidlech zavedených v březnu loňského roku. Ty říkají, že o dění uvnitř žádný ze zaměstnanců až na několik výjimek nesmí hovořit.

Na komunikační bariéru narazil iDNES.cz poté, co žádal vyjádření od některých zaměstnanců České televize k středečnímu jednání Rady ČT. Dvořák na něm prohlásil, že stížnost části zaměstnanců zpravodajství na ovlivňování zpravodajství nebyla oprávněná. Zrušil také odbornou komisi, která měla konflikt řešit (více o závěrech ředitele ČT čtěte zde).

K Dvořákovým závěrům se nechce vyjádřit ani Daniela Drtinová, která dříve stanoviska poskytovala, ač pravidlo mlčenlivosti platí v televizi už delší dobu. Její kolega Adam Komers věc komentoval, protože jako člena vedení odborů jej televize propustit nemůže.

Spor v ČT

Na nesrovnalosti ve zpravodajství televize upozornila skupina třiadvaceti redaktorů ČT v říjnu. Na Radu ČT se obrátili s podnětem, aby se zabývala možnou cenzurou a porušováním objektivity ze strany vedení. Jako důvod uváděli zásahy ve prospěch prezidenta Miloše Zemana (více o podnětu čtěte zde).

ČT kontrovala peticí na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala, kde 61 redaktorů uvádí, že jejich práci nikdo neovlivňuje. Dvořák nicméně uvedl, že případ nechá prověřit auditorem. Později oznámil založení pětičlenné komise, která má objektivitu zpravodajství posoudit. Komise se však částečně rozpadla (více zde).

Šéf televize ve středu na jednání Rady ČT mimo jiné uvedl, že se brzy změní interní pravidla a kdo je nebude dodržovat, bude potrestán. "Po nastavení těchto pravidel bude nerespektování takového rozhodnutí posuzováno jako hrubé porušení pracovních povinností," uvedl generální ředitel.

Mimo jiné zdůraznil i pravidlo mlčenlivosti. "Budu nyní důsledně požadovat dodržování všech interních pravidel a vyžadovat standardní způsoby řešení interních problémů bez neoprávněné medializace. Já sám jsem od přijetí podnětu na konci října nevydal i přes opakované žádosti médií žádné samostatné veřejné prohlášení a stejnou praxi nyní očekávám do vydání vyjádření Rady České televize od všech aktérů tohoto sporu," řekl Dvořák (jeho celé vyjádření najdete zde).

Dvořák se naposledy k situaci vyjádřil na začátku září, kdy jeho stanovisko citoval Mediář.cz. Týkalo se odvolání šéfky Nových médií Pavlíny Kvapilové. Situaci kolem tehdejšího odvolání Drtinové z Událostí, komentářů označil za "umělou kauzu".

"Nesmíte svévolně odpovídat na dotazy"

Právě mlčenlivost bylo to první, co ČT v rámci změn interních pravidel zaměstnancům připomněla. Ve čtvrtek, tedy den po jednání Rady ČT, vedení zaměstnancům znovu rozeslalo pravidla, která jsou datována k 6. březnu loňského roku.

V pokynu z loňska se píše, že bez svolení a omezení smí informace médiím podávat jen generální ředitel ČT a tisková mluvčí.

Pokyn dále vyjmenovává funkce, z nichž zaměstnanci ČT mohou komunikovat s médii omezeně. Mezi ně patří například mluvčí ostravského či brněnského studia, ředitelé na prvním stupni řízení či zaměstnanci sekce Nová média, odkud musela odejít i Kvapilová.

"Jiné než oprávněné osoby nesmí poskytovat informace o České televizi médiím, zejména svévolně odpovídat na jakékoliv dotazy médiím a vyvíjet aktivity směřující k medializaci témat souvisejících s fungováním České televize, pokud jiná osoba obdrží dotaz zástupce média, odkáže tazatele na útvar vnější a vnitřní komunikace - tiskové oddělení," stojí v pokynu ředitele.

Ten zaměstnancům zakazuje kromě komunikace s médii také výroky na sociálních sítích. iDNES.cz proto požádal mluvčí ČT Alžbětu Plívovou, aby umožnila Drtinové poskytnout rozhovor. Na žádost přišla nejednoznačná odpověď.

"Oslovit samozřejmě můžete kohokoli, to nemohu a ani nechci jakkoli ovlivňovat. Interní předpisy se vztahují pouze na zaměstnance ČT," uvedla mluvčí. Na externisty se tak pravidla nevztahují. Jenže ČT bude šetřit a s tím souvisí i rušení míst externistů. Těžko v takové situace bude chtít někdo otevřeně o poměrech ve zpravodajství mluvit.

Mlčenlivost si nařídili i radní ČT. Ti si dali do 8. ledna čas na to, aby si prošli podklady od Dvořáka k celé věci. V lednu se pak na jednání chtějí k situaci vrátit a zaujmout k podnětu 24 redaktorů stanovisko. To ale nejspíš nebude jiné než to Dvořákovo, neboť Rada ČT při něm bude vycházet jen z podnětu části zaměstnanců a podkladů generálního ředitele. O jiných materiálech nikdo z radních nehovořil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue