Mnozí účastníci CzechTeku 2005 si stěžovali na nepřiměřenou policejní brutalitu.

Mnozí účastníci CzechTeku 2005 si stěžovali na nepřiměřenou policejní brutalitu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Mlátičky“ z CzechTeku asi vyváznou bez trestu

  • 90
Čtyři policisté, kteří na CzechTeku 2005 zbili a zkopali na zemi ležícího mladíka, nebudou potrestáni. Podle státní žalobkyně zákon neporušili. O případ se přitom intenzivně zajímala nejvyšší žalobkyně Vesecká i ministr vnitra Langer, kteří žádali důkladné prošetření.

SPECIÁL iDNES.cz K CZECHTEKU 2005

Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny. Podle nich je jen minimální šance, že se podaří zákrok těžkooděnců objasnit.

Státní žalobkyně Antonie Zelená se případem, jehož zveřejněním se spustila mašinerie vyšetřování, zabývala třikrát. A vždy usoudila, že zmiňovaní policisté z Chebu postupovali v souladu se zákonem.

Na deset tisíc tanečníků poslali policejní velitelé více než tisícovku těžkooděnců.

Postup více než tisícovky policejních těžkooděnců proti účastníkům festivalu CzechTek vzbudil divoké diskuze. Většina společnosti včetně prezidenta, předsedy Senátu a ombudsmana ho odsoudila. Zastání měla policie jen u tehdejšího předsedy vlády Jiřího Paroubka. - více zde

Zákrok policistů zachytila kamera neznámého technaře, který záběry předal televizím a iniciativě Policejnístát.cz, která po CzechTeku organizovala masivní protesty a žádala důkladné vyšetření zákroku. - video je zde

Kopance a bodání tonfou je v pořádku
Poškozený mladík Jan Pastrnek se vždy odvolal. Na poslední výrok si dokonce stěžoval. Neúspěšně. Přestože se už před časem prokázalo, že Pastrnek v rukou neměl žádný střep ani kámen, jak policisté tvrdili, když se snažili ospravedlnit kopance a bodání tonfou, Zelená na jejich postupu nevidí nic špatného.

Řídila se totiž výsledky vyšetřování Inspekce ministerstva vnitra. Ta pokaždé dospěla k závěru, že těžkooděnci násilí použili oprávněně, Pastrnek se totiž na zemi vzpouzel, tvrdí posudek expertů z Policejní akademie.

Řádné vyšetření zásahu požadavali mnozí politici. Nestalo se téměř nic.

Zelená i Inspekce mlčí
Jenže HN upozorňují na fakt, že odborník na sebeobranu Zdeněk Náchodský loni v České televizi označil zásah policistů za "zlobný efekt." Právní zástupci Pastrneka tedy požadovali vypracování nového posudku, jehož autor by nebyl spjatý s policií.

"Nikdo náš požadavek nevzal v úvahu. Přitom nezávislý posudek by byl klíčový," řekla HN Pastrnkova zástupkyně Michaela Müllerová.

Proč se tak nestalo, nikdo neví. Státní zástupkyně Zelená není dlouhodobě v úřadě a zástupci Inspekce se k průběhu došetřování nechtějí vyjádřit. "Státní zástupce řídí vyšetřování a dává úkoly inspekci," zdůvodnil mlčení Inspekce Petr Vorlíček z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Nový ministr vnitra po nástupu do funkce vyvolal nové vyšetřování zásahu. Ani to nikam nevedlo.

Vesecká: Zelená má k dispozici další důkazy
Pracovníci Inspekce ministra vnitra se přitom případem museli zabývat už třikrát. Dvakrát na popud nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a potřetí jim ho vrátil ministr vnitra Ivan Langer. - více zde

Nikdy ovšem nové důkazy potvrzující vinu těžkooděnců nenašli. Po tak dlouhé době je údajně nemožné najít nové důkazy.

Co na to Renata Vesecká?  "Počkám si na zdůvodnění," řekla nejvyšší státní zástupkyně. Podle HN ale naznačila, že vyšetřování nekončí. Státní zástupce prý má k dispozici i jiné důkazy než posudek z policejní akademie. Například video.

Zákrok na CzechTeku 2005 tak odnesl jediný těžkooděnec. Vyměnil si s kolegou před začátkem zásahu služební čísla, za což byl kázeňsky potrestán.

Dívka, kterou policisté při honičce lesem zranili tak vážně, že málem zemřela, se nedočkala ani omluvy, natož odškodnění.

Ani v tomto případě Inspekce ministra vnitra nenašla důkazy, že by policisté překročili zákon.


Video