Student litomyšlského gymnázia Filip Naiser novinářům přiznal, že frekvenční klávesnici Marcely Fejtové okopíroval

Student litomyšlského gymnázia Filip Naiser novinářům přiznal, že frekvenční klávesnici Marcely Fejtové okopíroval | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Mladý vědec Naiser: Frekvenční klávesnici jsem okopíroval

  • 307
Student Filip Naiser sestrojil systém pro ochrnuté, který dokáže ovládat počítač pomocí pohybů oka. Přiznal se, že frekvenční klávesnici, kterou k systému potřebuje, okopíroval z internetu od vědkyně Marcely Fejtové. Zbytek práce ale plagiátem není. To potvrdila i analýza Akademie věd, kterou novinářům představili pořadatelé soutěže Vědy a techniky.

Analýzu Jana Flussera redakce iDNES.cz zveřejnila před nedávnem. Nyní pořadatelé představili celý posudek. Ani podle nezávislé analýzy Akademie věd student nepodváděl. Dopustil se pouze etického prohřešku, když necitoval, odkud stáhnul frekvenční klávesnici, kterou systém obsahuje. (o celé kauze čtěte více zde)

"Teď už vím, že jsem měl citovat nebo vytvořit svou vlastní klávesnici. Dostal jsem se ale do časové tísně při přípravě na soutěž a tak jsem klávesnici stáhnul. A než jsem se stačil omluvit, strhla se kolem toho taková kampaň, že jsem raději neříkal nic," prohlásil Filip Naiser.

Se svým projektem Eye Controlled Cursor odjel i do Texasu na soutěž I-SWEEP, kde ho odborná porota ocenila prvním místem. Jeho systém, už má i novou, původní klávesnici. "Její tvorba mi trvala pět hodin včetně našeptávání slov ze slovníku," řekl Filip Naiser.

Hlavní část projektu, tedy software, je původní. Mozek kurzoru prokazatelně vymyslel mladý vědec. "Považuji za vyloučené, že by zde mohlo dojít k jakékoliv krádeži či jinému neoprávněnému kopírování zdrojových kódů," píše ve zprávě Jan Flusser z Akademie věd.

Fejtová s Naiserem ještě společnou řeč nenašli

Marcela Fejtová přišla před několika lety s podobným nápadem, jak pomoci ochrnutým lidem ovládat počítač nebo třeba televizi a rádio. Její systém I4Control využívá nasnímaných pohybů oka a k dostání je za téměř čtyřicet tisíc korun už druhým rokem. Marcela Fejtová za plagiátorství považuje už jenom převzetí klávesnice.

"Jsem přesvědčena o tom, že když student převzal rozložení klávesnice, je oprávněné používat termín plagiát," uvedla už před časem Fejtová.

Obě znesvářené strany se ještě nesetkaly, přestože si to přes média slibovaly. "Na začátku jsme si mysleli, že budeme spolupracovat. Místo toho ale přišlo obvinění z krádeže," řekl Filip Naiser.

Ing. Marcela Fejtová Student litomyšlského gymnázia Filip Naiser novinářům přiznal, že frekvenční klávesnici Marcely Fejtové okopíroval

Fejtová i Filip Naiser vymysleli podobný systém, který pomocí pohybů oka ovládá počítač.

Mladý vědec se zatím nechystá svůj systém prodávat. "Chtěl bych, aby ho lidé mohli využívat. Už teď jsem dohodnutý, že ho několika lidem sestrojím. Časem bych chtěl systém dát na web, aby si ho mohl stáhnout každý," uzavřel student litomyšlského gymnázia s tím, že pod kontrolou by měl jen komerční využití systému, aby se jeho cena nevyšplhala do astronomických částek.

V budoucnu by chtěl vytvořit i variantu pro lidi upoutané na lůžku s monitorem umístěným nad hlavou.

Frekvenční klávesnice biokybernetičky Marcely Fejtové užívaná pro systém I4Control

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video