Mladý azylant má problémy studovat

  • 6
Ústí nad Labem - Pětadvacetiletý afghánský uprchlík Salim Khan má v Česku problémy se studiem. Přijali ho sice na dopravní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, ale na studium už zřejmě nesežene peníze. Kvůli věku totiž přijde o státní příspěvek, granty neziskových organizací celé studium nezaplatí a nikdo ho nechce zaměstnat. Salim Khan žije v zemi dva roky a studoval už na vysoké škole v Ústí nad Labem.

"Po přijetí na školu jsem měl nejprve radost. Z necelých osmi set uchazečů jsem se umístil na 24. místě. Pak jsem si uvědomil, že nevím, z čeho studia zaplatím," říká Khan, který poslední rok žije v domě pro azylanty v Ústí nad Labem.

Starosti afghánskému mladíkovi přidělává i jeho věk. Brzy mu totiž bude šestadvacet a tak ztratí nárok na příspěvky státu pro studenty. Peníze na studium se tak pokouší získat především z různých grantů.

"Chtěl jsem si na studia vydělat, nepřijali mne ale ani na místo doplňovače zboží v supermarketu. A spoléhat jen na granty se nedá. Ještě loni činil například roční příspěvek od jedné z nevládních organizací pětadvacet tisíc. Letos jsem grant dostal také, ale už je to jen patnáct tisíc," tvrdí mladík. Roční studium v Praze by ho přitom stálo kolem padesáti tisíc korun.

Afghánec, který získal v České republice azyl, v Ústí nad Labem už rok studoval místní pedagogickou fakultu - obor počítačového modelování. Letos se rozhodl přihlásit na pražskou ČVUT a zároveň její pobočku v Děčíně. Tam skončil v přijímacím řízení dokonce první z pětatřiceti uchazečů.

"Vděčím České republice za azyl. Ale se stát už se pak moc nezájímá o další osud azylantů. Zdejší zákony týkající se uprchlíků by se myslím měly zlepšit," tvrdí student. "Co má pak člověk dělat, když tu nesežene práci. Pak už skutečně nezbývá nic, než se dát k mafii a prodávat drogy," dodává ironicky.

Mladíkova slova potvrzuje ředitelka pražské centrály Poradny pro integraci Alena Kubíčková. Problémy mladého Afghánce zná a podle ní jsou v podobné situaci jsou i další studenti - azylanté. "Mají skutečně problém najít práci. Zaměstnavatelé jim prostě nedůvěřují a my je nedokážeme přesvědčit, aby to s nimi alespoň zkusili," tvrdí Alena Kubíčková.

Studium po šestadaceti letech se tak pro azylanty stává téměř nemožným. "Česká republika by měla přitom mít o podobné studenty zájem. A sehnat pro ně peníze z nějakých nestátních fondů je čím dál obtížnější. Ještě loni například měl podobný program Sorosův fond, letos už s ním ale pomalu končí," dodává Kubíčková.

Problémy studovat v Česku má pětadvacetiletý afghánský uprchlík Salim Khan. Byl sice přijat na dopravní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, ale zřejmě nesežene peníze na studium.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video