Mladoboleslavští Romové se bojí stěhování

  • 564
V Mladé Boleslavi vzniká tlak na vystěhování Romů za hranice města. "Magistrát města připravuje další vlnu vystěhování Romů a dalších občanů, kteří získali nálepku ´sociálně nepřizpůsobiví´, za hranice města," uvedla Martina Brzobohatá, zakladatelka tamní občanské poradny a sdružení Společný svět.

V jednom z panelových domů v mladoboleslavské Havlíčkově ulici se nahromadila skupina obyvatel, kteří v minulosti ve svých původních bytech neplatili nájem, proto
dostali  menší byt. Žije zde početná romská komunita, dům je zanedbaný, obyvatelé si stěžují na hluk a nepořádek.

Podle tvrzení Brzobohaté se ale lidé obávají, že přijdou o bydlení znovu a že město
prodá jejich byty jednomu z místních podnikatelů a oni se budou muset vystěhovat.

"Nikam nechci, dokud mi nedají větší byt nebo aspoň takový jako tady, nikam nejdeme," říkala jedna z obyvatelek panelového domu.

"Chodí za námi člověk a chce nás dát někam do České Lípy. Tam ale není práce,"
dodávala žena, ovšem posléze připustila, že ani tady nepracuje ani ona, ani její manžel.

Někteří místní obyvatelé přiznávají, že nájem neplatí, mají dluhy.Vedení města odmítá, že by se cíleně snažilo zbavit této skupiny obyvatel.

Primátor: Neplatiči půjdou pryč
"Na minulém zastupitelstvu jsme zamítli návrh na prodej tohoto domu. Město si jej zatím ponechá. Ovšem obyvatele, kteří nebudou platit nájem, budeme stěhovat pryč. Ve městě máme objekty, kam neplatiče vystěhovat,“ uvedl primátor Svatopluk Kvaizar. V domě žije kolem dvaceti nepřizpůsobivých rodin s dluhy, ani město, coby majitel domu netuší, kolik lidí v bytech žije.

"Pořád je tam někdo ´na návštěvě´, takže těžko říci, kolik lidí tam bydlí," dodal Kvaizar s tím, že tento problém nelze přenést na soukromou osobu.

Město byty prodává
Město se snaží většinu obecních bytů prodat do osobního vlastnictví, od počátků
privatizace jich prodalo kolem pěti tisíc, nyní jich v majetku města zbývá kolem pěti set. 

"V těchto domech bydlí lidé, kteří nejspíš nebudou mít peníze na zaplacení kupní ceny, takže dům nejspíš zůstane městu," potvrdila i náměstkyně primátora Eva Pešková.

Dům, na jehož problémy upozorňuje sdružení, je nyní pod přísnějším dohledem městské policie. Na každém patře by měl fungovat jakýsi domovník, který by měl
udržovat pořádek.

Sdružení a někteří místní obyvatelé se domnívají, že město nakonec dům prodá a nový majitel bude na obyvatele tlačit tak dlouho, dokud se nevystěhují. Tvrdí to na základě zkušenosti z minulých let.

Brzobohatá: Stěhují lidi do horšího
"Vystěhovali lidi k České Lípě, většinou do horších bytů, životní podmínky těchto lidí se ještě zhoršily," tvrdí Brzobohatá s tím, že lidé na vystěhování někdy přistoupili, když dostali odstupné.

Obdobně vloni město prodalo dům v sousedství nemocnice. Některé rodiny se odtud
vystěhovaly, jiné zůstávají.

"Kluk tady má v automobilce práci, nechceme jít jinam, děti tu chodí do školy," říkala žena a potvrzovala, že nový majitel je často oslovuje, aby se odstěhovali. Více podrobností či finanční podmínky odchodu nechtěla zveřejnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video