Mladíky dostaly před soud padělané peníze

Ostrava - Jedenáct mladých mužů z Havířova, Olomouce i z Čech se zodpovídá před senátem krajského soudu v Ostravě z padělání a pozměňování peněz. Hrozí jim pět až deset let vězení. Vysoké tresty mohou dostat za přípravu k tomuto činu i čtyři z nich, kteří udělali jen to, že na vojně v Žatci přijali falešné tisícikoruny, které se pak ani nepokusili použít.

"Zákon chrání měnu proti každému. Každý, kdo jen přijde do styku s falešnými penězi, by to měl ihned oznámit, neboť i neoznámení je trestné," uvedla státní zástupkyně Daniela Srbová.

"Falešných peněz mezi mladými lidmi v poslední době přibývá, zřejmě i kvůli tomu, že mají snadný přístup k počítačové technice. Mnozí si neuvědomují, jak závažného trestného činu se dopouštějí, berou to jako sport a pak se diví," řekl šéf severomoravského odboru hospodářské kriminality Martin Válek.

"Bankovku jsem vzal. Věděl jsem, že je falešná. Moc jsem o tom nepřemýšlel. Pak jsem ale měl strach ji použít a vrátil jsem ji," vypovídal Petr Stratil z Olomouce, který přišel s falešnými penězi do styku na vojně v Žatci. "Vzal jsem si padělek jako suvenýr," tvrdil další mladík Rudolf Pieron.

K hlavním obžalovaným patří dvaadvacetiletý Milan Križan z Havířova, dvacetiletý František Michalik z téhož města a dále nejstarší ze skupiny, čtyřiačtyřicetiletý Milan Kmeťo, kteří v roce 2001 šířili falešné peníze mezi své známé.

Právě Michalik jako voják základní vojenské služby podle žalobce nabízel padělané tisícikorunové bankovky vojákům. Řekl jim prý, že když se jim podaří je rozměnit, mohou si nechat pět set korun. Sám zaplatil jednomu mladíkovi falešnou bankovkou za boxer. Padělky chtěl zřejmě udat i svému otci.

Križan použil podle žalobce čtyři padělané tisícikoruny jako zálohu na sportovní soustředění. "Nezjištěným způsobem si opatřil jedenáct falešných bankovek v hodnotě tisíc korun. Padělky se také neúspěšně pokoušel vyrobit na počítači svého známého Rudolfa Havlase," uvedla státní zástupkyně. I tento známý stojí před soudem.

I když není jasné, kdo přesně a kde padělky natiskl, podle znalců byly vyrobeny pomocí skeneru na počítači a vytištěny na inkoustové tiskárně. Neměly ochranné prvky. Číšnice havířovské herny Rio poznala falešné pětisetkoruny, když je prosvětlila. Někteří podvedení zjistili, že dostali padělky, až dodatečně. Obžalovaní jimi platili například za benzin či v restauraci. Přelíčení pokračuje výslechem svědků.


Nejlepší videa na Revue