Marek Braniš uměl údaje z mladíkovy občanky nazpaměť a policistu přesvědčil, že je někdo jiný.

Marek Braniš uměl údaje z mladíkovy občanky nazpaměť a policistu přesvědčil, že je někdo jiný. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Mladíka dostala ztráta občanky a nedbalost policie až k soudu

  • 40
Když se potká prohnaný zloděj s policistou, který si ulehčuje práci, je to průšvih. V téměř tragédii se ale takové setkání promění v okamžiku, kdy vše odnese nevinný a nic netušící člověk.

Martin Š. z Plzně loni ztratil občanku. Oznámil to na příslušných úřadech a domníval se, že vyřízením nového průkazu pro něj všechno končí.

Letos v lednu ho však kontrolovali policisté. Mladík strávil noc v cele a druhý den ho policisté předvedli k soudkyni. Až tam se dozvěděl, že je odsouzený za vykradení chaty. Soud na něj vydal zatykač, protože nepřebíral poštu. Když podepisoval převzetí trestního příkazu, soudkyně si všimla, že Martinův podpis je úplně jiný než ten pod úplným přiznáním zloděje na policejní stanici.

Když se soud začal vykradenou chatou zabývat znovu, neprávem odsouzenému mladíkovi nebylo moc do zpěvu. "Už jsem nevěděl, jak se bránit. Zvlášť, když se na mě u soudu podíval policista a prohlásil, že si je jistý, že jsem stejná osoba, kterou vyslýchal po vykradení chaty," řekl MF DNES Martin.

Soudkyně Drahomíra Regnerová zaúkolovala státního zástupce a ten na březnový soud přišel s nezpochybnitelným důkazem. "Otisky prstů a vzorek DNA muže, který při výslechu na policii vystupoval jako Martin Š., jsou shodné s otisky Marka Braniše. Ten je v současné době ve vazbě pro rozsáhlou trestnou činnost," přečetl rozhodující důkaz státní zástupce Zdeněk Slepička.

Nyní se soudkyně zabývá vykradenou chatou z loňského srpna podruhé. Jen na lavici obžalovaných není Martin Š., ale Marek Braniš. Eskorta ho přivezla z výkonu trestu.

Jak dokázal dopadený muž přelstít celou policejní mašinérii? Podle informovaného zdroje byl Martinu Š. na fotografii z občanky hodně podobný, údajně odrecitoval bez chyb data z cizího občanského průkazu a policista pak vše důkladně neprověřil.

Když policisté dostali informaci o vykradené chatě, na místo přijel i psovod. Pes policisty dovedl až k mladíkovi, který se skrýval v houští v nedalekém lese. "Když jsem ho legitimoval, vytáhl občanský průkaz a řekl jméno. V autě jsme pak našli další občanský průkaz na jméno Marek Braniš. Na to řekl, že je to jeho parťáka, který s ním byl krást a utekl odtud," vybavoval si psovod. Braniš ale prohlásil, že to není pravda. "To policisti mi k druhé občance řekli, že je komplice, který tu byl se mnou," protestoval Braniš.

Vše se mohlo vyjasnit pár desítek minut po zatčení zloděje. Kdyby policista, který v databázích prověřoval občanské průkazy, udělal svoji práci pořádně. On se ale spokojil s běžnou lustrací vyslýchaného podle toho, co jim sám řekl. "Podle čísla občanského průkazu jsem to nekontroloval. Byl jsem pak za to kázeňsky potrestaný," přiznal u soudu policista.

Kdyby tehdy do počítače zadal číslo občanky, záhy by se dozvěděl, že občanka, kterou měl zatčený u sebe, je nahlášená v seznamu ztracených a ukradených průkazů. Podle informovaného zdroje bylo velkým štěstím, že kriminalisté pak zatčeného odvezli do Plzně a tam mu vzali otisky prstů.

Braniš není u soudu žádný nováček. Momentálně si odpykává jeden trest, před měsícem byl v Plzni odsouzen za další vykradené chaty a domy na 23 měsíců do vězení s ostrahou. "Před pár dny jsem dostal písemně rozsudek, budu se odvolávat," prohlásil Braniš. Dalšími jeho případy se zabývá i soud pro Plzeň-sever.

Trest za vykradenou chatu a křivé obvinění se Braniš asi jen tak nedočká. Soud bude moci rozhodnout až v době, kdy bude pravomocný rozsudek za vykradené domy a chaty v Plzni.


Témata: Plzeň, Podpis, policista, soud

Video