Mladík se radoval, ženu zatkli na hranici

  • 34
Prezident udělil jednu z prvních milostí ženě, která se vyhýbala spravedlnosti. Nenastoupila do vězení, zmizela do zahraničí. Omilostněná Eliška Bojanovská, která se podle rozsudku podílela na pětimilionovém daňovém úniku, se hned ve čtvrtek rozhodla vrátit do republiky.

Jenže na hraničním přechodu v Mikulově ji zatkli policisté a drželi ji několik hodin v cele předběžného zadržení. Stále totiž platil zatykač, který na ni právě kvůli vyhýbání se nástupu do věznice s dozorem již před časem vydal soudce Miloš Žďárský.

Na svobodu ji policisté propustili až poté, co je o milosti informoval soudce. Prezident si navíc nemohl ani být jist, že má o případu všechny informace - nevyžádal si vůbec originál soudního spisu. Přitom Klaus vždy prohlašoval, že milost udělí jen po pečlivém a důsledném zvážení.

"Spis nikdy neopustil budovu krajského soudu," řekl MF DNES dobře informovaný zdroj. Klausův mluvčí Petr Hájek k tomu pouze uvedl, že prezident měl "stoprocentně všechny relevantní informace". Václav Havel, předchozí hlava státu, si vždy od soudu vyžádal dokumenty k zapůjčení.

Pět let za podvodnou studii
Definitivní rozsudek nad Bojanovskou padl letos v srpnu u Vrchního soudu v Olomouci. Žena byla odsouzena za to, že společně s Radovanem Jašou, který byl před několika dny zatčen a uvězněn, podvedla Finanční úřad v Břeclavi.

Bojanovská pro Jašu zpracovala fiktivní studii, která měla být návodem, jak jeho geodetickou firmu udržet na trhu. V daňovém přiznání pak Jaša několikastránkovou studii lživě vykázal na 9,5 milionu korun, a připravil tak stát na daních o pět milionů korun.

"Kdo inicioval vypracování této studie, není jasné. Rozhodně však odpovědnost obou byla stejně velká, a jejich trestný čin jsem proto ohodnotil stejně. Oběma jsem vyměřil za krácení daně pět let nepodmíněně, a to na dolní hranici trestu," vysvětlil předseda senátu krajského soudu Miloš Žďárský, jenž o případu rozhodoval v prvním kole, a senát vyšší instance mu dal za pravdu.

Další důvody, proč shledal soudce oba vinnými, jsou podle něho zřejmé. "Záměrně chtěli poškodit stát, studie měla sloužit pouze k vykázání nákladů. Neměla valnou hodnotu, soudní znalec její cenu odhadl maximálně na 139 tisíc korun," dodal Žďárský. Radovan Jaša, který byl před několika dny zatčen a uvězněn, sám vědomý podvod uznal a ještě před rozsudkem začal pět milionů splácet.

Několik důvodů pro milost
Bojanovská sama od začátku tvrdila, že nechápe, proč se soud jejím případem vůbec zabývá, a že je nevinná.

Prezident milost odůvodnil tím, že z podvodu neměla žádný majetkový prospěch. A také proto, že žena je v plném invalidním důchodu a stará se o dvě nezletilé děti. Navíc: "Jde o případ, ke kterému došlo již roku 1995."

Její advokátka Iva Petrová se k případu své klientky odmítla vyjádřit a řekla pouze, že její mandantka má z prezidentova rozhodnutí radost. "Bez jejího vědomí vám k tomu nemohu nic říci," podotkla.

Eliška Bojanovská je tak od čtvrtka volná. Přesto bude muset k soudu ještě jednou, převzít milost. Kdy to bude, nedokázal zatím Žďárský říci. "Bude to co nejdřív, ale zřejmě až po Novém roce. Milost bude Bojanovské předána oficiálně před senátem, který se kvůli tomu sejde," dodal soudce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video