Žena bývalého velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče Bosiljka přichází k soudu v Bělehradu (5. dubna 2011)

Žena bývalého velitele bosenských Srbů Ratka Mladiče Bosiljka přichází k soudu v Bělehradu (5. dubna 2011) | foto: AP

Mladičova žena zažalovala Srbsko. Tvrdí, že jí ubližuje a dluží peníze

  • 1
Rodina bývalého vojenského velitele Ratka Mladiče zažalovala srbský stát o 15 tisíc eur, které jim policie zabavila při prohlídce jejich bělehradského domu loni v únoru. Řekl to právník rodiny s tím, že srbské úřady Mladičovy blízké diskriminují.

"Nejprve požádali policii, aby jim peníze vrátila. Pak jim napsali, pak to předali soudci, ale nikdo neodpověděl," řekl agentuře AP právník rodiny Miloš Šaljič. "Nezbyla žádná jiná možnost než žaloba," dodal s tím, že slyšení bude v pondělí.

Manželka hledaného válečného zločince Bosiljka se synem Darkem nechtějí žádat jen o vrácení zkonfiskovaných peněz, jejichž částka v přepočtu převyšuje 360 tisíc korun. Usilují také o to, aby se Mladičova snacha mohla vrátit do práce ve společnosti Telekom. Žena podle nich byla z firmy, kterou provozuje stát, propuštěna protiprávně.

Rodina bývalého generála bosenských Srbů, na kterého je vydaný mezinárodní zatykač kvůli obvinění z genocidy v Srebrenici a dalších válečných zločinů, je prý dlouhodobě sužována diskriminací úřadů. Při masakru v Srebrenici zemřelo v polovině 90. let osm tisíc muslimů. Rozkaz k jejich zabití údajně vydal Mladič.

Zeď s portrétem Ratka Mladiče a nápisem "Srbsko" v Bělehradě. (26. října 2010)

Nápis na zdi "Mladiče do Haagu" v Bělehradě v Srbsku. (25. října 2010)

"Úřady tlačí na rodinu, jen aby ukázaly, že něco dělají," míní Šaljič, podle něhož je generál mrtvý. Či to alespoň tvrdí spolu s rodinou, která už dlouho usiluje o to, aby byl Mladič prohlášen za mrtvého. Pak by jeho vdova a syn dostali vysokou penzi a mohli volně nakládat s majetkem. Srbské úřady ale požadují důkaz o jeho smrti.

Mladič po skončení války v Bosně v roce 1995 žil pod ochranou někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče několik let v Bělehradě. Po pádu Miloševičova režimu v roce 2000 zmizel. Někteří lidé věří, že se schovává v Srbsku. Prý mu pomáhají nacionalističtí přátelé, kteří ho stále považují za hrdinu.

Nápis na domě "Ratko Mladič, srbský hrdina". (23. února 2010)

Policie prohledala dům Ratka Mladiče v Bělehradě. (23. února 2010)

Policie prohledala dům Ratka Mladiče v Bělehradě. (23. února 2010)

Srbští policisté čas od času provedou razii na některých podezřelých místech, kde by se někdejší armádní velitel mohl nacházet, leč zatím marně. Evropská unie dlouhodobě kritizuje liknavost srbské vlády při hledání jednoho z nejhledanějších válečných zločinců války v Bosně. A také klade podmínky.

Bělehrad před necelými dvěma lety oficiálně požádal o vstup do EU. Dokud se ale Mladič neobjeví před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu, Srbové mohou na členství v Unii zapomenout. Šéf Evropské komise José Manuel Barroso ve čtvrtek zopakoval, že dopadení zbývajících uprchlíků je nezbytné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video