Svázaný mladík musí snášet násilí v chodbě kolektoru. Podle odborníků je ale týrání je zinscenované. | foto: YouTube

Mladíci natočili mučení inspirované Abú Ghrajbem

  • 63
Na internetu se objevilo video nazvané Český Abú Ghrajb. Pětiminutová scéna ukazuje "týrání" inspirované událostmi v irácké věznici. Svázaný mladík má na hlavě pytel a musí snášet násilí ze strany svého věznitele. Policie nehodlá případ řešit, scénku považuje za sehranou.

Video umístěné na serveru YouTube ukazuje mladíka, který klečí svázaný pravděpodobně v chodbě městských kolektorů. Na hlavě má černý pytel a muž s kamerou ho nutí jít ztemnělou chodbou.

Věznitel mladíkovi neustále nadává a nešetří ranami. Později mu hrozí tyčí s ostrým hrotem. Jako jídlo mu přinese misku s houskou, kterou mu hodí na zem. Na závěr ho přinutí zpívat či mávat českou vlajkou a stát na jedné noze.

Obrázek

Mladík musí jíst svázaný v sedě, po chvíli má ale ruce opět volné.

Anonymní autor videa, který se nepodepsal ani pod svůj příspěvek na YouTube, vysvětluje natočení záznamu snahou upozornit na celosvětový problém s násilím.

"My jsme natočili tuhle romanci, bo chceme upozornit na věci, který se dějou každý den po celym světě," napsal autor pod přezdívkou cyrioallah.

V příspěvku však není uveden e-mail. Upozornění na video navíc přišlo do redakce iDNES.cz přes anonymní server, který neumožňuje odpověď.

Policie: Je to sehrané
Podle policie je zřejmé, že na videu není natočeno skutečné týrání a vše je sehrané. "Podle toho, jak šel ten dotyčný s pytlem na hlavě rovně a bez narážení do překážek a také jak došlo k "samorozvázání" a zpět ke spoutání rukou v průběhu podávání stravy, tak je to video zinscenované," zhodnotil záznam Jiří Kopečný z odboru pro boj s extremismem.

Obrázek

Mladý muž je také nucen zpívat píseň v němčině.

Nemyslí si ani, že by komentář k videu či německy zpívaná píseň byla dílem nějaké extremistické skupiny. "Jsou to jen takové nesmyslné řeči. Morálka upadá a mladí nevědí, jak se pobavit. Je to jednoznačně sehrané, takže není důvod ani zahajovat vyšetřování případu," dodal Kopečný.

Mladí chtějí pozornost okolí, míní psycholožka
Podobných záznamů na internetu v poslední době přibývá. Odborníci se shodují, že je to typický projev dnešní doby, ve kterém se spojuje dominantní a fascinující téma násilí s technickými možnostmi sdílení informací na internetu.

"Násilí se stává mezi určitými skupinkami mladistvých samostatnou hodnotou a zbožím. Natáčí si různé incidenty, někdy reálné, někdy zinscenované, a pak si je posílají nebo zavěšují na internet," říká policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Podle ní to mladým přináší především vzrušení i zábavu. Ale také pozornost a zájem okolí. "To vše dohromady je příjemné. Takový způsob budování si pozice v partě, mezi vrstevníky a vůbec v sociálním okolí je celkem nenáročný, nevyžaduje žádné specifické dovednosti, nemusíte v ničem vynikat. I to může být jeden z důvodů obliby publikování násilných scének na internetu," dodala psycholožka.

Video často odhalí násilí či šikanu
Nejčastěji bývají na internetu zveřejněny většinou mobilem natočené autentické rvačky školáků či školní šikana. V květnu to bylo například mlácení spolužáků boxerem (více zde) či násilí ze strany učitele ze Vsetínska. - více zde

V roce 2005 policie odhalila skupinu známou jako gang Plameňák. Mladíci si své útoky nahráli a zveřejňovali na internetu. Nejčastěji se jejich oběťmi, jež si vybírali zcela náhodně, stávali chlapci, kteří se nedokázali bránit, ale také cestující v metru a bezdomovci. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video